Egyházunk egy-két hete
Tízéves a hatodév
Jubileumi, tizedik évfolyamába lép majd a 2010/2011-es tanévben az Evangélikus Hittudományi Egyetem (EHE) gyakorlati képzése. Ez alkalomból tartottak rendkívüli konzultációt június 17-én, csütörtökön a teológusotthon kápolnájában. A könyvbemutatóval egybekötött találkozóra ezúttal nem csak a jelenlegi hatodévesek és mentoraik kaptak meghívást.
Az elsősorban hálaadásra egybegyűlteket dr. Szabó Lajos, az EHE Gyakorlati Teológiai Tanszékének vezetője köszöntötte, majd Réz-Nagy Zoltán debreceni lelkésznek adta át a szót, aki áhítatában Ézsaiás könyvének 12. fejezetéről prédikált.
Az elcsendesedés után Gáncs Péter, a Déli Egyházkerület püspöke szólt arról (képünkön), mit jelent egyházunknak a hatodéves képzés. Az idei tanévben az EHE-ért felelős püspök szerint valódi, élő kapcsolatot teremt az egyetem és a gyülekezetek, a lelkészek és a hívek között. Olyan együtt létezésre ad módot, amely során a hatodéves és mentora kölcsönösen tanulhat egymástól. Elősegíti az odafigyelés kultúrájának, egymás erősítésének gyakorlását. Hálózatépítésre biztat-bátorít, és – Csermely Péter biokémikus szavaival élve – modellként szolgál arra, hogy miként jöhetnek létre az együttműködők szigetei az együtt nem működők tengerében. Mert az atyafiak együtt muzsikálása csak akkor lehetséges, ha a közös Karmesterre figyelnek.
Ugyancsak a hatodéves képzés fontosságáról beszélt dr. Fabiny Tamás. Az Északi Egyházkerület püspöke annak idején az EHE oktatójaként maga is szorgalmazta a bevezetését, sőt az első öt évben – dr. Szabóné Mátrai Mariannával, az EHE Gyakorlati Intézetének vezetőjével közösen – koordinálta a képzést. Az indulás időszakának felidézése mellett visszaemlékezett arra is, milyen szófordulattal illette az első évfolyam tagjait. „Szélhámosoknak” nevezte őket, azokhoz a fiatal csikókhoz hasonlítva, akiket még a tényleges igavonás előtt a szélső hámba fognak be, így szoktatják őket a rendszeres járáshoz, edzik teherbírásukat. A hatodévesek is így, „a szélső hámba fogva” leshetik el mentoraiktól, mit jelent a lelkipásztori szolgálat a mindennapokban – hogy valóban készen álljanak, amikor az Úr akarja „felszerszámozni” őket.
Az önálló szolgálathoz, a gyülekezeti munkában való eligazodáshoz egy frissen megjelent könyvet is segítségül hívhatnak majd a teológiai tanulmányaikat most befejező hallgatók. A konzultáción ugyanis nemcsak az elmúlt időszakért adtak hálát a megjelentek, hanem A közösségépítő lelkész című könyvet is itt vehették első ízben a kezükbe. A huszonöt tanulmányt tartalmazó, háromszáz oldalas kiadványt a szerkesztő – augusztus 1-jétől a rektori teendőket is ellátó – dr. Szabó Lajos mutatta be. A Gyakorlati teológiai kézikönyv lelkészeknek és nem lelkészeknek alcímet viselő kötet öt nagy területre koncentrál: vázolja a (hatodéves) képzés kontextusát, felvillantja a lelkészi élet csomópontjai, elemzi a lelkészi kompetenciákat, sorra veszi a gyülekezetért végzett lelkészi tevékenységeket, és fogódzókat ad a növekedéshez vezető lépések megtételéhez.
V. J.