Kultúrkörök
Könyvajánló
Hófehérke és a hét törpe – kicsit másként
Egyszer volt, hol nem volt – talán nincs is olyan nagycsoportos vagy iskolás gyerek, de még felnőtt sem, aki ne tudná folytatni a megkezdett mondatot, hogy elmesélje a jól ismert Grimm-mesét. Legalábbis az egyszerűbb, „almás” változatát.
Igen ám, mesélni könnyű! De mi van akkor, ha nemcsak szóban, hanem képben is meg szeretnénk jeleníteni a mostohája által elüldözött királylány és a hét törpe történetét? Érdekes vállalkozásba fogott immár harmadszor a Csimota Gyerekkönyvkiadó tavaly év végén: öt darab, zsebben is elférő könyvecskében jelentette meg a mesét, mégpedig úgy, hogy mind az öt kötetben más-más illusztrátor elevenítette meg – ötféle technikával – a történetet. A könyvecskéket közös díszdobozban lehet tárolni. ( A három kismalac és a Piroska és a farkas című klasszikus mesét jelentette meg a kiadó ugyanilyen formában.)
Árvai Borbála nemezből készítette el a Hófehérke-mese szereplőit, majd lefotózta őket. Kárpáti Tibor keresztszemes hímzéssel ábrázolta a történetet; mellékelte a hímzés leszámolható mintáját is, ha valaki kedvet kapna saját kezűleg készíteni egy változatot. Kasza Julianna számítógéppel készített vektorgrafikus alakjai nemcsak ötletesek, de az illusztrátornak sikerült egyszersmind kedves humorral is elmesélnie a könyv lapjain Hófehérke történetét. Makhult Gabriella linómetszet változatát csak nagyobb gyerekeknek ajánlom az ábrázolás és a színvilág keltette érzelmi hatás miatt, ám Pap Kata – ugyancsak számítógép segítségével készült – feldolgozását nézegetve kedvet kaphat a rajzoláshoz minden olvasó, mivel olyan egyszerűen, mégis szemléletesen ábrázolta a szereplőket az illusztrátor.
A könyvek nem tartalmaznak szöveget, ezért kiválóan alkalmasak arra, hogy az oldalakat nézegetve a kisebbek közösen meséljék el a nagyobbakkal a mesét.
Boda Zsuzsa