Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2010 - 23 - Az ins­pi­rá­ció sza­bad­sá­ga

e-világ

Az ins­pi­rá­ció sza­bad­sá­ga

Ro­va­tunk elő­ző cik­ké­ben Hor­váth-Bol­la Zsu­zsan­ná­val be­szél­get­tünk az evan­ge­li­kus.hu meg­úju­lá­sa kap­csán. Lu­the­rá­nus kö­rök­ben ér­te­lem­sze­rű­en ez volt a hír, és az ta­lán meg­bo­csát­ha­tó, hogy nem szen­tel­tünk kü­lön be­szá­mo­lót an­nak, hogy idén a re­for­matus.hu is tel­je­sen meg­újult – az ed­di­gi, elég za­va­ros ol­dal­szer­ke­ze­tet igen ele­gáns meg­je­le­nés és jól struk­tu­rált tar­ta­lom vál­tot­ta fel. A leg­na­gyobb ma­gyar­or­szá­gi pro­tes­táns fe­le­ke­zet hon­lap­já­nak meg­vál­to­zá­sa ugyan­ak­kor még ör­ven­de­te­sebb hír, ha pár­hu­zam­ba ál­lít­juk az in­ter­net­tel kap­cso­la­tos, ma­gyar vo­nat­ko­zá­sú tör­té­né­sek­kel.

Még a lap nyom­dá­ba adá­sa­kor sem csen­gett le a Szörcs (www.szorcs.hu) ma­gyar ke­re­ső kö­rül ki­ala­kult bot­rány. Az ügy az­zal kez­dő­dött, hogy egy ke­re­ső­op­ti­ma­li­zá­lás­sal fog­lal­ko­zó szak­em­ber le­ve­let in­té­zett hoz­zá­juk, amely­ben né­hány ál­ta­la fel­fe­de­zett fur­csa­ság­nak a meg­vá­la­szo­lá­sát kér­te. Ezek a kü­lön­bö­ző tech­ni­kai kér­dé­sek azt su­gall­ták, hogy a Szörcs­nek va­ló­já­ban nincs is ön­ál­ló ke­re­ső­mo­tor­ja, ha­nem csak a Go­og­le és eset­leg más ke­re­sők ta­lá­la­ta­it hasz­nál­ja fel a mű­kö­dé­sé­hez. Eze­ket az ész­re­vé­te­le­ket vé­gül azért is­mer­het­te meg bár­ki, mert a le­vél író­ja nem ka­pott vá­laszt, csu­pán olyan je­le­ket ész­lelt, ame­lyek az ál­ta­la prob­lé­más­ként meg­je­lölt he­lyek el­tün­te­té­sé­nek szán­dé­kát mu­tat­ták, így a le­ve­let sa­ját blog­já­ban is köz­zé­tet­te.

A más ke­re­sők­re épít­ke­zés nem is­me­ret­len do­log, el­vég­re a ki­csi­nek mond­ha­tó ma­gyar pi­a­con is van er­re pél­da, a Jo­hu (www.jo­hu.hu) pél­dá­ul a Ya­hoo ke­re­ső­jé­re épül. Egé­szen más azon­ban le­gá­li­san és be­val­lot­tan ten­ni ezt, hi­szen a ta­lá­la­tok ma­gyar nyel­vi elem­zé­se és új­ra­ren­de­zé­se még je­lent­het annyi hoz­zá­adott ér­té­ket, hogy ér­de­mes le­gyen azt hasz­nál­ni. A tit­ko­ló­zás és a csúsz­ta­tás azon­ban ép­pen olyan hely­zet­be so­dor egy ígé­re­tes ma­gyar star­tu­pot, mint­ha va­la­ki le­fes­te­né a Mo­na Li­sát: míg az ere­de­ti­nek fel­be­csül­he­tet­len az ér­té­ke, ad­dig a má­so­lat a leg­rosszabb eset­ben ügyes ha­mi­sít­vány, amely a fes­tő­jé­nek in­kább bör­tön­bün­te­tést je­lent, mint­sem hír­ne­vet.

A ma­gyar pi­ac elég ki­csi ál­ta­lá­nos cé­lú ke­re­sők szá­má­ra, a fent em­lí­tett két ver­seny­tár­son kí­vül ta­lán még a Bluu (www.bluu.hu) rúg­hat lab­dá­ba. Éles te­hát a kon­ku­ren­cia­harc. Oly­annyi­ra, hogy a Szörcs ve­ze­tő fej­lesz­tő­jét lap­zár­tánk ide­jén hall­gat­ta ki a rend­őr­ség a Pro­pel­ler (www.pro­pel­ler.hu) ol­da­lá­ra tör­tént be­tö­rés kap­csán. Még már­ci­us ele­jén tör­tént, hogy a leg­is­mer­tebb ma­gyar kö­zös­sé­gi hír­gyűj­tő ol­da­lá­ra il­le­ték­te­le­nek ha­tol­tak be, és bár nem tö­röl­tek le sem­mit, a fel­hasz­ná­lók ada­tai va­ló­szí­nű­leg a be­tö­rők ke­zé­re ke­rül­tek. Mó­do­sí­tot­ták to­váb­bá a ro­bots.txt szö­ve­ges fájlt. Ez­zel azt idéz­ték elő, hogy a Go­og­le pár nap­pal ké­sőbb a hír­ol­dal va­la­mennyi be­jegy­zé­sét tö­röl­te ke­re­ső­jé­ből, már­pe­dig ke­vés al­ja­sabb hú­zás lé­tez­het, mint el­ér­ni azt, hogy egy por­tál anya­gai egy­sze­rű­en ne le­gye­nek meg­ta­lál­ha­tók. Ada­lék, hogy a Ször­csöt is ma­gá­ba fog­la­ló cég­cso­port mű­köd­te­ti a ro­va­tunk­ban már több­ször em­le­ge­tett Tu­rul­csi­ri­pet (www.tu­rul­csi­rip.hu), míg a Pro­pel­ler fej­lesz­tő­jé­nek pro­jekt­je a ha­son­ló fel­adat­ra hasz­nál­ha­tó Yamm (www.yamm.hu), így a két ha­zai Twit­ter-mas­hup, az­az klón ré­vén ko­mo­lyan szem­ben ál­ló fe­lek­nek le­het te­kin­te­ni őket.

Le­het, hogy mind­ez csak a vé­let­len ki­szá­mít­ha­tat­lan já­té­ka, és le­het, hogy idő­vel min­den­ki si­ke­re­sen tisz­táz­za ma­gát. De per­sze le­het­sé­ges az is, hogy a két­sze­rep­lős pi­a­cok most egy­sze­rep­lős­sé vál­nak. Ki tud­ja…

Hogy mi­kép­pen kap­cso­ló­dik ez az ügy az evan­ge­li­kus.hu és a re­for­matus.hu ol­dal­hoz? Igen egy­sze­rű a vá­lasz: az egy­há­zi in­ter­ne­tes mun­ka sze­ren­csé­re nem kon­ku­ren­cia­harc, ha­nem olyan te­rü­let, ame­lyen nyu­god­tan le­het ta­nul­ni egy­más­tól, és el sza­bad les­ni más fe­le­ke­ze­tek jó meg­ol­dá­sa­it. Aho­gyan a tör­té­nel­mi egy­há­zak egyi­ke sem vív élet­ha­lál­har­cot a má­sik­kal, ugyan­úgy in­ter­ne­tes te­vé­keny­sé­gük cél­ja sem a pi­a­ci ré­sze­se­dés min­den­áron va­ló fo­ko­zá­sa.

Az Evan­gé­li­kus Élet Ke­reszt­utak ol­da­lán min­dig le­het ta­lál­koz­ni öku­me­ni­kus vo­nat­ko­zá­sú hí­rek­kel, így bi­zo­nyá­ra a legtöbben tisz­tá­ban van­nak a test­vér­egy­há­zak­ban zaj­ló fon­to­sabb tör­té­né­sek­kel. A ro­vat­gaz­da pe­dig re­mé­li, hogy ha az olvasó látogatja más egy­há­zak hon­lap­ja­it, az ot­ta­ni jó meg­­ol­dá­sok aján­lá­sával kedvező ha­tás­sal lehet az evan­ge­li­kus.hu to­váb­­bi fej­lő­dé­sé­re.

Nagy Ben­ce