Keresztutak
Melanchthonra emlékeztek Némethonban
A Németországi Protestáns Egyház (EKD) április 19-én a wittenbergi vártemplomban rendezett ünnepségen emlékezett meg a négyszázötven éve elhunyt reformátorról, Philipp Melanchthonról (1497–1560). A televíziós társaságok által közvetített alkalmon a testvéregyházak képviselői mellett magas rangú állami és politikai vezetők is részt vettek, közöttük Angela Merkel szövetségi kancellár és Wolfgang Böhmer, Szász-Anhalt tartomány miniszterelnöke. Az EKD tanácsának jelenlegi elnöke, Nikolaus Schneider beszédében Melanchthon „aktuális jelentőségét” emelte ki, különös tekintettel az egyházak együttműködésének szükségességére.
Angela Merkel érkezése nem volt zökkenőmentes, hiszen a vulkánkitörés miatt kialakult szmog az ő hivatalos kötelezettségeinek teljesítését is nehezítette az elmúlt időszakban. Merkel asszony azonban méltató beszédében hangsúlyozta, hogy egy ilyen eseményről, amikor a németek nagy tanítómesterét ünneplik, maga a kancellár semmiképpen nem hiányozhat.
„Képzést mindenki számára”: így foglalhatnánk össze Melanchthon üzenetét a ma embere számára – mondta Merkel, és a történelem egyik legnagyobb képzési reformerének nevezte a teológus reformátort. A Brettenből származó professzor Merkel szerint még a kegyességet is a képzésnek rendelte alá, de ez alaposan megkérdőjelezhető, hiszen Melanchthontól számos imádság maradt fenn, így tudjuk, hogy meglehetősen spirituális ember volt. A képzés is mindig a hit szolgálatában állt nála, hiszen véleménye szerint csak képzett ember lehet igazán vallásos. A kancellár asszony szerint a Melanchthon által is hangsúlyozott képzés fontos a gazdaság és a demokrácia számára is.
Beszéde után az EKD tanácsának elnöke, Nikolaus Schneider szólt a zseniális wittenbergi párosról: a harcos Lutherről és a diplomata Melanchthonról, méltatva ez utóbbi ökumenikus szenvedélyét: „A hídépítők protestáns kontextusban nem mindig részesülnek kellő megbecsülésben” – hívta fel a figyelmet Schneider, és megállapította: a politika felelőssége, hogy nem megfelelő rendszerek épültek ki az oktatás területén. Véleménye szerint fejleszteni kellene a kisgyermekeket nevelő-oktató intézményeket, erőfeszítéseket kellene tenni a felekezeti vallásoktatás érdekében, valamint át kellene hidalni az elitképzés és az általános képzés közötti szakadékot.
A szász-anhalti miniszterelnök, Wolfgang Böhmer (CDU) is megemlékezett a reformátorról és az emberek képzése iránti szenvedélyes elkötelezettségéről. Vissza a forrásokhoz – hangsúlyozta Melanchthon és persze Böhmer is. Mint mondta, a Luther-városok különleges helyet foglalnak el az UNESCO világörökségi listáján, és több pénzt fognak kapni a turizmus fejlesztésére. A miniszterelnök azonban szégyenletesnek nevezte, hogy így a hit szinte háttérbe szorul. Wittenbergben a lakosság tizenöt százaléka tagja valamely egyháznak, ezen változtatni kell.
Robert Zollitsch római katolikus érseket a regensburgi püspök, Gerhard Ludwig Müller helyettesítette az ünnepségen. Üdvözlő szavaiban hangsúlyozta, hogy Melanchthon mennyire nem akarta az egyházszakadást, és hogy – Müller szerint – a reformátor a keresztség és az úrvacsora mellett a gyónást és a papszentelést is a szentségek közé sorolta. A katolikus püspök végül megragadta az alkalmat, hogy mindenkit hívogasson a májusban rendezendő müncheni ökumenikus egyházi napokra.
Forrás: evangelisch.de, evangelikus.hu