Kultúrkörök
DNS-védelem alatt a Nyírség templomainak kegytárgyai
Világszínvonalú technológiát alkalmazva DNS-védelem alá kerülnek a Nyírségi Református Egyházmegye templomaiban található kegytárgyak.
Gaál Sándor, az egyházmegye esperese február 18-án Ramocsaházán sajtótájékoztatón jelentette be, hogy harmincnyolc templom értéktárgyaira kerül az egyedi azonosító jel. Megjelölik a több száz éves úrvacsorai és keresztelői kegytárgyakat, a szertartási eszközöket, az imaházi hangszereket, köztük a különleges orgonákat, harangokat, sőt a ritkaságszámba menő bútorzatot is.
Az egyházi vezető kiemelte, hogy a nyírségi református imaházakban található kegytárgyaknak, eszközöknek és bútorzatnak az eszmei értéke szinte felbecsülhetetlen, az eredetivel megegyező pótlásuk manapság már lehetetlen is. Az egyházmegye lelkésztestülete ezért határozott a DNS-elven működő védelem alá helyezésükről, amellyel esetleges eltulajdonításukat akarják megelőzni.
Kovács Miklós, az azonosítást végző nyíregyházi Artep Kft. cégvezetője közölte, hogy Magyarországon, ahol a társaság kizárólagos forgalmazója a DNS-technológiának, először alkalmazzák egyházi létesítményekben a védelmi rendszert. A tárgyakra egy szabad szemmel láthatatlan, csak speciális eszközzel „olvasható” plasztikkorongot helyeznek, amelyre lézerrel gravírozzák az azonosító jelet. Létrehoznak egy központi adatbázist is, amelyhez a rendőrség hozzáférhet, és lopás esetén azonosítani tudja a tárgyat. Így könnyen megállapítható, hogy melyik templomból tulajdonították el, és megtalálása esetén a hatóság visszajuttatja az érintett egyházközségnek.
A cégtulajdonos hangsúlyozta, hogy a DNS-védelemnek a bűnmegelőzés tekintetében is igen nagy a jelentősége, ugyanis „a megjelölt tárgyakat nem érdemes ellopni, hiszen azonosíthatók, emiatt orgazdák sem veszik meg őket a bűnelkövetőtől”.
MTI