Evangélikusok
Az Úrtól kapott szolgálatban állva
Interjú Kendeh György nyugalmazott lelkipásztorral
Kendeh György – Gyurka bácsi. Szinte hihetetlen, hogy idén május 30-án nyugdíjba ment. Ha találkozunk az Üllői úton, mindig van egy-két jó szava az emberhez, s beszélgetni is olyan jó vele, mert kedves, közvetlen. Életéről, szolgálatairól is így mesél. Lelkészfamília tagja, nevét, családját mindenki jól ismeri egyházunkban. Negyvennégy évet mindössze két helyen: Gyulán és Angyalföldön töltött. De volt püspöki titkár Káldy Zoltán mellett, és diakóniai ügyvivő lelkészként a szeretetszolgálatért is felelt tizenhat éven át.
– 1966-ban avattak lelkésszé. Már a végzés előtt sofőrje voltam Káldy Zoltán püspöknek, így első szolgálati helyem a Déli Egyházkerület püspöki hivatala lett. Nyolc éven át végeztem titkári szolgálatot mellette, közben egy évet Halléban tanultam ösztöndíjjal. 1974. február 1-jével kerültem Gyulára, ahová megválasztottak lelkésznek. Tizenöt évet, életünk legszebb időszakát töltöttük ott. Nem csak azért volt szép, mert a gyermekeink ott nőttek fel; olyan családias közösségben élhettünk, ami máig emlékezetes. A szórványokban is kis, meghitt gyülekezetek vártak vasárnaponként. Örömmel mentünk. A legtávolabbi terület Komádi volt hatvan kilométerre; Trabanttal jártam ki.
– Milyen ember volt Káldy püspök közelről?
– Többféle emléket őrzök róla. Jó volt a munkatársának lenni. Megvolt a feladatom, abban önállóságot adott, nem szólt bele soha. A másik: pontos ember volt. Engem mai napig idegesít a pontatlanság – talán mert apám is nagyon pontos ember volt. Egyszer késtem el. Konferenciára mentünk Gyenesdiásra, reggel nyolcra. Káldy fél hatra várt. Sajnos elaludtam, fél hétkor ébredtem. Beugrottam az autóba, s mentem érte. A püspök azt mondta: „Holnap veszek neked egy órát. De most nyolcra lent kell lennünk.” Egész úton egy árva szót sem szólt. Nyolc előtt egy perccel befordultunk az üdülő kapuján. Akkor így szólt: „Gratulálok.” És pont; el volt intézve.
Sokat hallgattunk az autóban, nagy távolságok alatt, oda-vissza egy-két mondat, ha elhangzott. Két oka volt ennek: félt, hogy lehallgatókészülék van az autóban. Később kiderült, volt is… A másik, hogy ő olyankor pihent. Vasárnapi szolgálataira lelkileg ott hangolódott rá. Megbízott az emberben, amíg nem tapasztalta, hogy valaki visszaél a bizalmával. Őszinte embernek ismertem meg, de bizonyos, hogy nagyon sok mindent nem oszthatott meg a környezetével. Nagy politikai nyomás volt rajta, de a feszültséget nem a munkatársain vezette le.
Emberi tudott lenni. Nagyon szerette a gyerekeket, nagy fájdalma volt, hogy nem volt saját gyermeke.
– Milyen volt Gyula evangélikussága a hetvenes években?
– Papíron nyolcszáz fő, körülbelül egyharmaduk aktív. Gyula értelmiségi város, orvosokkal, jogászokkal, köztisztviselőkkel. Számukra akkoriban nem volt egyszerű vállalni hitüket. Volt, akit figyelmeztettek: jobb, ha nem jár a gyülekezetbe, mert nem fog emelkedni a ranglétrán. Két orvoscsaládról is tudok, amelynek a tagjai ennek ellenére aktív tagok voltak. A vasárnapi harmincöt-negyvenes létszám fele egyetemi tanári szint, a másik fele egyszerű parasztember. Olyan nyelven kellett beszélnem, amelyet megértett a professzor is, és Juliska néni is. Nem volt egyszerű. Jó érzéssel tölt el, hogy huszonegy év után máig emlegetnek még a gyulai gyülekezetben. A három gyerekünk, Tünde, Tamás és Péter ott nőtt fel, máig tartanak ott szerzett barátságaik.
– Nem fájt a szíve Gyurka bácsinak otthagyni Gyulát?
– Nyolcvankilenc tavaszán Reuss András felhívott, hogy eljönnék-e Angyalföldre. Meghívtak prédikálni, és június 1-jével be is iktattak. Nem volt idegen terep: teológuskoromban és titkárként is szolgáltam ott több ízben. A környezet megváltozott: gyárak, lakótelepek, honvédségi szállások. Munkáscsaládok és értelmiségiek is laktak ott. Ami nagyon más volt, mint Gyulán, hogy az „első generációs angyalföldiek” nem érezték annyira magukénak a gyülekezetet. Kialakult egy stabil közösség, de nem úgy, mint egy kisvárosban. A lelkésznek kellett összetartani őket. Azt próbáltam folytatni, amit elődeimtől örököltem.
– Lelkészcsalád tagjaként átvette és Péter fiának tovább is adta a hivatást. Édesapja meghurcoltatását a Terror Háza is dokumentálja. Hány lelkészt számlálhatunk a Kendeh családban?
– A szűkebb családban nagyapám, az ő feleségének édesapja, Laukó Károly, majd édesapám, én, Péter fiam, Laci unokaöcsém; Tünde lányom hittanár és papné. Édesapám testvére papné a Blatniczky családban, ott is van néhány lelkész. Harmadikos gimnazista koromban döntöttem el, hogy teológiára megyek. A magyar–történelem szak is vonzott, bár 1961-ben, lelkészi háttérrel az Eötvös Loránd Tudományegyetemre nemigen vettek volna fel. Édesapám óvott a teológiától. Azt mondta: „Láttad az életemet.” (Kendeh Györgyöt 1945-ben Keken András Deák téri lelkésszel együtt letartóztatták. Börtönbe került, később Kistarcsára internálták; három gyermekével kitelepítették. – A szerk.) Ám ez engem nem tántorított el, sőt inkább motivált. Péter fiamat pedig én próbáltam óvni, de ő is nagyon határozott volt. Boldog vagyok, mert azt csinálja, amit nagyon szeret.
– Ki a lelkészi példaképe?
– Édesapám. Bár nem sokat láttam lelkészi munkát végezni, mert a kistarcsai otthon vezetése nem klasszikus lelkészi munka volt. Kétszer öt év volt, amikor a kelenföldi gyülekezetben láttam, ezek befolyásolták lelkészi indulásomat és pályámat. Sok mindent átvettem az ő gyakorlatából.
– Edit néni személyében olyan társa van, aki a család és a papnészolgálat mellett az egyházi szolgálatban is segítőtársa.
– Feleségem Gyulán szerzett könyvelői képesítést, és dolgozott ott is, illetve itt, az Üllői úti országos irodában egészen 2008-ig. Egyházban való szolgálata és pénzügyi képzettsége később, amikor diakóniai ügyvivő lelkész lettem, a munkámban felbecsülhetetlen segítséget adott.
– A diakónia iránti elkötelezettség is családi örökség?
– Ez 56-ig visszanyúlik. A forradalom után jöttek a segélycsomagok. Ezeknek a szállításában, postázásában édesapám mellett – aki a segélyosztó bizottság vezetője volt – mi, gyerekek is részt vettünk. Édesapám a kistarcsai szeretetotthonba került gondnoknak, s amiben tudtam, segítettem neki. Ezek az előzmények meghatározóak lettek további életemre. Gyulán, Békéscsabán is végeztem diakóniai munkát. 89-ben Harmati Béla püspök úr bízott meg az ügyvivő lelkészi feladattal, amelyet nagy örömmel vállaltam. A diakóniai munka 89-től kezdett el bővülni. Akkor tizenhat szeretetintézményünk volt, ma mintegy negyven van. Az új indítások, szervezések munkája rám is hárult, s ennek a gazdasági osztályon Editke volt a pénzügyi segítője. Sokat autóztam, jártam az országot. A diakóniai csapat testvéri, családias közösséggé vált, az otthonok vezetősége egy diakóniai családnak tartotta magát. Egyik legszebb szolgálatom a diakóniai szolgálat volt: idős, beteg emberek felkarolása, számukra otthon teremtése.
– Van ige, amely meghatározó volt élete során?
– Az az igeszakasz vezetett, amit nagyapámtól örököltem. „…még az életem sem drága, csak hogy elvégezhessem futásomat és azt a szolgálatot, amelyet az Úr Jézustól azért kaptam, hogy bizonyságot tegyek az Isten kegyelmének evangéliumáról.” (ApCsel 20,24) Testvéreim beírták az avatásomkor kapott agendámba. Minden vasárnap láttam, mikor kinyitottam. Négyszer prédikáltam erről a textusról: két iktatásomon és két gyülekezeti búcsúzásomkor.
– Egy lelkész, mint tudjuk, nem megy végleg nyugdíjba…
– A hivatás jellegéből adódóan nem. Ha szolgálatra kérnek bárhol, örömmel elvállalom. Tolakodni persze nem fogok. A diakóniai bizottság ülésén Ittzés püspök úr kívánt nekem áldást a nyugdíjas évekre, valamint az orosházi diakóniai bizottság tagjai. Erre azt feleltem: a diakóniából nem lehet nyugdíjba menni. Hála Istennek, elég nagy a család: nyolc unokám van. Szeretnék minél több időt velük tölteni. A negyven év történéseit és igehirdetéseit is rendbe kell még tenni.
Kőháti Dóra