e-világ
A válság a megújulás időszaka
Koppenhágára figyel a világ – 5. rész
Hétfőn kezdődik a klímacsúcs, most már tényleg mindenki Koppenhágára figyel. Arra készültem, hogy sorozatunk záró epizódjaként az internet segítségével még egyszer áttekintem, hogy milyen megállapodásokra készülnek a legnagyobb államok, mit várnak az egyházak. Erre éppen most hatalmasodtak el a számítógépemen a vírusok, be sem tudom kapcsolni.
Itt kapirgálok tollammal egy fehér papírlapon. Nemigen írtam le kézzel a nevemnél hosszabb szöveget az elmúlt tíz évben, szokatlan a feladat. De nem a betűk kanyarítása a legnehezebb, hanem a fogalmazás. Számítógéppel ezt egész másképp kell csinálni. Máris tele van áthúzásokkal a szöveg, remélem, el fogom tudni olvasni, mikor este lemegyek egy internetkávézóba, vagy mégiscsak megkérem a fiamat, hogy tanulmányait megszakítva engedjen oda egy fél órára a gépéhez.
A kézzel, illetve a számítógéppel való cikkírás között a legnagyobb különbség az, hogy most nem tudok minden második mondatba idézeteket beszúrni a világhálóról, saját gondolataimra és memóriámra kell hagyatkoznom. Persze azért ósdi módszerekkel is találok információt a szobánkban. Írni nem szoktam az asztalomon, de kis kupacokban van rajta jó néhány könyv. Lassan majd rájövök, hogy a számítógépes korszak előtt hogyan dolgoztunk.
Az előttem lévő könyvet Rosta Gábor írta, a címe: A városi tanya – Szemléletváltás a válság idején. Rögtön a fülszövegből kiderül, hogy a kínai nyelvben a válság szó két szókép összevonásából áll. Ezek a „veszély” és a „lehetőség”. A veszély megbéníthat, de úgy is tekinthetünk a válságra, mint lehetőségre, a megújulás időszakára. A számítógépem lerobbanásából adódó válsághelyzetet most lehetőségnek tekintem, hogy megfogalmazzam gondolataimat egy sokkal nagyobb válságról.
Egyelőre a Koppenhágába készülő politikusok sincsenek tisztában azzal, hogy milyen alapvető változásokra van szükség, ha a globális átlaghőmérsékletet – az ipari forradalom előtti átlaghőmérsékletnél legfeljebb két fokkal magasabban – stabilizálni akarjuk. Márpedig mást nem nagyon akarhatunk, mert ha nem tesszük meg, akkor az élet feltételei egyre gyorsuló ütemben fognak romlani.
Ám az üvegházhatású gázok kibocsátásának szükséges mértékű csökkentése jelenlegi életmódunk fenntartása mellett egyszerűen képtelenség. Életünk hazánkban is azon alapul, hogy az évmilliók alatt képződött fosszilis tüzelőanyagokat hihetetlenül rövid idő alatt elégetjük. A kitermelt nyersanyagokból és az égetés során felszabaduló energiából szükséges és fölösleges termékeket gyártunk; lakásainkat fűtjük és hűtjük – ha kell, ha nem –; elektromos áramot használunk, hogy elűzzük a sötétet és szórakoztató elektronikával romboljuk szellemünket; utazunk – kisebb részben értelmesen, nagyobb részben belekényszerülve teljesen fölösleges városi ingázásokba vagy elcsábulva luxus turistautakra.
Az európai döntéshozók és polgárok többsége azt hiszi, hogy ha sikerül tovább csökkenteni az autók fogyasztását, esetleg sorozatgyártásra alkalmassá tenni a hidrogénautót, szélturbinákat állítani a hegygerincekre és napelemekkel beborítani a háztetőket, akkor ugyanúgy élhetünk, mint eddig. A technológiai fejlesztések valóban fontos dolgok, de nem mentenek meg minket. Egész fogyasztói életmódunkon változtatnunk kell. Ez nem valami gazdagok elleni, prófétai kirohanás, hanem a szigorú realitás.
Néhány hete nyugdíjas lelkészekkel beszélgethettem az ökológiai válságról. Nagy élmény volt számomra a nyitottságuk, és ahogyan birkóztak a kérdésekkel. Volt, aki elmondta, hogy nem sírja vissza a szórványban tett kerékpárutakat, örül az autó kényelmének. Néha én is úgy érzem, hogy belénk van teremtve a kényelmes élet utáni vágy. Van értelme küzdeni ellene? Önmagában mi baj lenne az autóval, a villánk kertjében lévő uszodával vagy egy szép, egyiptomi repülőúttal?
Azt hiszem, az elmúlt évtizedek fogyasztási őrületének eredménye, hogy jobban látjuk a korlátokat. A globális felmelegedés csak az egyik jele annak, hogy az emberiség valamit nagyon elhibázott. A fosszilis tüzelőanyagok fogyatkozása, milliárdnyi ember éhezése, az ivóvíz hiánya, a biológiai sokféleség csökkenése ugyanannak a válságnak a különböző megnyilvánulásai. Eközben a gazdag világ azt tekinti legnagyobb bajának, hogy a gazdasági növekedés visszaesett…
Amennyire előre látjuk a következő évtizedeket, közel vagyunk az olajkorszak végéhez. Aki átérzi a Földön élő sok millió faj nagyszerűségét, az biztosan arra vágyik, hogy az előttünk álló átmenet minél kevesebb pusztulással járjon. Nem hiszem, hogy etikus lenne bárkinek is az örök élet reményére hivatkozva azt mondania, hogy ez nem az ő gondja.
Gadó György Pál