e-világ
Ararát 2009
Mi történt az elmúlt évben? Mit csináltunk jól? Mit csinálhatnánk jobban? Mit értünk el? Kiket sikerült megszólítanunk? Minden év vége jó alkalom arra, hogy számba vegyük addigi dolgainkat, s minden évkezdet kiváló lehetőség arra, hogy újragondoljuk terveinket, és a megszerzett tapasztalatok alapján jobban valósítsuk meg őket. Így van ez a legtöbb ember és közösség életében, s így tett a Magyarországi Evangélikus Egyház egy éve megalakult Ararát teremtésvédelmi munkacsoportja is.
Egy év sok új tapasztalattal ruházza fel az embert – különösen akkor, ha az első egy évről van szó. Számtalan új élménnyel gazdagodtunk, és rengeteg kérdést, gondolatot vetettek fel bennünk az elmúlt események. Nagyon sok biztatást, támogató észrevételt, ötletet kaptunk, melyeket ezúton is szeretnénk megköszönni. Külön köszönjük az építő kritikákat, melyek nagyon sokat segítettek azáltal, hogy olyan szempontokra hívták fel a figyelmünket, amelyeket magunk nem vettünk észre. A kezdeményezéseinkhez fűzött hozzászólások azt jelzik számunkra, hogy egyházunkban a teremtésvédelem kérdése komolyan foglalkoztat sok embert.
2009-ben legfontosabb feladatunknak tartottuk az Egyházak Világtanácsa által is ajánlott teremtésünnep meghirdetését és megvalósítását. A Magyarországi Egyházak Ökumenikus Tanácsa (MEÖT) szintén javasolta tagegyházainak, hogy minden év szeptemberének utolsó vasárnapja és októberének első vasárnapja között kiemelten fordítsuk figyelmünket a teremtő Isten dicséretére és a teremtés ajándékaiért való hálaadásra.
Ennek az ünnepnek a megvalósításához, valamint konkrét, életmódbeli változtatások megtételéhez készítettünk egy segédanyagot is, amelyet a MEÖT tagegyházainak gyülekezeteihez és intézményeihez juttattunk el.
Örömmel vettük azokat a visszajelzéseket, amelyek azt mutatták, hogy számos evangélikus gyülekezet és több iskola is megülte a teremtés ünnepét. Sok helyen a vasárnapi istentisztelet fő témája volt a teremtésvédelem kérdése; volt, ahol egy-egy bibliaóra vagy előadás keretében vetették fel a témát, és olyan beszámolókat is kaptunk, amelyek arról szóltak, hogy egy-egy iskola diákjai hogyan dolgozták fel a kérdést valamilyen kreatív feladat keretében.
Nagy örömünkre szolgált, hogy a legtöbb helyen ökumenikus keretek között valósult meg a teremtés ünnepe, ezzel is bizonyítva azt, hogy a teremtés védelméről való gondolkodás és az annak érdekében tett kisebb-nagyobb gyakorlati lépések nem választanak el minket egymástól, hanem éppen ellenkezőleg: segítenek felismerni a teremtett világ egységét s a teremtmények egymásra utaltságának tényét.
Nagy népszerűségnek örvendett a diákok körében meghirdetett plakátpályázatunk, melyre több mint százhúsz pályamű érkezett be 8–18 éves fiataloktól.
A munkacsoport tagjai és további felkért vendégek több helyen is tartottak előadást, vitaindító beszélgetést. A vélemények alapján ezek – csakúgy, mint az Evangélikus Életben kéthetente megjelenő Ararát rovat cikkei – sok emberben indítottak el új gondolatokat, többeket ösztönöztek döntések meghozatalára, melyeket remélhetőleg konkrét gyakorlati lépések követtek.
Csatlakozva a több mint másfél évtizede meghirdetett nemzetközi programhoz, egyházunkban is elindítottuk az Agenda 21 elnevezésű programot. Ezen keresztül a gyülekezetek környezet- és teremtésvédelmi elkötelezettségét szeretnénk felmérni, s ösztönözni kívánjuk a közösségeket, hogy a 21. század kihívásaival és feladataival szembenézve konkrét lépéseket tegyenek a teremtés védelme érdekében.
Szeretettel várjuk továbbra is mindazon személyek vagy csoportok jelentkezését, akik vagy amelyek akár ebben a programunkban részt vennének, akár bármely más önkéntes munkánkhoz szívesen csatlakoznának. Örömmel fogadunk továbbá a jövőben is minden észrevételt, minden véleményt, amely munkánkkal kapcsolatos.
Mindezekről a kérdésekről, az elmúlt egy év eseményeiről tájékozódhatnak honlapunkon (ararat.lutheran.hu), továbbá letölthető innen az említett segédanyag is.
Isten áldását kérjük erre a munkára 2010-ben is, hogy – ökumenikus keretek között is –megvalósulhasson mindaz, amit az Egyházak Világtanácsának nagygyűlésén fogalmaztak meg majdnem húsz évvel ezelőtt: „Olyan lelkületre van szükségünk, amely életünket összeköti a múlttal, jelennel és a jövővel, valamint Istennel, aki mindezt fönntartja. A globális egymástól függés szellemisége segít felismerni a teremtett világ egységét. Ezzel a lélekkel, melynek az erős helyi közösségek adnak hátteret, lehet bátorságunk és reménységünk arra, hogy közvetlen akciókat indítsunk leküzdhetetlennek tűnő akadályokkal szemben, amelyek azt sugallják, hogy úgysem tudjuk megváltoztatni a dolgokat.”
Kodácsy-Simon Eszter munkacsoport-vezető