Kultúrkörök
Emlékezés Sántha Györgyre
Verseivel emlékeztek Sántha Györgyre múlt pénteken a kecskeméti evangélikus templomban. A rendezvényen tisztelői és a gyülekezet tagjai mellett a költő családtagjai – két gyermeke és hozzátartozóik – is részt vettek.
A szépszámú közönséget Kis János evangélikus lelkész köszöntötte, hangsúlyozva, hogy Sántha György életében fontos szerepet töltött be a tudás és a hit. Ezt követően – Antalfy István Pilinszky-díjas költő, Fórián-Szabó Zoltán piarista szerzetes, plébános, Füzi László, a Forrás szépirodalmi, szociográfiai, művészeti folyóirat főszerkesztője, Heltai Nándor helytörténész, dr. Szigeti Jenő teológusprofesszor, Bajtai Mária pedagógus, Weninger Endréné magyartanár és Varga Mónika, a Kecskeméti Televízió szerkesztő-műsorvezetője tolmácsolásában – néhány Sántha György-költemény hangzott el. (Varga Mihály közíró, Pomogáts Béla, a Magyar Írószövetség nyugalmazott elnöke, illetve id. dr. Hafenscher Károly és Tóth-Szöllős Mihály evangélikus lelkészek írásban küldték el méltató szavaikat.)
Sántha György 1888-ban született Kecskeméten. Piarista diák volt, majd többek között a berlini és a párizsi egyetemen tanult. Hazatérve először Kiskunfélegyházán, utóbb a hírös városban tanított. Felesége révén került kapcsolatba az evangélikus egyházzal, és talált lelki közösségre a gyülekezetben. Jakabszállási birtokán gyakran tartottak evangélizációs alkalmakat. Ugyanitt számos alkotótársa is megfordult; barátja volt többek között Féja Gézának, Illyés Gyulának, Móricz Zsigmondnak, Németh Lászlónak, Tamási Áronnak. Életében két, 1974-ben bekövetkezett halála után pedig még négy verseskötete jelent meg. 2004-ben Kecskemét első posztumusz díszpolgára lett.
K. J.