A hét témája
A Széchenyi-kastély Nagycenken
A 2010. esztendő Széchenyi-emlékév: a legnagyobb magyar halálának százötvenedik évfordulójára emlékezünk. A jeles esemény kapcsán Sólyom László köztársasági elnök fővédnökségével emlékbizottság alakult, számtalan rendezvény, megemlékezés és program ismertet meg az 1860. április 8-án az ausztriai Döblingben elhunyt gróf szerteágazó, de minden tettében a magyarságot szolgáló munkásságával.
Talán közhelyszerűen hangzik, de tény, hogy napjainkban is nagy szükségünk lenne az általa képviselt tántoríthatatlan és önfeláldozó, a köz érdekeit az önzés fölé helyező mentalitásra.
Az évforduló ugyanakkor kiváló alkalmat teremt egy nyugati határszéli túrára Nagycenkre, a Széchenyi (avagy Széchényi, ahogy István felmenői használták a családnevet) família egykori birtokára. Itt találjuk a család mauzóleumát, a gróf egész alakos szobrát, a halála előtti esztendőben „megrendelt”, Ybl Miklós tervezte plébániatemplomot, illetve a gyermekek szívét megdobogtató kisvasutat, valamint a régi mozdonyokat bemutató vasúttörténeti skanzent. És természetesen a főnemesi lét elengedhetetlen tartozékát, a családi kastélyt. Előterében szépen karbantartott franciakert – kanyargó labirintusaival – vezeti céljához a látogatót.
A kastély mögötti fertályon a már Széchenyi idejében is virágzó platánok és ritka faféleségek éltek. Az egyemeletes épület központi traktusát toszkán oszlopsor tagolja, középpontjában a família címere díszeleg. A kastély helyén a 18. század elején egyemeletes kúria állt.
A mai épület alapjait Széchenyi Antal tette le 1758-ban. A birtok és a park kiépítése és rendezése Széchényi Ferenc nevéhez fűződik. A kastély mai formáját Széchenyi István idején nyerte el. A kastélymúzeum kiállításán korhű használati tárgyak, családtörténeti emlékek, valamint Széchenyi István munkásságával összefüggésben a folyamszabályozással, a hajózással, a vasúttal, valamint a magyar ipar fejlődésével összefüggő tárlatok láthatók.
Az épületet elhagyva egészséges sétára invitál az 1754-ben Széchenyi Antal által telepíttetett hársfasor. A két és fél kilométer hosszú, húsz méter széles, eredetileg lovaglásra szolgáló út növényzetének rekonstrukciója napjainkban is fontos környezetvédelmi kérdés. A fasor végén elérjük a legnagyobb magyar fiának, Széchenyi Bélának és fiatalon elhunyt feleségének vörös márvány síremlékét.
Rezsabek Nándor