Evangélikusok
Egy evangélikus polihisztor
175 éve született Herman Ottó
Mintha kissé elfeledkeztünk volna erről az evangélikus családból származó tudósról. Röviden emlékezzünk hát meg életéről és munkásságáról.
Herman Ottó 1835. június 28-án született Breznóbányán. Apja Herrmann (!) Károly kamarai orvos, anyja Hammersberg-Ganzstuch Franciska volt. Szülei szeretettel gondozták a népes, tősgyökeres német evangélikus családot, szlovák környezetben, magyar érzésekkel.
Herman Ottót – breznóbányai iskolás évei után – a miskolci evangélikus „esperesi középtanodába” íratták be. Itt különösen Máday Károly nevű tanára ösztönözte az elmélyült tanulásra, és erősítette benne a hazafiság érzését, amelynek jeleként tizenhárom éves korában ágyútisztogatónak jelentkezett a hadseregbe, de gyenge fizikuma miatt elutasították. Pályájának alakulására hatott Petényi János Salamon természettudós, zoológus munkássága is
Herman mindig jeles tanuló volt, Világos után mégsem folytatta tanulmányait, hanem egy miskolci lakatosnál, később pedig a korompai gépgyárban dolgozott. Közelről megfigyelhette a munkásélet nehézségeit, szociális kérdésekkel találkozott. Ezután a bécsi politechnikum előkészítő tanfolyamára járt, de – anyagi nehézségei miatt – tanulmányait csak később fejezte be, közben pedig több bécsi cégnél dolgozott mint géplakatos. Autodidakta módon tovább képezte magát, főleg a természettudományokban. 1857-ben behívót kapott, de ennek nem tett eleget, ezért – mint „katonaszökevényt” – tizenkét évre besorozták. A katonáskodásból őrmesterként szabadult 1861 őszén. Innen ered későbbi pacifizmusa.
1863-ban Kőszegen működött mint fényképész Chernel Kálmán mellett. Onnan a kolozsvári Erdélyi Múzeum-Egylet múzeumához került, és Brassai Sámuel mellett dolgozott konzervátorként (1864–1872). Brassai mellett elmélyült vallási toleranciája, és tovább tágult érdeklődési köre: tudományos dolgozatai, cikkei jelentek meg. Polihisztor mestere mellett ő maga is polihisztorrá lett. A balközép Magyar Polgár című lap cikkírója, később pedig főmunkatársa volt. Tudósokkal kötött tartalmas barátságot. Konzervátorként állatok preparálásával foglalkozott, és rendszeres terepmunkát végzett az erdélyi Mezőségen: megfigyelte a madarak vonulását, a jéghalászatot. 1869 tavaszán tudományos státusát rendezték, a Természeti Tár első „őrsegédjeként” hatszáz forint évi fizetéssel.
1874-ben Budapestre került, és a Magyar Nemzeti Múzeum állattárában lett „őrsegéd”. Ő szerkesztette a Természetrajzi Füzeteket, majd Aquila néven új folyóiratot alapított.
1889-ben tanulmányúton járt Norvégiában. Az 1891-ben Budapesten megtartott harmadik ornitológiai kongresszusnak egyik tevékeny munkása, majd pedig az általa alapított „Magyar Ornithologiai Központ” igazgatója volt.
Pályája vége felé a fejlődő tudomány és Herman Ottó egyénisége között olyan feszültség keletkezett, amelynek feloldására az idős tudós már nem volt képes.
Herman 1914. december 27-én hunyt el Budapesten. Hamvait a Kerepesi temetőben helyezték el. 1965-ben áthelyezték Miskolc-Felsőhámor temetőjébe, édesapja mellé.
Herman Ottó természettudós volt. 334 akkor ismert hazai madárfajból 81-nek a képét és leírását közölte. Kutatásai helyszínét a hagyományos életformát romboló ipari és közlekedési zónáktól távol választotta meg, az Alföld tanyavilágában. Ő a hazai madártani kutatás megalapozója. Szorgalmazta a tihanyi biológiai kutatóintézet létrehozását. Elindította a hazai ősemberkutatást, és fellendítette az ősrégészetet. Saját gyűjteményével vetette meg a Magyar Néprajzi Múzeum halászati anyagának alapját. Foglalkozott hazánk pókfaunájával: 314 pókfajt ismertetett, ebből 36 új volt.
Néprajzkutató volt. Országjárása, gyűjtőútjai során tanulmányozta a magyar ősfoglalkozásokat (halászat, vadászat, madarászat) és az állattartás technikáját. Az 1896-os millenáris kiállításon ő rendezte az ősfoglalkozások gyűjteményét; ezt a párizsi világkiállításon is bemutatták 1900-ban. Elutasította a külföld utánzását és a provinciális elzárkózást. Az egyszerű emberek életét a környezethez kapcsoltan vizsgálta és ismertette jó gyakorlati érzékkel. A néprajztudós Jankó Jánossal szemben bizalmatlan volt.
Politikus volt. Szinte már gyermekkorában elkötelezte magát a függetlenségi eszmék mellett. Jól látta a felszíni csillogás mögött a gyarmati sorba, nyomorba taszított ország megoldatlan problémáit. Politikai nézeteit nem rejtette véka alá: 1879-től a Függetlenségi és 48-as Párt szegedi képviselője volt. 1887-től Miskolc, 1892–1894 között Törökszentmiklós, 1894–1896 között pedig ismét Miskolc országgyűlési képviselője. Barátságát Kossuthtal a távolság ellenére is ápolta: 1877-ben és 1892-ben Turinban meglátogatta.
Támogatta Miskolc és Borsod vármegye múzeumának megalapítását. Az intézmény 1953-tól az ő nevét viseli.
A Herman Ottó-díjat a Magyar Biológiai Társaság alapította, és először 1980-ban adták át. Lillafüred közelében barlangot, Miskolcon, Budapesten és Győrben pedig utcát is neveztek el Hermanról. Az evangélikus tudós munkásságának értékei, eredményei beépültek a hazai tudományosságba.
Dr. Barcza Béla