e-világ
Tanyasi áruk boltja nyílt Budapesten
Bizalom és minőség
2010 januárjában megnyílt az első tanyasi áruk boltja Budapest XVIII. kerületében, a Havanna-lakótelepen. A bolt megnyitóján Balogh József, a Magyarországi Tanyákon Élők Egyesületének elnöke kiemelte: a kezdeményezéssel a város és a vidék egyaránt nyerhet, mivel a fővárosiak kiváló minőségű magyar termékekhez jutnak, a tanyán élők pedig értékesíteni tudják termékeiket. Chladek Tiborral, a kezdeményezés evangélikus ötletgazdájával, a bolt társtulajdonosával beszélgettünk.
– Mivel évek óta ismerem Önt, nem volt nagyon meglepő számomra, hogy ilyen nemes célú vállalkozásba kezdett. Elgondolkodtató azonban, hogy ebben a különösen is nehéz gazdasági helyzetben meg merte tenni ezt a lépést. Mi késztet egy húszas éveiben járó fiatalt erre?
– Hiszem, hogy mindenki a maga szerencséjének a kovácsa, a nehéz körülmények pedig arra valók, hogy legyőzzük és megváltoztassuk őket. Jelenleg a legnagyobb ellenzéki párt parlamenti frakciója mezőgazdasági és környezetvédelmi kabinetjének munkatársaként dolgozom. Nap mint nap a hazai agrárium, a vidék problémáival foglalkozva fogalmazódott meg bennem a gondolat, hogy ebbe a vállalkozásba belekezdjek.
A tanyasi áruk boltjának létrehozásával alapvetően két célt kívánunk szolgálni. Egyrészt hogy a tanyasi élelmiszerek piacra jutását elősegítsük, másrészt pedig hogy kedvező árfekvéssel hozzunk forgalomba jó minőségű hazai termékeket. Tudvalevő, hogy az úgynevezett bioélelmiszerek a társadalom nagy része számára megfizethetetlenek, a multik polcai pedig roskadoznak a túlnyomórészt külföldi, a hazainál rosszabb minőségű áruktól, amelyek érdekes módon az importköltségek dacára is olcsóbbak tudnak lenni a magyar termékeknél. Mi e kettő között találtuk meg a középutat, a boltban jó minőségű, tanyasi termékeket forgalmazunk mindenki számára elérhető áron.
– Bizonyára szélesebb körű összefogás van a munka mögött… Kik segítették a bolt megvalósulását?
– Elsőként említem meg üzlettársamat, egy hazai nagyvállalkozót, aki biztosította az ötletem megvalósításához szükséges financiális hátteret. A gazdákkal való kapcsolattartásban Balogh József országgyűlési képviselő, a Magyarországi Tanyákon Élők Egyesületének elnöke segített rengeteget. Külön ki kell emelnem Samu István barátomat, a bolt üzletvezetőjét, akinek közgazdasági ismeretei és lelkesedése nélkülözhetetlen, illetve feleségét, Samuné Szoláry Ildikót, ők ketten azok, akik szívüket-lelküket beletették abba, hogy az álom valósággá váljon.
– Jó néhány hét eltelt már a bolt megnyitása óta. Milyenek az első tapasztalatok? Elsősorban a lakótelepen élők vásárolnak, vagy van, aki messzebbről is ellátogat a boltba?
– Alapvetően kétféle vásárló jár az üzletbe: az első csoportba főleg kismamák, nagycsaládosok, nyugdíjasok tartoznak, akik itt megvásárolhatnak olyan termékeket, amelyeket más boltban nem engedhetnének meg maguknak, a másik csoport pedig az áraktól függetlenül vásárol nálunk. Egyvalami azonban majd minden vásárlónkban közös: fontos számukra, hogy magyar árut vásároljanak, azért, mert tudják, hogy a tanyasi élelmiszer jó minőségű, s azért is, mert ezzel jót tesznek, hiszen segítik a tanyasi, a vidéki gazdálkodókat. Vásárlóink többsége Havanna-lakótelepi, de bizony gyakran előfordul, hogy Budapest másik végéből is jönnek hozzánk, hogy saját szemükkel tapasztalják meg mindazt, amit a televízióból, az újságokból láthattak-hallhattak kezdeményezésünkről.
– Nagyon jó ötlet, hogy egy-egy zöldség vagy gyümölcs mellett a termelők fényképe is megtalálható, amely mindenképpen elősegíti a bizalom kialakulását. Gondolom, ez a szemlélet a vásárlás légkörét és a vásárlók hangulatát is befolyásolja…
– Ennek az – ismereteim szerint Magyarországon egyedülálló – ötletnek köszönhetően valóban lényegesen nagyobb bizalommal vásárolnak tőlünk árut, mint bárhol máshol, hiszen ha a termelő valamihez a nevét, illetve az arcát adja, egyúttal felelősséget vállal az általa termelt áru minőségéért.
– Úgy tudom, egyelőre Bács-Kiskun megyéből származó termékek találhatók a boltban. Várható a bővülés? Vannak-e további célok?
– Szeretnénk a közeljövőben további tanyasi árukat forgalmazó boltokat nyitni a fővárosban. Ahhoz azonban, hogy új üzletek megnyitásával egy sikeres üzletláncot hozzunk létre, feltétlenül szükséges, hogy a hazai jogszabályi feltételek megváltozzanak. Ma a multik számos területen versenyelőnyt élveznek a hazai kis- és középvállalkozásokkal szemben. Az élelmiszer-biztonsági előírások tekintetében is átestünk a ló túloldalára, számos indokolatlanul szigorú előírás nehezíti azt, hogy a hazai termelők piacra juttathassák termékeiket. Ezen is szükséges lenne változtatni.
– A bolt kapcsán eszembe jutnak azok a gyülekezeti kezdeményezések, amelyek előnyben részesítik a helyi gazdák – netán gyülekezeti tagok – termékeit. Ön szerint a keresztény közösségek „jó táptalajai” lehetnének e szemlélet széles körű elterjesztésének? Mit javasol azoknak, akik esetleg egy ilyen „hálózat” megszervezésén gondolkodnak?
– Egy ilyen hálózat létrehozásához széles kapcsolatrendszer és tőke szükséges. Ugyanakkor abban bízom, hogy a közeljövőben mind többen ismerik majd fel: érdemes a vásárláskor tudatosan hazai árut választani. A helyi kis közösségek alkalmasak lehetnek arra, hogy erősítsék a magyar emberek egymás iránti felelősségvállalását, hogy mindenkit rádöbbentsenek arra: felelősek vagyunk egymásért, összetartozunk. Bízom abban, hogy mihamarabb az egész országban ez a szemlélet lesz az irányadó.
JCsCs