Kultúrkörök
A lőcsei evangélikus temető
A lőcsei evangélikus temető 1934-ben a legszebb csehszlovák temetők versenyében az első helyezést kapta. Ez az elsőség 1944-ig tartott. Egységben mutatja be a sírkert az egyes – főleg a 18. és 19. századból származó – művészi sírköveket, melyek a város egykor élt evangélikus lakosainak végső nyughelyeit jelölik. Közülük nagyon sokan a társadalmi élet vezető személyiségei voltak. Sajátos helyen, a temetőben sétálva emlékezünk rájuk, utódaikra és rokonaikra.
Először is tájékozódjunk az időben. Nézzünk visszafelé. A mi lakóterületünkön már a régi időkben is szokás volt a halottakat sírokba temetni. A középkorban a sírokat legnagyobbrészt fakeresztekkel jelölték, később kőkeresztekkel vagy más szimbólumokkal. Általában a templomok köré temetkeztek. A fontosabb személyiségeket a templom alatti kriptákban helyezték el, a legjelentősebbeket szarkofágokban. Így volt ez Lőcsén is. Változást II. József rendelete hozott, amely higiéniai meggondolásokból elrendelte, hogy a halottakat a lakott területeken kívül temessék el. A reformáció megindulását követően a városbeli hívek 1544-től kezdtek az Ágostai hitvalláshoz csatlakozni. Az ellenreformáció törekvései az életről és a halálról való hit alapján megosztották Lőcse lakóit.
Az evangélikusok első artikuláris temploma a városfalon kívül épült. Körülötte temették el a halottaikat. 1687-ben alakult ki e temető, az evangélikusok ekkor vettek egy telket erre a célra Csáky gróftól, s mivel lakott területen kívül volt, használhatták a temetőt a későbbiekben is. A legrégebbi sírok már nincsenek meg, maradványaik nem azonosíthatóak. Az értékesebb sírtáblákat beépítették a temető kerítésfalaiba. A temetőben főleg klasszicista és empire sírkövek vannak a 19. századból. Némelyiket közülük a szepességi szobrász, Faragó József (1820–1895) készítette. Ő 1853-ban telepedett le Lőcsén.
Később márvány síremlékeket emeltek, más, jelentősebb városokhoz – Ostrava, Budapest, Igló, Késmárk – hasonlóan Lőcsén is. De nagyon sokszor csak egy kis domb jelzi a régi sírt.
1712–1713-ban, Pfannschmidt lelkész szolgálata alatt sikerült egy másik fatemplomot építeni, hasonlót a ma is álló késmárki templomhoz, amely a lőcsei után két évvel készült el. 1722-ben kis kápolnát és falazott kaput építettek hozzá, és ez máig fennmaradt.
A temetőbeli templom 1837-ig állt. Ekkor az evangélikusok – a város más felekezetű lakóinak támogatásával – klasszicista stílusú kőtemplomot építettek a város főterén. A temetőben álló fatemplomból átvitték az értékeket – a tetőkeresztet, a barokk keresztet az oltárról, valamint a barokk orgonát – az új templomba.
1895-ben a temetőben is emeltek egy kis kápolnát, mely egyúttal végső nyughelye Hermann Gusztávnak, aki a 19. században a helyi egyház legkiválóbb támogatója volt.
Sajnálattal kell megállapítanom, hogy a temető jelenlegi állapota nyomorúságos. Sok síremléket egészében vagy részeiben megrongáltak, eltulajdonítottak – az elmúlt fél évszázadban a felújítás minimális volt. A renoválásnak igényesnek kellene lennie, de ez sokszor lehetetlen. Ennek ellenére kötelességünk megőrizni ezt az értékes területet, ahol eleink végső nyughelyre találtak, hogy békében pihenhessenek.
Kötelességünk, hogy minél szélesebb körrel, a hozzánk látogató turistákkal is megismertessük ezt a nemzeti kulturális emlékhelyet.
Kérem olvasóimat, főleg az itt eltemetettek utódait, rokonait, de azokat a látogatókat és érdeklődőket is, akik a temetői Utaskísérőben közölt adatokat hitelesen kiegészíthetik, küldjék el címemre észrevételeiket, hogy a következő ismertető ezáltal is gazdagodjon.
Astrid Kostelnikova-Zwillingova PhD művészettörténész, a Lőcsei Evangélikus Egyházközség felügyelője E-mail: milan.kostelnik@stonline.sk