Cantate
Megérteni Istent!
Néha a megértéshez nem kell más, csupán egyetlen pillantás.
Mikor szemünk követi a negyedes hangjegyek sorát, mint az ég ezernyi csillagát, valami mélyen felismeri a kósza jelek titkát.
Nem véletlenül, nem értelmetlenül!
Nézem a kottát, nincs heves ritmusváltakozás, ám a hangjegyek bejárják a vonalak sorát.
Ahogyan az eget egy este alatt körberagyogják a mérhetetlen távolban ragyogó napok, melyek ily messziről, mint gyémántpor vibráló fénye, halványan ragyognak.
Törékenynek tűnik, majd végtelennek és hatalmasnak.
Az égből egy csillagos estén vajmi keveset érthet meg egy teleszkóp. Talán csak meglesheti egy részlet jelentéktelen csodáját.
Ami önmagában semmi.
Csak az érti a lényegét, aki érzi.
Az Ég titkát!
Mint Immanuel Kant!
A törékeny filozófus is feltekintett. Sétapálcája talán akkor koppant Königsberg egy utcájának macskakövén. Beteges, törékeny testének kellett a támasz, ám akaratához mérhetetlen szellem társult. A két szellem találkozott! Az övé és a Szent!
A fellegekre tekintve, beleborzongva értette meg: csillagos ég ragyog a lelkében is.
A szívbe írt törvény, az erkölcs, amitől több.
Ez oly ragyogó és gyönyörű, olyan felemelő, mint az égbolt felette.
Olyan ez, mint mikor az ember szeme átsiklik a hangjegyek felett, és elmosolyodik, mert belül megszólalt már a dallam, amely több pöttyözött hangjegyeknél vagy leírt versszakoknál, több egy énekeskönyvi oldal jegyzeténél. Maga az ének, mely a lelkünkben lakik.
Ahogyan Babits Mihály írja:
„Megmondom a titkát, édesem a dalnak:
Önmagát hallgatja, aki dalra hallgat.
Mindenik embernek a lelkében dal van,
és a saját lelkét hallja minden dalban.
És akinek szép a lelkében az ének,
az hallja a mások énekét is szépnek.”
Olyan ez, mint mikor az ember régi kedves ismerősre talál, és az egymást megtaláló két szempár az öröm bensőséges fényében csillan. Tudják, közük van egymáshoz, összefűzi őket egy mély szeretet. Megelőlegezett szeretet!
Ahogyan József Attila írja:
„Most már tudom őt mindenképpen,
minden dolgában tetten értem.
S tudom is, miért szeret engem –
tetten értem az én szívemben.”
Alkotóm, mindeneknek alkotója. Megértőm, Krisztusom, lelkek Lelke, te drága, titokzatos Isten. Titkaidat soha meg nem fejthetem: Hogy lehet a három Egy? Mi vége az életnek? Miért oly hatalmasak a mindenek?
Amikor azonban megérintesz, olyan az nekem, mint kedves dallam, amely lényemet bejárja, amelyet ismerek, amelyben megismerem magamat és magamban tégedet.
Ilyen ez a megértés! Egy vasárnapon, mikor egyszeriben Isten jelenlétében térdet hajt az ember, mert térdet hajt a szíve és vele együtt az orgona, a templom, az Ég, a minden.
Ő a Minden!
Kopf András