Keresztény szemmel
Hol terem a boldogság?
Kedves Barátom! Régen történt, mégis élénken él bennem az a nap, amelyről most mesélek neked.
Gyönyörű, simogató tavaszi időben indultunk a játszótérre. Babakocsi, motor, homokozós felszerelés, minden, ami ahhoz kell, hogy megrakott sivatagi tevének érezzem magamat. Nagy mindig előreszaladt pár métert, élvezte a szabadságot, Középső férfiasan, lustán terpeszkedett a kocsijában, végül el is aludt. Kicsi nagyokat rúgott a hasamban, pedig még csak alig félidőnél tartottunk. Mindenkit felvidámított az időjárás tökéletessége, az a „se túl meleg, se túl hideg” állapot. A nap olyan erősen sugározta az életvidámságot, hogy nem lehetett aznap másként érezni, mint hogy „de jó, de jó, csuda szép ez a világ”. (Vagy valami hasonló, erre nem emlékszem már pontosan.)
Beléptünk a játszótér kapuján. Többen túrták már a homokot: készültek a csodatorták csodagyertyával, csodaebédek csodaöntettel. Néhányan motoroztak, hintáztak; felszabadultan tombolt a maroknyi gyereksereg. Nagy rögtön a kakasos várhoz sietett, de hamar megtorpant, mert egy morcos szőke kisfiú állta el az útját.
– Ez az én váram – mondta megmásíthatatlanul. Olyan határozottan mondta, hogy jobbnak láttam távol tartani tőle Nagyot.
– Nem engedlek be – folytatta –, mert ez az enyém.
Jól van. Ennyi bemutatkozás után már láttuk, hogy mi nem sokat fogunk barátkozni egymással. Nagy is így gondolta, és továbblépdelt az elefántos hintához. Majdnem felmászott rá, amikor hátunk mögül indiánüvöltéssel megérkezett a morcos szőke, és kis híján fellökte Nagyot.
– Ez az enyém, nem mászhatsz fel rá! – kiáltott barátságtalanul. És rögtön felült a hintára. Jól van. Szép nagy ez a játszótér, találunk még játékokat. Szimpatikusnak tűnt a csúszda, Nagy fellépkedett a lépcsőjén, de a tetején visszafordult, mert a morcos szőke hisztérikusan sikoltozott, és toporzékolva kiabált valamit, amit már nem is értettünk. Körbenéztem, nem hiányzik-e valakinek ez a kis méregzsák, és hosszas keresés után felfedeztem, hogy egy jól öltözött hölgy integet felé. Nem jött közelebb, mert fontoskodva telefonált, láthatólag nem ért rá, csak odaszólt:
– Rolandka, nem szabad!
Ezzel aztán megtudtuk, hogy Rolandkával állunk szemben, és rögtön el is köszöntünk, hogy „szia, Rolandka” vagy valami hasonló, nem emlékszem pontosan. Visszamentünk a kakashoz, most úgysem volt ott senki, „elfoglaltuk” a várat. Nem uralkodtunk sokáig, mert a mi kedves Rolandkánk újra megérkezett, és el akart minket űzni, de most már nem hagytuk magunkat:
– Szia, Rolandka – kezdtem –, szerintem elférünk itt hárman is.
Vörös volt már a feje, láthatólag nem tetszett neki jelenlétünk. Mikor már kezdtem volna elveszíteni a türelmem, a jól öltözött hölgy befejezte a telefonálást, és odakiáltott:
– Rolandka, nem szabad! Gyere, megyünk fagyizni.
Nagyszerű ötletnek tartottam a fagyizást, visszatérhet a nyugalom erre a szép térre. Rolandka elviharzott, de előtte még visszakiabált, hogy ezt még megbánjuk, vagy valami hasonló. Láttuk, ahogy ingerült arccal elvonult, és a fagyizónál nagy balhét csapott, mert a jól öltözött hölgy csak egy gombócot akart neki venni – végül kettő lett belőle. Rolandka azonnal falni kezdte, de pár lépés után az egészet leejtette a földre. Erről pontosan értesültünk, mert az egész környéken őt figyelte mindenki mint meglehetősen feltűnő jelenséget. A hangzavar csillapítására a jól öltözött hölgy vett neki két újabb gombócot, majd nem várt gyorsasággal kisétáltak az életünkből.
Szegény Rolandka! Nem tud örülni semminek: sem a játszópajtásoknak, sem a tavaszi napsütésnek, sem az egygombócosnak, semminek. Rolandka annyira boldogtalan, hogy mindenkiben ellenséget lát, mindenkit megtámad, egyszerűen olyan, mint egy undok kismalac. Utálatos viselkedése ellenére nagyon megsajnáltam.
Nagy már nem is emlékszik erre a történetre. De arra igen, hogy milyen gyönyörű a játszótér, amikor kisüt a nap, tavaszillatúak az utcák, és az életvidámság elönti az embereket. Minden kis virág bájos mosolya arra vár, hogy te, barátom, meglásd, és magadba szívd. A nap minden sugara egy apró ajándék aznapra: bontsd ki, és add tovább másoknak is! Hol terem a boldogság? Fűben, fában, fagylaltban, barátban, mindenhol. Szeresd a világot, s az is viszontszeret téged. Remélem, egyszer Rolandka is rájön erre.
– mamaszek –