Keresztutak
Bátor engedelmesség
Orvos-misszionárius Zambiából
Furcsa az Isten választása! Úgy gondolnánk, egy nehéz missziói szolgálatra olyasvalakit hív el, aki megtermett, erős fizikumú s lehetőleg férfi, aki jól viseli az afrikai hőséget, az olykor szélsőséges időjárást, a gyakori magányt. Ezért is volt meglepő, amikor január 11-én az Evangélikus Külmissziói Egyesület rendezvényére belépett az előadó, az életben még törékenyebbnek tűnő asszony: dr. Keszi Krisztina, Zambia orvos-misszionáriusa.
„Hadd mondjam el elöljáróban, hogy én sem erős, sem bátor nem vagyok” – hallhatták a résztvevők már az alkalom elején. A doktornő például irtózik és fél a kígyóktól, pedig a Mungwi kórház környékén, ahol már négy esztendeje szolgál, bizony sokkal találkozik. Most mégis a legnagyobb természetességgel mesélte a hallgatóságnak, hogyan szokta késsel leszúrni a kisebbeket, a nagyobb kobrákat pedig hogyan teszi ártalmatlanná kővel és lapáttal. Mielőtt elhangzott volna a kérdés, hogy honnan gyűjt ehhez bátorságot, már válaszolt is: Isten hívta el a missziói szolgálatra, nem hagyja magára, megőrzi őt a veszedelmek között is.
Pedig nehéz feladatot bízott rá Isten. Egyedüli orvosként látja el – 2006 óta – száz kilométeres körzetben a betegeket. Több mint ötvenezer ember tartozik a klinikához. Most, hogy négyéves szolgálata után fél évet itthon tölt, hogy töltekezzen, pihenjen – ahogyan ez az őt kiküldő Libenzelli Missziónál előírás –, a betegeit a kórház harminc munkatársára hagyta. Közöttük sokan nővérek, akikre nehezebb feladatok ellátása is hárul talán, mint a magyarországi ápolónőkre. Krisztina doktornőhöz így a négy év folyamán az igazán súlyos betegek, a nehéz esetek kerültek.
S miközben arról beszélt, mennyire kevés műszer vagy éppen gyógyszer állt a klinika rendelkezésére, a hallgatóság ámult azon, hogy mégis gyógyulnak a betegek. A doktornő ki is mondta: „Csodákat élünk át naponta.” Nem ritka, hogy a legsúlyosabb agyi maláriával hoznak hozzájuk egy beteget, egy élő halottat. Két nap múlva pedig ez a tehetetlen ember talpra áll, s siet haza a családjához, ahol mérhetetlenül nagy szükség van rá.
Az afrikai szegénységet diaképekkel is szemléltette az előadó. A falu egyszerű kunyhóitól kezdve a klinika „kórterméig”, ahol a betegek mellett a földön alszanak a rokonok, akiknek feladata, hogy főzzenek kórházba került családtagjaikra. Az ellátásra neki és a munkáját segítő ápolónőknek már nem marad energiájuk – fűzte hozzá Krisztina –, elég, hogy magát a gyógyító munkát végzik.
Micsoda feladatot vállalt magára ez a törékeny asszony! – mondták a résztvevők az alkalom végeztével.
Ám a doktornő nem engedte, hogy őt méltassák. Azt sem, hogy vele interjú készüljön. Meg is mondta: Krisztusra irányuljon az olvasók figyelme, Isten Fiára, akinek fontos az emberi élet, a föld bármelyik pontján éljen is az az ember. Arra az Úrra, aki alkalmatlanokat alkalmassá tesz a szolgálatra! De legfőképpen arról a Jézusról szóljon a bizonyságtétel, aki maga is emberré lett, hogy a világ minden lakosának üdvössége, örök élete lehessen.
Magáról csak ennyit mondott a doktornő: „Én nem bátor vagyok, hanem engedelmes.”
B. Pintér Márta