Kultúrkörök
Tűnődés a morfondírozásról
Töpreng, mereng, átgondol, fontolgat, latolgat, mérlegel, meghány-vet, számítgat, megrág, tanakodik, tűnődik, vívódik, rágódik, tépelődik – morfondírozik.
Mikor morfondírozik a legtöbbet az ember, ha nem a pár- és pályaválasztás időszakában, amikor a merre és hogyan tovább kérdése a legégetőbben van jelen az életében, amikor el kell döntenie, hogy milyen értékek mentén, milyen hitvallást, ideológiát követve és képviselve szeretné leélni az életét?
Morfondírozik, és közben a szülők, nagyszülők, közelebbi és távolabbi rokonok és ismerősök példája, véleménye, hozzáállása – ha esetleg csak tudat alatt is – éppúgy számít, mint a kortársaké, a barátoké. Számít akkor is, ha egyetért vele és követésre méltónak találja, és számít akkor is, ha elítéli és megtagadja.
Mikor morfondírozik a legtöbbet az ember, ha nem akkor, amikor fia-lánya – vagy, mondjuk, a tanítványa – épp a pár- és pályaválasztás időszakát éli, amikor a merre és hogyan tovább kérdése a legégetőbben van jelen az életében, amikor eldőlni látszik, hogy milyen értékek mentén, milyen hitvallást, ideológiát követve és képviselve szeretné leélni az életét? Morfondírozik, és közben újra és újra megbizonyosodik róla, hogy ha nem tudja is mindig – akár legjobb szándéka ellenére sem – elég következetesen és vonzóan-hívogatóan képviselni a saját értékrendjét az utána jövő nemzedékek felé, akkor is csak így lehet, sőt így érdemes igazán élni.
Morfondírozunk. Apró-cseprő és fajsúlyos kérdésekről. Egy-egy döntés mellett és ellene szóló érvekről. Boldogságról és boldogtalanságról. Sikerről és sikertelenségről. Az életről és értelméről. Istenről…
Elég-e – vagy ha úgy tetszik: viheti-e előbbre a világ alakulását – a belső, a magunkban elvégzett és magunknak megtartott morfondírozás? Szabad-e nem megosztanunk másokkal a gondolatainkat, ha ők – ráismerve, hogy ők is pont ettől szenvednek, ettől rettegnek, ezzel küzdenek, ez elől menekülnek, és így tovább – éppen így kaphatnának iránymutatást, juthatnának közelebb a döntéshez, a megoldáshoz? És vajon – Édes Árpád református „morfondír-író” szavaival élve – morfondírozásunkból lesz-e cselekvő kereszténység?…
Ha Istenre mutató morfondírozását valaki leírja, és azt másvalaki közzéteszi, akkor az már, bizonyos szempontból, cselekvő kereszténység. Hiszen másokat is morfondírozásra buzdít(hat), és cselekvést generál(hat).
„Egy hívő ember minden élethelyzetében eljuthat arra a pontra, hogy Istenről gondolkodjon. (…) alapjában véve mindegy, hogy ezt mi hívja életre, a Biblia, egy igehirdetés, egy zsoltár vagy egy dal szövege, egy reklámfelirat, egy kép, egy film vagy éppen mások továbbgondolásra méltónak talált szavai” – írja Kókai Nagy Viktor, a Morfondír című kötet ötletgazdája az előszóban. A tavaly nyári Csillagpont református ifjúsági találkozóra időzítve kiadott könyv a Reformátusok Lapja 2006–2009. évi lapszámainak ifjúsági oldalán, a Morfondír rovatban megjelent írásokból közöl válogatást. Az elsősorban fiatalok számára íródott, de valójában mindenkihez szóló morfondírok mindegyikét egy-egy találó-beszédes illusztráció teszi még inkább elgondolkodtatóvá – és még inkább Istenre mutatóvá.
– vitális –