Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2010 - 21 - Kell-e a Bibliának cégér?

Keresztutak

Kell-e a Bibliának cégér?

Tanácskozás a misszió marketingjéről

Könyv/Misszi­ót tar­tot­tak má­jus 12-én, szer­dán a Pi­linsz­ky Já­nos iro­dal­mi ká­vé­ház­ban. 2006 és 2008 kö­zött a bu­da­pes­ti Ló­nyay Ut­cai Re­for­má­tus Gim­ná­zi­um és Kol­lé­gi­um­ban ren­dez­ték meg a gyü­le­ke­ze­ti könyv­ter­jesz­tők és ke­resz­tény köny­ves­bol­tok szak­mai nap­ját, idén vi­szont – aho­gyan már az el­múlt esz­ten­dő­ben is – a Szent Ist­ván könyv­hét kí­sé­rő­prog­ram­jai kö­zött ka­pott he­lyet a könyv­szak­mai ta­lál­ko­zó. A Har­mat Ki­adó, a Kál­vin Ki­adó és a Lu­ther Ki­adó szer­vez­te mű­hely­be­szél­ge­tés – meg­le­he­tő­sen cse­kély szá­mú – kö­zön­sé­gét dr. Her­jecz­ki Kor­nél, a Har­mat Ki­adó igaz­ga­tó­ja kö­szön­töt­te.

A Kell-e a Bib­li­á­nak cé­gér? cí­met vi­se­lő ta­lál­ko­zó kö­zép­pont­já­ban a mar­ke­ting állt, így el­ső­ként – Si­pos Ág­nes­nek, a Pa­nem Ki­adó mun­ka­tár­sá­nak elő­adá­sá­ban – a ki­adók mar­ke­ting­fel­ada­ta­i­ról és -le­he­tő­sé­ge­i­ről esett szó. Az 1990-ben ala­kult ki­adó el­ső­sor­ban in­for­ma­ti­kai, köz­gaz­da­ság­ta­ni és tár­sa­da­lom­tu­do­má­nyi té­má­jú ki­ad­vá­nyok­kal – egye­te­mi tan­köny­vek­kel, szak­köny­vek­kel és így to­vább – van je­len a pi­a­con. Bár pro­fil­ja tá­vol áll az egy­há­zi ki­adókétól, hely­ze­tük még­is ha­son­ló: a meg­je­len­tett kö­te­tek csak egy szűk olvasói ré­teg ér­dek­lő­dé­sé­re tar­ta­nak szá­mot, és így ter­jesz­té­sük sa­já­tos ki­hí­vást je­lent. Si­pos Ág­nes a be­szá­mo­ló­já­ban nem­csak a Pa­nem Ki­adó (mar­ke­ting)te­vé­keny­sé­gét mu­tat­ta be, de egy­út­tal ál­ta­lá­nos ké­pet is adott a könyv­pi­a­ci ten­den­ci­ák­ról, em­lí­tést té­ve pél­dá­ul a pi­ac szű­kü­lé­sé­ről és az e-könyv meg­je­le­né­sé­ről.

A ke­resz­tény köny­ves­bol­tok kö­zül idén a Step­ha­nus köny­ves­ház mu­tat­ko­zott be. A bolt 2009. szep­tem­ber 15-ei meg­nyi­tá­sá­ig ve­ze­tő út­ról és az az­óta el­telt bő fél év ta­pasz­ta­la­ta­i­ról – a Szent Ist­ván Tár­su­lat kép­vi­se­le­té­ben – Vas Lász­ló me­sélt. Mint el­mond­ta, a het­ven négy­zet­mé­te­res, ut­cá­ra nyí­ló üz­let­he­ly­ség új táv­la­tokat nyitott meg előt­tük, egy­ide­jű­leg azon­ban új fel­ada­tok elé is ál­lí­tot­ta őket. Ed­dig jól vet­ték az aka­dá­lyo­kat, és si­ke­res­nek tű­nik a vál­lal­ko­zás. A köny­ves­ház azon­ban csak egy ál­lo­más: szán­dé­kuk sze­rint a II. Já­nos Pál köny­ves­bolt jö­vő­re an­tik­vá­ri­um­má ala­kul át, hosszú tá­vú ter­ve­ik kö­zött pe­dig kegy­tárgy­ke­res­ke­dés és ká­vé­zó be­in­dí­tá­sa is sze­re­pel.

Míg egy ki­adó, il­let­ve egy köny­ves­bolt köz­vet­len ér­de­ke (még ha egy­há­zi kö­tő­dé­sű vál­lal­ko­zás­ról van is szó) szük­ség­sze­rű­en a pro­fit­ter­me­lés, ad­dig a gyü­le­ke­ze­ti könyv­ter­jesz­tés va­ló­ban a misszió esz­kö­ze le­het, ahol el­ső­sor­ban nem a köny­vek el­adá­sa, ha­nem az öröm­hír to­vább­adá­sa a cél. Hogy mi­ként va­ló­sul ez meg Bé­kés me­gyé­ben, ar­ról – „élet­sza­gú” pél­dák­kal és anek­do­ták­kal fű­sze­rez­ve elő­adá­sát – Pental­ler At­ti­la szar­va­si re­for­má­tus lel­ki­pász­tor be­szélt.

A szűk­re sza­bott dél­után hát­ra­lé­vő ré­szé­ben a Kál­vin Ki­adó igaz­ga­tó­já­nak, Gal­si Ár­pád­nak a ve­ze­té­sé­vel a részt­ve­vők töb­bek kö­zött olyan kér­dé­sek­ről be­szél­get­tek, mint hogy for­mál­ha­tó-e az ol­va­sói íz­lés, és mi­lyen is le­gyen az a bi­zo­nyos „bib­li­ai” cé­gér.

– vi­tá­lis –