Evangélikusok
Torna és áhítat
Bibliaóra testmozgással Pesterzsébeten
Ép testben ép lélek. Így van, bár ismerjük a kifordított változatot is: ép testben épphogy élek. A mai ember jól tudja, hogy lelkének állapota hat a testére. De vajon fordítva is igaz ez? Helfrich Eszter Annát, a pesterzsébeti evangélikus gyülekezet tagját, háromgyermekes édesanyát, presbiterfeleséget, dekoratőrt kérdezem: mi adta neki az ötletet a testi-lelki föltöltődés óra beindításához?
– A gyülekezetben több fiatal anyukával beszélgetve formálódott bennem a gondolat, hogy olyan csoportot, illetve alkalmat kellene szervezni, amely a testmozgás utáni, bennünk élő vágy levezetését és az ige megújító erejének megtapasztalását adja egyszerre. Ismert dolog, hogy az emberek jobban szeretnek közösségben tornászni, mint otthon egymagukban. Így van ez a lelki tornával is. Jobban megy, ha közösen olvassuk az igét, és közösen csendesedünk el. Ez egy igazi bibliaóra, mely valóban az egész embert érinti, a testet és a lelket.
– Milyen sűrűn jön össze a csoport?
– Minden hétfőn fél tízkor kezdünk. Jönnek sorban az anyukák, legtöbbször kicsiny gyermekeikkel. Fölcsendül a zene, és indulhat a torna. Szerencsére vannak köztünk olyanok, akik professzionális szinten értenek ezekhez a gyakorlatokhoz. Fölváltva tartjuk tehát a test megmozgatásának irányítását. Fontosnak érzem, hogy olyan zenék szóljanak mozgás közben, amelyek szövege, mondanivalója önmagában is gazdagít, és Istent dicsőíti. Ehhez tartani akarjuk magunkat. Különös ennek a jelentősége akkor, ha egy újabb „kereső lélek” jön közénk. Igen, ez missziói alkalom is.
– Az elcsendesedés hogyan történik?
– Ahogyan a gimnasztikából alaposan fölkészül valaki, a hitben járók hasonlóképpen vállalkozhatnak arra, hogy a reggeli ige alapján felkészülve elmondják gondolataikat. Egyelőre én végzem ezt a részt. Nevezhetnénk ezt áhítatnak is, de nem a „dogmázás” a fontos, hanem az, hogy ugyanúgy, ahogyan a zene hat ritmusával a végtagokra, az üzenet „ritmusa” hat a lélekre. Mert nagy a hasonlóság test és lélek között, hiszen egy a Teremtője mindkettőnek. Van imádságra is alkalom. Általában arról szólnak ezek a könyörgések, hogy merjük elfogadni testünket, és szeressük még akkor is, ha sokszor meg kell sanyargatni.
– Van egy régi ének, mely így hangzik: „A testet ne szeressem jobban, mint lelkemet…”
– Ez így igaz, de még ez az ének sem arról szól, hogy utáljuk a testet, csak azt mondja, hogy ne boruljon föl az egyensúly test és lélek között. Van egy szép zene, melyet az alkalom végén, az elcsendesedéskor hallgatunk meg, csukott szemmel. Aki tudja, énekelheti is.
Közösségformáló ez az alkalom. A múltkor valaki felvetette, hogy egy kis agapéval pótolhassuk az elvesztett kalóriákat… A baba-mama kör munkájának jó kiegészítése mindez.
Győri János Sámuel