A vasárnap igéje
HÚSVÉT UTÁNI MÁSODIK VASÁRNAP (MISERICORDIA DOMINI) – EZ 34,1–16
Panasznap
„Ahogy kilépett a kunyhóból, látta, hogy az emberek ma valamiféle ünnepre készülnek. Öltözetük is más volt, mint a hétköznapokon. Az egyszerű zsákruhát fehéres színű vászoningre cserélték. A nők színes szoknyát húztak. Neki nem volt másik ruhája. Hajósöltözéke így is elütött a többiekétől.”
A panasznap fontos eleme a közösségi életnek. Kell egy olyan alkalom, amikor elmondhatja mindenki azt, ami fáj neki. A sérelmeket fel kell tudni oldani. Még ha nem történik is változás, a szenvedések okozóit meg kell neveznünk olykor, a folyamatokat körül kell írnunk, hiszen már ez is elég ahhoz, hogy könnyebbüljön a teher.
„Az ünnep szertartását alig értette. A táncok történeteket meséltek el, a dobok eksztázist keltve szóltak órákon át. Amikor a falu lakói körmenetet alkotva felmentek a hegy oldalába, ő is ment velük. Akaratlanul is átjárta a vonulás magasztossága: velük dúdolta a folytonosan kántált dallamokat már, egyszerre lépett a ritmusra a lába. A menet a hegy egyik sziklaodújához tartott. Amikor odaértek, a dobok felgyorsultak, egyre hangosabban dübögtek, aztán hirtelen csend lett. Mindenki megállt. Akkor a törzsfőnök belépett a barlangba. A dobok újra megszólaltak, de ezúttal szinte halkan. Egyenletesen vertek, mint a szív. A törzsfőnök kilépett az üregből. Most a családtagjai követték, aztán a törzs tagjai egyenként.
Jacopónak az a rossz érzése támadt, hogy közben mindenki rá néz. Mielőtt beléptek a barlangba, kicsit lopva, amikor kijöttek, nyíltan, szinte haragosan.”
Ez az igeszakasz igazi panasznap. A vád arccá válik, olyan jó kimondani, akár néven nevezni, hogy kire vonatkoznak ezek a mondatok, ki ellen mondhatjuk ki a magunk barlangjában Istennel együtt: „A tejet megittátok, a gyapjúval ruházkodtatok, a kövéret levágtátok, de a nyájat nem legeltettétek! A gyengét nem erősítettétek, a beteget nem gyógyítottátok, a sérültet nem kötöztétek be, az eltévedtet nem tereltétek vissza, és az elveszettet nem kerestétek meg, hanem erőszakosan és kegyetlenül uralkodtatok rajtuk.”
A „pásztorok” elnevezést ugyan ki lehetne terjeszteni a politikai vezetőkre is – ez ebben a szövegkörnyezetben nagyon is elfogadható –, de ma általában lelkészekre szokták leginkább alkalmazni. Az is igaz, viszonylag könnyen megy a behelyettesítés is. A panasznap olykor áldozattá teljesedik ki. Már nem csupán néven nevezzük a vétkeseket, hanem – magunk mögött tudva Isten épp most hallott akaratát – el is távolíthatjuk őket, hogy aztán egy időre újra békénk legyen, nyugalom töltse el a közösséget. Az új pásztorok új reménységet hordoznak. Mindig új pásztor kell, nehogy ránk égjen pásztorolhatatlanságunk szégyene.
Mert ott van a nyáj. Vajon a pásztort, akire ezen a mai napon panaszkodnak a juhok, elfogadták-e valaha igazán? Követték-e őt bizalommal, rábízták-e őszintén sorsukat, azt az utat, amelyen menni akart? Vagy éppen maga a vezetetlenség, a pásztor nélküli lét okozta-e életük minden nyűgét? Minden panaszban talán csak a vágy fogalmazódik meg: kell lennie jó pásztornak is!
„Amire azt hitte, csak véletlen, most bizonyossággá vált. Már biztos volt abban, hogy ennek a szertartásnak ő szerves része. Az egyszerű lépésekből álló tánc újra megindult, de most kezdett fenyegető kört alkotni körülötte. Hirtelen megértette, miről van szó. Az ünnep nem telhet el áldozat nélkül. A megannyi szenvedésnek, esőtlen évnek, szűkösségnek fel kell fedezni az okozóját. Döbbenettel látta, hogy őt tartják annak. Talán a barlangba is azért léptek, hogy az ott lakozó istenségnek elmondják panaszukat ellene. Mi történik most? Rettenve látta, hogy a szakadék felé kényszerítik. Senki nem ért hozzá ugyan, de a tánc forgatagától kénytelen volt arra hátrálni. Tudta, hogy vége van. Megkímélte őt a tenger, megmenekült a viharból, hogy most egy rettenetes félreértésnek, az emberi ösztönök ostobaságának áldozatává legyen. Tudta, hogy hiába minden szó, magyarázkodás. A félelem, a szerencsétlenség távol tartásának tehetetlensége mélyebben ül minden érvelésnél vagy magyarázkodásnál. Lába a szirt szélére lépett, alatta a tátongó mélység, a csodálatosan kék tenger. Védekezőleg maga elé emelte a kezét, amikor a dobok váratlanul elhallgattak. Tudta, hogy most le fogják taszítani, de a kezek lehanyatlottak. A révülettől eltorzult arcok békéssé váltak. Aztán valami szép rendben elindultak mind a falu felé. Jacopo magányosan maradt ott a szikla peremén, és arra gondolt, talán le kellene ugrania, hogy a falu élete jobbá váljon általa. Aztán ő is visszaballagott.”
A panasznap elmúlik. Ha áldozat nélkül telt el, akkor a vezetők maradnak olyanok, amilyenek voltak eddig, a nép pedig viseli tovább megszokott terheit. Megy mindenki a maga dolgára. Ha mégis áldozatot követelt, akkor új pásztor jön, hogy egy idő után újra megismétlődjön az egész szertartás, míg csak él a közösség, fenntartva, ápolva, gondozva a folytonos megújulást.
A húsvét utáni vasárnapok Jézus feltámadásáról beszélnek. Ebben az ószövetségi szakaszban Isten azt ígéri, hogy a rossz pásztorok helyett ő maga lesz a nép pásztora. Jézus halálában és feltámadásában új szakasz kezdődik. Már nincs jelentősége másféle pásztoroknak, csak a jó Pásztornak. Már nem lehet panaszkodni a minket vezető rossz pásztorokra – legyen az lelkész, miniszter, sors vagy sátán –, hiszen a jó Pásztor egyszer s mindenkor előttünk jár.
A pásztor egy a nyájával. Nincs többé értelme semmiféle panasznapnak, amelyen bűnbakká lehet tenni életünk pásztorait. Ugyanakkor Isten sem tart panasznapot fölöttünk, rossz nyája felett. A pásztor egy a nyájával. Nincs értelme az áldozatnak, hiszen a pásztor egy a nyájával. Az elveszettet megkeresi, az eltévedtet visszatereli, a sérültet bekötözi, a gyengét erősíti, a kövérre és az erősre vigyáz; úgy legelteti őket, ahogy kell. A pásztor egy a nyájával.
Koczor Tamás