Keresztutak
Római emlékek nyomában
Idei egyházmegyei túrájukon római emlékek nyomába eredtek a Győr-Mosoni Egyházmegye lelkészei. A tizenöt kiránduló Ausztria felé vette az irányt, hogy megtekintse az egykori limes mentén fekvő települések gazdag és nagyon jó állapotban megmaradt római maradványait.
Az első megálló a romantikus, határ menti kisváros, Hainburg volt. Kellemes, Duna-parti séta után a közeli Bad Deutsch-Altenburgba vezetett az út, ahol egy István király által alapított templom is található. A templom melletti temetőben áll egy szimbolikus sír, illetve kopjafa, amely azokra a magyarokra emlékeztet, akiknek teste határainkon kívül nyugszik.
Kis kitérő után a petronell-carnuntumi archeológiai park volt a következő úti cél. Az ókorban Carnuntum a Római Birodalom Felső-Pannónia tartományának fővárosa volt. A 19. században kezdődtek meg itt az ásatások, amelynek eredményeként gazdag római leletanyag került elő. Említést érdemel a 2. században épült tizenháromezer férőhelyes amfiteátrum, egy majdnem teljesen feltárt ókori polgárváros romjai, valamint II. Constantinus 4. századi diadalíve, az úgynevezett Pogány-kapu. A szépen helyreállított amfiteátrumban rendszeresen szerveznek gladiátorviadalokat és legionáriusbemutatókat.
Hazafelé indulva a kirándulók még megálltak a Fertő tó partján, végül az utolsó megálló Gálos (Gols) volt. Gálos – azonkívül, hogy Burgenland legnagyobb evangélikus gyülekezete van itt – arról is nevezetes, hogy Ausztria egyik legjelentősebb szőlő- és bortermelő települése. Ezért Ingrid Tschank helyi lelkész vezetésével hangulatos borkóstoló zárta a gazdag és tartalmas programot.
K. M.