e-világ
Tükörben a világ
Kiállítás az emberi természetről és a fenntartható fejlődésről
Mire van szüksége egy emberi lénynek? Sokféle választ adhatunk e kérdésre, de egy biztos: bármit teszünk is, az hatással van a környezetre és a körülöttünk élő többi emberre. Az április 13-án az Iparművészeti Múzeumban nyílt kiállítás felfedezőútra hív minket: miközben kitekintünk a világra, saját magunkat is megpillanthatjuk a tükörben.
Az elmúlt közel másfél évben immáron negyedszer nyitja meg kapuit a Tükörben a világ című kiállítás, amely tulajdonképpen egy színes, kacskaringós vízió temérdek installációval és játékkal.
A kiállítás központi kérdésére – Mire van szüksége egy emberi lénynek, és mi ennek a hatása a környezetére? – az alkotók válaszul tíz izgalmasan berendezett szobát álmodtak meg, Manfred Max-Neef chilei közgazdász filozófiája alapján. Minden egyes szoba kapott egy nevet, amelyre felfűzték a kiállítás anyagát, és amely támpontot ad a téma körüljárására, a beszélgetésre: Tudás, Túlélés, Választás, Alkotás, Identitás, Pihenés, Biztonság, Szeretet, Álom, Részvétel.
A kiállítás – az alapötlettől a kivitelezésig – a Tükörben a Világ csapat munkája, amely a Zöld Fiatalok Egyesület és a Cellux Csoport tagjaiból alakult. Céljuk a fiatalok figyelmének ráirányítása korunk globális társadalmi és környezeti kihívásaira. Üzenetük, hogy az ember cselekvő lény, aki a szűkebb-tágabb világ történéseinek nem passzív elszenvedője, hanem kreatív alakítója. Keresik annak lehetőségeit, hogyan élhetünk etikus, fenntartható és harmonikus módon.
A kiállítás ideje alatt egész programsorozat várja a látogatókat – felnőtteket, gyerekeket egyaránt. A vasárnapi kreatív piknikeken megismerkedhetünk például a madárbarát kert fogalmával, kialakításával, a komposztálás és a megújuló energiák használatának házi praktikáival, de az egyre népszerűbb (városi) biciklizés is fókuszba kerül, vagy elvihetjük régi, megunt, elszakadt ruháinkat a rögtönzött varrodába… Hétköznaponként érdekes rövidfilmeket tekinthetünk meg, esti borkóstoló és beszélgetés várja az érdeklődőket, de cserélhetünk vegetáriánus recepteket is. Mindenképpen érdemes megnézni a részletes programajánlatot a honlapon.
A kiállítás fő támogatója az ÖKO-Pack Nonprofit Kft., mely már évek óta kiemelten népszerűsíti a környezettudatosságot, és különösen fontosnak tartja a fenntartható alternatívák bemutatását. A szervezők szeretnék, ha a kiállítás az ország több részébe is eljutna. A szeptemberi állomás Szentes, de a szervezők további helyszínötleteket is várnak az alábbi elérhetőségen: Hankó Gergely, gergely@okopack.hu.
A kiállítás április 14. és május 16. között tekinthető meg az Iparművészeti Múzeumban (1091 Budapest, Üllői út 33–37.; 3-as metró, Ferenc körúti megálló). Nyitva: keddtől vasárnapig 10-től 18 óráig, hétfőn zárva. Iskolai osztályok számára tárlatvezetést is tartanak, mely körülbelül másfél órát vesz igénybe. Ehhez időpont-egyeztetés szükséges: Kőrösi Piroska, tukor@okopack.hu.
Az ÖKO-Pack Nonprofit Kft.-nek köszönhető a hulladékkeletkezés megelőzését, a szelektív hulladékgyűjtést és az újrahasznosítást népszerűsítő Hulladékból termék vándorkiállítás is, melyet 2006 óta harminchat hazai nagyvárosban majdnem kétszázezren láttak. Ez szintén a napokban, április 20-án nyílik Szarvason a Szent István Egyetem Víz- és Környezetgazdálkodási Karának aulájában. A kiállításon száz hazai hulladékfeldolgozó és -hasznosító vállalat szelektíven gyűjtött, majd újrahasznosított hulladékból készített termékei láthatók május 12-éig munkanapokon 8 és 18 óra között. A kiállítás mottója: Gyűjtsünk szelektíven, mert hasznosul! Mindkét kiállítás ingyenesen látogatható.
Összeállította: JCsCs Forrás: www.tukorbenavilag.hu, www.hulladekboltermek.hu