Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2010 - 11 - Kö­zös szol­gá­lat: te­her vagy aján­dék?

Egyházunk egy-két hete

Kö­zös szol­gá­lat: te­her vagy aján­dék?

A Dé­li Egy­ház­ke­rü­let gyü­le­ke­zet­ve­ze­tői kon­fe­ren­ci­á­ja Bony­há­don

Lel­ki ha­ta­lom és e vi­lá­gi böl­cses­ség cím­mel tar­tot­ta meg idei gyü­le­ke­zet­ve­ze­tői kon­fe­ren­ci­á­ját a Dé­li Egy­ház­ke­rü­let már­ci­us 5-én és 6-án a Bony­há­di Pe­tő­fi Sán­dor Evan­gé­li­kus Gim­ná­zi­um­ban. A gyü­le­ke­ze­ti lel­ké­szek, fel­ügye­lők, má­sod­fel­ügye­lők, gond­no­kok, pénz­tá­ro­sok és pres­bi­te­rek szá­má­ra meg­hir­de­tett ta­lál­ko­zón az egy­ház­köz­sé­gek kö­zel száz­nyolc­van kül­döt­te vett részt. A je­len­lé­vők a gyü­le­ke­ze­tek­ben fel­lé­pő konf­lik­tu­sok ke­ze­lé­sé­nek le­he­tő­sé­ge­it, il­let­ve a kö­zös­sé­gi együtt­mű­kö­dés szem­pont­ja­it jár­ták kö­rül – meg­hí­vott elő­adók be­vo­ná­sá­val.

A két­na­pos prog­ra­mot pén­tek es­te a bony­há­di Ke­reszt­met­szet együt­tes rö­vid kon­cert­je nyi­tot­ta meg, majd ifj. Cser­há­ti Sán­dor, a sze­ge­di egy­ház­köz­ség lel­ké­sze tar­tott be­ve­ze­tő igei ala­po­zást. Az 1Kor 12,4–11 alap­ján el­hang­zott bib­lia­ta­nul­mány rá­mu­ta­tott: ép­pen a le­vél cím­zett­je­i­vel kap­cso­lat­ban tud­hat­juk, hogy már a leg­el­ső ke­resz­té­nyek éle­te sem volt fe­szült­ség­men­tes. Ugyan­ak­kor a mai ke­resz­tény kö­zös­sé­gek­ben je­lent­ke­ző fe­szült­sé­gek ol­dá­sá­ra sincs más vá­la­sza Jé­zus­nak, mint hogy sze­ret­nünk kel­le­ne egy­mást. Eh­hez pe­dig – mi­előtt sa­ját ma­gunk he­lyé­nek, mél­tó­sá­gá­nak ki­har­co­lá­sá­ba kez­de­nénk – fel kell ten­nünk a kér­dést: sze­ret­ve tud­juk-e ma­gun­kat? Sze­mély sze­rint el tud­juk-e hin­ni, hogy Is­ten sze­ret, ügyünk az övé, és ezért nem kell fél­nünk, és ki­har­col­nunk a ma­gunk po­zí­ci­ó­ját?

A be­ve­ze­tő gon­do­la­to­kat kö­ve­tő­en a részt­ve­vők meg­te­kint­het­ték a Dé­li Egy­ház­ke­rü­let 2009-es ese­mé­nye­i­ről ké­szült ze­nés kép­össze­ál­lí­tást, majd Ara­di György ke­rü­le­ti misszi­ói lel­kész­nek a böjt li­lá­já­ról szó­ló áhí­ta­ta zár­ta az es­ti prog­ra­mot. Az együtt­lét ez­után – a há­zi­gaz­dák ven­dég­sze­re­te­té­nek kö­szön­he­tő­en – te­rí­tett asz­ta­lok mel­lett, kö­tet­len be­szél­ge­tés­sel foly­ta­tó­dott.

A más­nap reg­ge­li lel­ki töl­te­ke­zés­ről a szek­szár­di egy­ház­köz­ség el­nök­sé­ge, Sef­csik Zol­tán lel­kész és dr. Muth La­jos fel­ügye­lő gon­dos­ko­dott. A lel­kész 1Pt 2,9–10 alap­ján el­mon­dott ige­hir­de­té­sé­ben töb­bek kö­zött így fo­gal­ma­zott: „Pé­ter apos­tol már most, a gon­dok­kal, fe­szült­sé­gek­kel és ba­jok­kal küz­dő gyü­le­ke­ze­tek­nek mond­ja a jó hírt: »Ki­rá­lyi pap­ság vagy­tok« (…). Va­la­ki­nek a tu­laj­do­ná­ban le­he­tünk, és a va­ló­di ér­té­kün­ket ez szab­ja meg. Itt kez­dő­dik az iga­zi cso­da.”

A szek­szár­di gyü­le­ke­zet nem ­lel­ké­szi ve­ze­tő­je – aki or­vos­ként a Tol­na Me­gyei Ön­kor­mány­zat Ba­las­sa Já­nos Kór­há­zá­nak fő­igaz­ga­tó­ja – Szol­gál­ta­tás és szol­gá­lat az egész­ség­ügy­ben cím­mel mond­ta el bi­zony­ság­té­te­lét. Sza­va­i­ból ki­de­rült: a szol­gá­lat min­dig va­la­ki­ért, a szol­gál­ta­tás pe­dig va­la­mi­ért tör­té­nik. Le­het, hogy a tár­sa­da­lom ér­ték­rend­jé­nek hely­re­ál­lí­tá­si kí­sér­le­té­ben fon­tos lé­pés len­ne e fo­gal­mak tisz­tá­zá­sa és pon­tos, adek­vát hasz­ná­la­ta.

Dél­előtt dr. Ko­rá­nyi And­rás, az Evan­gé­li­kus Hit­tu­do­má­nyi Egye­tem Egy­ház­tör­té­ne­ti Tan­szé­ké­nek do­cen­se, a zsi­nat lel­ké­szi el­nö­ke az el­kö­te­le­zett­ség­ről, az egye­te­mes pap­ság­ról, a ma­gas­ság és mély­ség meg­élé­sé­ről, az Is­ten­től ka­pott ka­riz­mák kü­lön­bö­ző­sé­gé­nek vál­la­lá­sá­ról és ál­dá­sa­i­ról, az egy­ház­ban je­lent­ke­ző konf­lik­tu­sok test­vé­ri fel­ol­dá­sá­nak le­he­tő­sé­ge­i­ről, a ha­tal­mi kér­dés lel­ki vo­nat­ko­zá­sa­i­ról, va­la­mint az „Is­ten ne­vé­ben élt élet” fon­tos­sá­gá­ról szólt elő­adá­sá­ban.

Pál­mai Ist­ván, a pak­si egy­ház­köz­ség fel­ügye­lő­je Hét­köz­na­pi böl­cses­sé­gek egy gyü­le­ke­zet min­den­nap­ja­i­ban cím­mel a konf­lik­tu­sok ál­ta­lá­nos szer­ke­ze­tét, sza­ka­sza­it és di­na­mi­ká­ját, il­let­ve a gyü­le­ke­ze­ti együtt­mű­kö­dés gya­kor­la­ti szem­pont­ja­it vi­lá­gí­tot­ta meg hall­ga­tói előtt.

Az elő­adá­so­kon el­hang­zot­ta­kat irá­nyí­tott cso­port­mun­ka for­má­já­ban dol­goz­ták fel a kon­fe­ren­cia részt­ve­vői, amit az egyes cso­por­tok ple­ná­ris be­szá­mo­lói kö­vet­tek. Szom­bat dél­után a kon­fe­ren­cia té­má­já­val, va­la­mint egyéb köz­egy­há­zi ügyek­kel kap­cso­la­tos kér­dé­sek­re fó­rum­be­szél­ge­tés ke­re­té­ben fo­gal­ma­zott meg vá­la­szo­kat Gáncs Pé­ter püs­pök, Ra­dos­né Len­gyel An­na egy­ház­ke­rü­le­ti fel­ügye­lő, dr. Sza­bó­né Mát­rai Ma­ri­an­na püs­pök­he­lyet­tes, An­dor­ka Ár­pád egy­ház­ke­rü­le­ti má­sod­fel­ügye­lő, va­la­mint a zsi­nat és az egy­ház­me­gyék je­len lé­vő ve­ze­tői.

A ren­dez­vény zá­rá­sa­ként az egy­ház­ke­rü­let püs­pö­ke a né­met­or­szá­gi má­so­dik öku­me­ni­kus egy­há­zi na­pok pla­kát­já­nak ké­pi mo­tí­vu­ma alap­ján adott össze­fog­la­ló vissza­te­kin­tést a kon­fe­ren­ci­á­ról, majd úti ál­dás­ban ré­sze­sí­tet­te a ta­lál­ko­zó részt­ve­vő­it.

S. A.