e-világ
Mindennapi klímaváltozásunk
ECEN-konferencia Prágában
Az Európai Keresztény Környezetvédelmi Hálózat (European Christian Environmental Network, ECEN) június 9–13. között tartotta nyolcadik gyűlését Prágában, a Nemzetközi Baptista Teológiai Szemináriumban, ahova huszonhárom országból több mint nyolcvan résztvevő érkezett. A találkozón idén először volt jelen Kodácsy-Simon Eszter, egyházunk Ararát munkacsoportjának koordinátora is, aki ezentúl az ECEN-vezetőség munkájában is részt vesz.
– Hányan voltak Magyarországról, és Ön hogyan került kapcsolatba az ECEN-nel?
– Magyarországot négyen képviseltük, ökumenikus színekben. Évekkel ezelőtt hallottam már az ECEN munkájáról, és sok segédanyagukat használjuk is. A konferenciára szóló meghívó hozzám is eljutott, így vettem részt a rendezvényen.
– A konferenciát Mindennapi kenyerünk – a klímaváltozás időszakában élve címmel hirdették meg. A mindennapi kenyér kifejezés kapcsán sok minden eszünkbe juthat, a szervezők azonban a húsfogyasztást helyezték a középpontba – amit a klímaváltozás összefüggésében az egyéb tényezők mellett talán kevésbé szoktak említeni. Milyen főbb szempontokra világítottak rá az előadók?
– A mindennapi élelmiszer-fogyasztás és a klímaváltozás kapcsolatát számos megközelítésben hangsúlyozták. Tudósok számításai szerint a húsfogyasztás az egyik legjelentősebb olyan tényező, amely hozzájárul az üvegházhatást okozó gázkibocsátáshoz. Ennek oka az intenzív állattenyésztés, valamint a megművelhető területek növelése érdekében végzett tömeges erdőirtás. A húsfogyasztás csökkentése fontos eszköz lehet a klímaváltozás elleni küzdelemben.
Természetesen nem arról van szó, hogy azonnal vegetáriánussá kellene válnunk, de gondoljunk bele, mennyit számíthat az, ha a napi két-háromszori húsfogyasztásunkat heti három-négy alkalomra csökkentenénk! Az ECEN-gyűlés megszívlelve ezt az egész konferencia alatt húsmentes ételeket kínált – s így is igen változatos, kiváló ellátásban volt részünk.
– Milyen témákat dolgoztak fel az egyes munkacsoportok, és Ön melyikbe kapcsolódott be?
– A konferencián sok szó esett a teremtésvédelem teológiai alapjairól és az egyházak társadalmi szerepvállalásáról. Én a teológiai munkacsoportban vettem részt, ahol azt próbáltuk körüljárni, hogy a teremtésvédelem kérdésére koncentrálva a spiritualitásnak milyen helye és szerepe van a teológiai gondolkodásban és mindennapi döntéseinkben. A többi munkacsoport az élelmezés, az ökomenedzsment és az életmódváltás gyakorlati témáin keresztül gondolta végig a klímaváltozás csökkentését elősegítő lehetőségeket. Új, Európát átszelő, kölcsönös megegyezésen alapuló társulások alakultak ki a különböző szintű tapasztalatokkal rendelkező egyházi szervezetek között.
– Hogyan folytatódik az egyes csoportok munkája a konferencia után, és mikor lesz a legközelebbi találkozó?
– A konferencián felvetett kérdéseket az interneten keresztül tárgyaljuk tovább a következő, 2012-es találkozóig.
– Egy nemzetközi tanácskozás általában sok élményt tartogat a résztvevők számára. Mi volt az Ön számára a legmeghatározóbb?
– Azt gondolom, ennek a rendezvénynek a legnagyobb értéke a személyes kapcsolatok kiépülése volt. A résztvevők különböző egyházi háttérrel érkeztek, s rendkívül nagy eltérések voltak tapasztalhatók az egyes egyházak ökoteológiai gondolkodásában és ökomenedzsmenti szerepvállalásában. Érdekes és lelkesítő volt megismerni a skandináv és a nyugati országok egyházainak gyakorlatát.
Elgondolkodtató volt annak a dán lelkésznek a példája, aki elmondta, hogy országában az elmúlt három év alatt hatvanhét gyülekezet vállalta, hogy teljesíti azokat a kívánalmakat, amelyek által „környezetbarát gyülekezetté” válhat. Magyarországon sokszor halljuk azt az érvet, hogy könnyű a nyugati országoknak, hiszen sokkal több pénzt, időt és energiát tudnak fordítani ezekre a kérdésekre, mint mi. Azonban az említett lelkész szerint ennek a nagymértékű váltásnak egyetlen indítóoka volt: a gyülekezetek látják, hogy a klímaváltozás nem egyszerűen egy divatos szófordulat vagy pusztán elmélet, hanem a mindennapi valóság. S belátták, hogy ők személyesen milyen sokat tehetnek ennek lassítása vagy megakadályozása érdekében.
JcsCs