Kultúrkörök
Latinovits emlékezete
Pálfy Margit színművésznő estje a Litea könyvesbolt és teázóban
Törékeny, szelíd alkat, csodálkozom is, hogyan bírja a tonnás szöveget. A fájó-szép gondolatokat. Versek, prózai írások, levelek, népdalok zengnek és suttognak vibráló hangján. S nemcsak a vádoló szavak szólnak, de égő szeme, fáradt arca rezdülései is üzennek. Az apró csöndek, ahogy fölragyogtatják a visszapergetett időt.
Pálfy Margit az önpusztításba menekülő, a nehéz jelent sebzett ideggel élő, a múltat magukba asszimiláló, ostorozó és önmagukkal is kegyetlen zsenik sorsát mutatja fel. Szenvedélyesen lobogva.
A végén sokáig némaság zuhant a teremre, majd hosszú taps következett. Jó, hogy a művésznőt előtte kérdeztem életéről, őszinte érdeklődést kiváltó estjéről.
– Harminc éve vagyok a pályán – mondja kedves büszkeséggel. – Új műsorral ünnepeltem május 6-án a Fészek Művészklubban. Kilenc önálló estem van; sorrendben a nyolcadikként született meg a Kussoltat a sors – Latinovits Zoltán emlékezete című irodalmi összeállításom. Ezt 1976-ban – a halálhírre – Szokoly Tamás, a veszprémi költő és esztéta szerkesztette. Megrendezte nekünk: az Aréna Színjátszó Csoportnak. Akkor Elbocsátott légió néven ment, de mivel áthallás volt a Moldova-könyvvel, Ady Endre Dalok a labdatérről című verséből kerestem új címet. 2006-ban lett volna Latinovits hetvenöt éves, akkor mutattam be először. A mostani az ötvenkettedik a sorban, ami önmagáért beszél.
– Nem zavarja, hogy sokan előadóművészként tartják számon?
– Én ragaszkodom hozzá, hogy azt írják: színész. Plakátokra, meghívókra ez kerül. Mivelhogy amit csinálok, abban benne van a színművészet. Igyekszem így teljesíteni, a műsort összeállítani, és természetesen átélem a költő mondanivalóját – élem, és a végén belehalok.
– Hogyan szerette meg Latinovits Zoltánt?
– Megadatott az a kegyelem, hogy Veszprémben a Petőfi Színházban még láthattam. Az ügynök halála főszerepében, ami maga a csoda volt! Onnantól datálódik az én szerelmem. Latinovits a mindenem, örök példaképem az előadó-művészetben. Minden évben elzarándokolok a sírjához, egy szál rózsát leteszek, fölolvasom hangosan Nagy Gáspár szívszorító versét. És beszélgetünk kicsit, megvitatjuk ezt a helyzetet, ami most van Magyarországon.
– A régen szerkesztett műsor nem vesztett aktualitásából?
– Latinovitstól ma is félnek. Hiszen minden maradt a régiben. 76-ban szerkesztődött az anyag, de ha valaki meghallja, kihallja a sorok mögül a lényeget. És nagyon jól fogadják szavaimat. Titkon mindig azt reméltem, hogy kis forradalom lesz ebből, a versek fölgyújtják a várost. De sajnos ma nem hatnak futótűzként a versek.
– Hogyan épül fel a műsor?
– Szokoly Tamásé az érdem, ő válogatta. Az egész est mintha egy nagy drámai monológ lenne. Monodráma. Nem mondom be a verscímeket, ahogy befejeződik az egyik, a másik már válaszol rá. A végén elhangzik Ady verse: Sírni, sírni, sírni magnetofonról, ahogyan Latinovits mondja, meggyújtok egy gyertyát az emlékére… Csoóri Sándor szerepel benne, Csurka István, Déry Tibor, Illyés Gyula, József Attila, Juhász Ferenc, Nagy László, Simonyi Imre, Utassy József, Veress Miklós, Zelk Zoltán. Tulajdonképpen 20. századi művészek sorsáról van szó, akik égtek, lobogtak, és fiatalon ellobbantak. Érzékeny kritika jelent meg a szegedi előadás után, értő megfogalmazás: „P. M. bejátszotta az egész előadótermet. Játszott a hangjával, a karjával, köpenyével, egész testi valójával. Egymaga volt Latinovits, Huszárik és mind a harminchat művész és tudós, akiket egy listáról felolvasott, akiket egy rendszer elnyomott, őrületbe vagy halálba kergetett.”
– A Latinovits-emlékházban talált-e valami üzenetet?
– A végén felolvasom nagy színészünk Szemesen 1975. június 25-én írt naplórészletét: „Lassan minden elkorhad, vagy inkább rothad, elmászik. Szétviszik a férgek az egészet. Nem marad alattunk föld, tízfelé húzzák, rágcsálják a gyökereinket. Nem látok előre semmit, valami nagy pusztulás előtt állunk. Mi állítólag kimaradunk belőle.” Ehhez még hozzátehetem: a színházművészetnek szüksége lenne rá. Féltek tőle, és félnek ma is. Mert a zseni ellensége minden békének, megalkuvásnak, hazugságnak, tehetségtelenségnek, lustaságnak, becstelenségnek, igazságtalanságnak. És ez ma mind eleven valóság, ezért is hiányzik annyira lobogó szava.
– Ebben a kegyetlen világban hogyan boldogul törékeny művészetével?
– Eddig se volt könnyű, de most elmondhatom, szinte újra kell kezdeni mindent. Művelődési házaknak, könyvtáraknak nincs pénzük, megszüntetik őket… Van úgy, hogy ötezer forintos könyvutalvánnyal fizetnek. Nekem meg ez a kenyerem, ez az életem. Azt veszem észre, hogy a jómódú emberek érzéketlenek, szívük helyén is pénz van. Kapzsi és gyűlölködő világban élünk. Fejünk felett itt a végítélet. Az emberek féltik azt a kicsit, ami az övék. A hatalom azt tesz velünk – birka néppel –, amit akar.
– Estjeivel a reményt hozza közénk.
– Nem adom fel! Egzisztenciálisan borzalmas, épp hogy kifizetem a számláimat. Van egy drága házaspár, Rozondai Marianne és Béla, akik nem gazdagok, de végtelenül egyenes tartású és tiszta emberek. Az Akadémián dolgoznak, és már négy alkalommal támogattak kis pénzükből. Az ilyen elmondhatatlan hitet és erőt ad a holnaphoz, ezért is teszem a dolgomat: nekem ez a feladatom itt a földön.
Fenyvesi Félix Lajos