Keresztutak
»Dwa bratanki…«
Új vezető püspökük van a lengyel evangélikusoknak
A Varsó központjában található Szentháromság evangélikus templomban 2010. január 6-án ünnepi istentisztelet keretében avatták az Ágostai Hitvallású Lengyel Evangélikus Egyház vezető püspökévé Jerzy Samiecet. A 46 éves új püspök Janusz Jagucki helyébe lép, aki éppen kilenc éven át állt a hetvenötezer tagot számláló egyház élén.
Európában Lengyelország a katolicizmus egyik erősségének számít. Befolyásuk jele az is, hogy a 20. század egyik meghatározó személyisége volt az egykori krakkói érsek, Karol Wojtyla, a „lengyel pápaként” ismertté vált II. János Pál. Kisebbségi egyházként jelen van azonban az országban az igen tevékeny evangélikus közösség is.
Hazai evangélikusságunknak érdemes rájuk odafigyelnie. Nemcsak a két ország között áll fenn sok hasonlóság (amit a „lengyel, magyar két jó barát…” kezdetű rigmus is kifejezésre juttat), hanem a két egyház között is. A reformáció tanítását itt is, ott is diákok és kereskedők terjesztették a leggyorsabban. Ahogyan Budán nagyon korán megjelentek a reformáció tanai, úgy Boroszló (németül Breslau, lengyelül Wroclaw) Mária Magdaléna-templomában egy Jan Hess nevű egykori szerzetes kezdett lutheri szellemben prédikálni. Ez a sziléziai vidék azóta is a lengyel evangélikusság fellegvárának számít. Az elmúlt év májusában ünnepi külsőségek között emlékeztek meg arról, hogy háromszáz éve épült a térség egyik központjának számító – és lutheránus többségű – Cieszyn (Teschen) evangélikus temploma. E sorok írója akkor több ezres szabadtéri gyülekezetnek prédikálhatott. Ebből a Monarchia stílusjegyeit magán viselő városból származik az új püspök is.
A reformáció tanítása – Luther közvetlen munkatársának, Bugenhagennak a szervező munkája nyomán – hamar elterjedt egy másik, részben lengyel vidéken is: a Balti-tengernél elterülő Pomerániában, amely már 1533-ben protestánssá lett. Ennek nyugati oldala – Elő-Pomeránia néven – ma Németországhoz tartozik, ezért a püspökiktatási ünnepi liturgia egyik asszisztense dr. Hans-Jürgen Abromeit greifswaldi püspök volt. A másik pedig – a szláv evangélikusok szoros együttműködésének jegyében – dr. Milo¨ Klátik pozsonyi vezető püspök.
Az iktatás szolgálatát azonban a közvetlen előd, Janusz Jagucki püspök végezte. Ő 2001-ben, ugyancsak vízkereszt ünnepén, ugyanebben a templomban kezdte meg vezető püspöki szolgálatát. Tízéves mandátumát azonban nem tölthette ki, ugyanis a napvilágra került dokumentumok szerint ő a rendszerváltozás előtt együttműködött az állambiztonsággal, ezért lemondásra kényszerült. Az így kialakult helyzet természetesen komoly nyugtalanságot okozott a mintegy százharminc gyülekezetet működtető és százötven lelkészt foglalkoztató evangélikus egyházban.
Az új püspöktől – aki eddig gliwicei lelkészként szolgált, és 2007-től zsinati elnök is volt – azt várják, hogy a misszió és evangélizáció erősítésével nyugodt működést biztosít az egyháznak. Igehirdetése nemcsak a hatalmas templomot megtöltő gyülekezetre, hanem a médián keresztül tájékozódó szélesebb körökre is bátorítóan hathatott. Pál apostol személyes hitvallását visszhangozta: „…nem szégyellem az evangéliumot, hiszen Isten ereje az, minden hívőnek üdvösségére…” (Róm 1,16)
A lengyel evangélikusság sorai között tudhatja Jerzy Buzeket, a rendszerváltásban oroszlánrészt vállaló Szolidaritás szakszervezet tagját, egykori miniszterelnököt, aki jelenleg az Európai Parlament elnöke. A nagy tekintélyű politikus nyilvánosan és tudatosan vállalja evangélikus hitét. A varsói szertartáson is jelen volt, és hitvallási elemeket sem nélkülöző, személyes hangú beszédével köszöntötte az új püspököt. Egyebek mellett szólt a kis egyházak számára is adott sok szolgálati lehetőségről, majd hitet tett amellett, hogy a világválságból való kilábalásnak nemcsak gazdasági és politikai, hanem morális összetevői is vannak.
A szertartáson Európa evangélikus egyházainak képviseletében mintegy negyven püspök és egyházi vezető volt jelen, köztük – egyházunk külügyi munkáért is felelős püspökeként – e sorok írója. A Luther Márton Budapesten őrzött végrendeletét bemutató könyvet ajándékként átnyújtva tolmácsolhattam egyházunk köszöntését, kifejezve reményünket, hogy a jövőben szorosabbra tudjuk fűzni az együttműködés szálait. A genfi székhelyű Lutheránus Világszövetség vezetőinek kérésére én adtam át a mintegy hatvanötmillió evangélikust tömörítő szervezet köszöntését és áldáskívánásait is.
Egyházaink között eddig is voltak jelei a megelevenedő kapcsolatoknak. Két egyházközségünk is szorosan együttműködik lengyel gyülekezetekkel: a pestlőrinciek Karpaczcsal 1999 óta ápolnak testvér-gyülekezeti kapcsolatot (faragott oltárképüket is tőlük kapták), és a fótiak is rendszeresen találkoznak a wislaiakkal. Számos nemzetközi színtéren (férfikonferenciákon, médiatanácskozásokon, a tábori lelkészi szolgálat területén) működünk együtt. Tekintettel a lengyel evangélikus diakónia nagyon jól szervezett kereteire, a szeretetszolgálat területén is érdemes volna szorosabban együttműködni.
„Polak, węgier dwa bratanki…” Lengyel, magyar két jó barát: az evangélikus egyházban is.
Fabiny Tamás