Cantate
Ékes dolog ismerni, Uram, felségedet
Mai énekünk, az Ékes dolog ismerni (EÉ 67) a Dicséretek között található, hat versszakkal. A Dunántúli énekeskönyv (1911, majd 1955) viszont a Reggeli énekek közt közli (Dt 47), tizennégy strófával.
A dicsérő téma általánosabb megfogalmazása mindkét besorolást lehetővé teszi. Az ének szövegének szerzője szemerei Matkovich Pál (1743–1823); az ő verse Payr Sándor (a Dunántúli énekeskönyv egyik szerkesztője) átdolgozásában került be gyűjteményeinkbe. Kiss János szerint ez az átdolgozás Matkovich merev és néha rideg énekét egyrészt melegebbé, másrészt néhol tartalmasabbá tette.
Matkovich Pál ügyvéd Győrött a dunántúli kerületi tábla ülnöke, császári és királyi udvari tanácsos, 1781-től a dunántúli evangélikus egyházkerület felügyelője. Korabeli jellemzés szerint „jeles talentumokkal bíró, középszerűséget felülhaladó tudományos műveltségű, különösen nagy törvénytudó s a maga helyén nagy jelentőségű férfiú”. Gyakran pihent a család szemerei kúriájában. Ahogy fogalmazott: „fájt a lelkének”, hogy a helybeli evangélikusoknak nincs hajlékuk, ezért saját költségén megépíttette a győrszemerei evangélikus templomot 1807-ben. Később végrendeletében erdővel, pénzzel is gondoskodott a gyülekezet jövőjéről.
Jogi pályafutása mellett írásai is fennmaradtak. Témánk szempontjából legfontosabb, hogy 1803-ban Keresztény új énekek címmel adott ki énekeskönyvet.
Énekünk dallamának forrásaként a Tranoscius-énekeskönyv 1674. évi kiadása van feltüntetve; ez jól mutatja a köztudott tényt, hogy egyházunk értékeihez milyen jelentős mértékben hozzájárul a szlovák örökség. Az először 1636-ban megjelent Cithara Sanctorum ugyanis, amelyet összeállítója, Juraj Třanovský (humanista nevén Georg Tranoscius) után Tranosciusnak neveznek, a szlovák evangélikusság számára egészen a legutóbbi időkig a legfontosabb énekeskönyv, mely a magyar ajkú evangélikusok énekkultúráját is befolyásolta.
A 7, 6, 7, 6 szótagszámú ének nótajelzése: Je¸i¨i milosrdný, ochrance. Több hazai és külföldi, közelebbi és távolabbi változata ismeretes, a legkorábban német (1568), majd cseh forrásból. Az egyszerű, világos vezetésű dúr dallam első része az alaphangtól annak oktávjáig ível, kiemelt helyen kezelve a kvintet. A második rész két, lefelé irányuló skálamenet. Erre a könnyen énekelhető dallamra illesztették rá Matkovich Pál versét.
Ecsedi Zsuzsa