A hét témája
Trianontól Bécsig
Guóth Emil – a Deák Téri Evangélikus Gimnáziumunkban is oktató történész – Trianontól Bécsig – A Horthy-korszak parlamentarizmusa a történelmi kihívások és a felelős politikusi döntések tükrében (1919–1939) című kötetének témája a Horthy-korszak parlamentarizmusának közjog- és politikatörténeti szempontú bemutatása.
A dolgozat gerincét képezi a választási rendszert szabályozó rendeletek és törvények, illetve az államfői kompetenciát érintő jogszabályok genezisének (keletkezéstörténetének) vizsgálata, a politikatörténeti összefüggések árnyalt bemutatása. Célja, hogy a felelős politikusi döntések mögött rejlő külső és belső kényszerítő erőket, azok hatásait mind a törvényi háttér, mind az intézményi struktúra ki- és átalakulási folyamatában érzékelhetővé tegye.
A szerző munkája során igyekszik végigkövetni, hogy a kortendenciák kényszerei és a Magyarországra nehezedő súlyos veszteségek és megrázkódtatások hogyan jelentek meg a politikusok döntéseiben, a politikai küzdelmek hátterében. Az eddig elterjedt vélekedéssel ellentétben a szerző világossá teszi, hogy a korszak politikai elitjének meghatározó, döntési helyzetben lévő tagjai mindvégig tisztában voltak az ország súlyos helyzetével, a választható alternatívákban rejlő veszélyekkel és nemzetük saját elemi érdekeivel. Szó nincs tehát országvesztő elitről. Érzékelték történelmi felelősségüket saját népük, kultúrájuk, országuk jövője iránt. Hazájuk sorsát érintő alapkérdésekben egyetértést tudtak teremteni.
Egy olyan korszak politikai mozgásairól kap képet az olvasó, amelyben csak néhány év állt rendelkezésre a nyugodt és békés építkezésre, a stabilizáció eredményeinek továbbvitelére. Az első világháború következményeitől, a második előzményeitől és a gazdasági világválságtól erősen befolyásolt rendszernek az 1920-as és 1930-as évekből csak nagyon rövid idő jutott a biztonságos, stabil létezés számára. A kibontakozó világválság kettétörte a pozitív folyamatokat. Mielőtt az igazi, legalább középtávú rendszerstabilitás kialakulhatott volna, amelyben a javuló gazdasági helyzet megteremtette volna a szükséges politikai és szociális reformok reális lehetőségét, a komoly áldozatok árán kialakított struktúra szinte azonnali felülvizsgálatáról, jelentős korrekciójáról kellett gondolkodni.
Trianon, az ország feldarabolása, a háborút lezáró fenntarthatatlan békék fegyverszüneti jellege a korszak politikusaiban és szinte a társadalom egészében végig az átmenetiség, az ideiglenesség érzését alakították ki és erősítették. Ideiglenesség, átmenetiség a közjogi-politikai intézményrendszerben, a demográfiai helyzetben, az államterületben, a nemzetközi jogi státusban.
Mindezek hatásait figyelembe véve alakított ki a szerző egy árnyaltabb rendszerkritikai képet, amelyben a meghatározó politikusok törekvéseit, pozitív és negatív döntéseit új megvilágításba helyezi.
EÉ