A hét témája
Bírák nem lehetnek!
János evangéliuma 8. részében arról olvasunk, hogy egy házasságtörő nőt vittek Jézus elé. Titkolt bűne napvilágra került. A bírák kíváncsian várták Jézus ítéletét. Jézus tudta, mi az asszony bűne. Nem mentegette a megvádolt nőt. A bűn bűn volt, és a házasságtörés bűnéért megkövezés járt. Annyit mondott a köveket szorongató vádlóknak: „Aki bűntelen közületek, az vessen rá először követ.” A kövek kihullottak a kezekből…
Most érkezett el – úgy látszik – annak az ideje, hogy egy letűnt kor kiértékelésére sor kerüljön. Az egyházban is a múlt feltárására kerül sor. Ez természetes folyamat, ez előbb vagy utóbb mindig megtörténik.
Azonban azok, akik vállalják ezt a munkát, alázattal, „félelemmel és rettegéssel” kell, hogy véghezvigyék. Hatalmas a felelősségük ebben a munkában, mert emberi életekről van szó! Kutathatnak – ezt vállalták – tudományosan, de bírák nem lehetnek!
Emberek lesznek kipellengérezve ország-világ előtt a belügyi dokumentumok alapján, akikkel nem beszéltek, és akik nem mondhatják el, mi is történt velük.
A világtörténelem legsötétebb korszaka volt – két diktatúrájával – a 20. század. Voltak drapériák, amelyek az egyszerű nép előtt elfedték azt, ami a háttérben zajlott, és sokan ma is csak a drapériára emlékeznek.
Az országokra kivetett háló pedig ördögien volt szőve. Tragikus század volt, tele tragikus embersorsokkal. Olvassuk el újból és újból Illyés Gyula drámai versét a zsarnokságról!
Egyébként… példamutató helytállásra jelen korunkban is lett volna lehetőség! Amikor már nem működött az Andrássy út 60., nem álltak meg éjjel a zárt autók a bőrkabátosokkal, nem volt ÁVO és csengőfrász…
Az elmúlt két évtizedben folytatódott egy újabb – nem ideológiai, de – pénzdiktatúra. Majdnem maga alá temetett mindent. Ez is kihívásos idő volt! Hangzottak el jajok, kiáltások. Nagy tisztelet azoknak, akik hallatni merték hangjukat – de általában nagy volt a hallgatás.
A nyilvánvalóan szándékos nemzetsorvasztó intézkedéseket a megadott magyarázattal tudomásul vettük. A most is kifeszített láthatatlan háló körülfont bennünket, a lelkünket. Csak ne magyarkodjunk! – ez lett a sugallt irányelv. Nem is tettük, kerültük a témát. Hovatovább lassan szégyelltük is. Kompromisszumokat kötöttünk… Mi is!… Lesütött szemmel…
Az országot az önfeledéstől az elmúlt évszázad során az imádság, szakrális nemzeti imádságunk, a Himnusz mentette meg!
Ma ki ítélkezhet a múlt megalkuvása felett, amikor megalkuvók lettünk magunk is?!
Megoldás: „…voltunk mindahányan, / s az évek szállnak, mint a percek, / véred kiontott harmatával / irgalmazz nékünk, / Jézus Herceg!”
Kinczler Irén