Napról napra
Új nap – új kegyelem
Vasárnap
Ezt mondta Dávid Nátánnak: „Vétkeztem az ÚR ellen!” Nátán így felelt Dávidnak: „Az Úr is elengedte vétkedet, nem halsz meg.” 2Sám 12,13 (1Jn 3,6; Mt 28,16–20; Róm 6,3–8/9–11/; Zsolt 51) Micsoda rettenetes mélységből kellett Dávidnak felkiáltania! Házasságtörés és Uriás aljas meggyilkolásának eltervezése terhelte a lelkét. Megbocsáthatatlan bűnök. Vagy mégis van menekülés Dávidnak, és van menekülés nekünk is, amikor bűneink terhe alatt felkiáltunk? Hogyan lehetséges a szabadulás? Talán a véres vezeklés, aszkézis, lemondás segít? Ennél többre van szükség: alázatos bűnvallásra és egész életünk Isten kezébe helyezésére! Mondhatjuk így is: leborulásra a Golgotához! Egyedül Krisztus keresztjénél csendül fel a feloldozó szó: „Az Úr is elengedte vétkedet.” Kész vagy erre? Elhiszed, hogy neked is kész megbocsátani az Isten?
Hétfő
Ami ugyanis nem látható belőle: az ő örök hatalma és istensége, az a világ teremtésétől fogva alkotásainak értelmes vizsgálata révén meglátható. Róm 1,20 (Jób 9,8–9; 2Móz 14,15–22; Jn 4,27–42) Sokan „égen-földön” keresik az Istent, de nem találják, pedig az ég és a föld is róla beszél. Kutatnak mindenfelé, de nem hallják azt a csodálatos prédikációt, amelyet a teremtett világ zeng Teremtőjéről. Pedig az Alkotóról tesz bizonyságot ez a gyönyörű világ, amelyet otthonunkként kaptunk, amelynek szépségeiben naponként gyönyörködhetünk. Vedd észre, testvérem, mert oly gyorsan elszaladunk számtalan csoda mellett, oly könnyen megszokjuk életünk, testünk, világunk ezernyi szépségét!
Kedd
Megkoronázod az évet javaiddal. Zsolt 65,12 (ApCsel 14,17; ApCsel 2,32–40; Jn 4,43–54) A 65. zsoltárnak ez a címe: Hálaadás lelki és testi javakért. Csodálatos zsoltár egy olyan embertől, aki nemcsak panaszkodni tudott, aki nemcsak a rosszat látta maga körül, hanem észrevette az Isten gondviselését is az életében. Milyen különös és szép ez a kép: Isten az, aki megkoronázza az egész évet az ő javaival. Légy hálás azért, amit Istentől kaptál!
Szerda
Megvigasztalom őket, örömet szerzek nekik a kiállott szenvedés után. Jer 31,13 (Jn 11,40; ApCsel 16,23–34; Jn 5,1–9a) Minap egy középkorú hölgy megkérdezte tőlem: „Lelkész úr, miért sújtott az Isten engem annyi betegséggel?” Én megfordítottam a kérdést:„Miért olyan egészséges és boldog most?” Ez természetes? Ez nem tűnik fel? Ezt nem kell megkérdezni: „Miért gyógyított meg az Isten, miért szólított meg, amikor ezt tényleg nem érdemlem meg?!” Isten örömöt szerez nekünk a szenvedés után. Ne legyünk annyira rövidlátóak, hogy a legkisebb szenvedést is azonnal számon kérjük rajta, miközben a legnagyobb vigasztalást és örömöt észre sem vesszük!
Csütörtök
Krisztus mondja: „A szél arra fúj, amerre akar; hallod a zúgását, de nem tudod, honnan jön, és hova megy.” Jn 3,8 (1Kir 19,11–12; Mt 18,1–6; Jn 5,9b–18) A hetekben átélt rettenetes szélviharok alkalmával mindannyian láttuk a szél erejét és munkáját hazánkban. Ezekben a napokban még inkább elgondolkoztam, hogy milyen különleges természeti jelenség a szél: hetekig észre sem vesszük, hogy van levegő körülöttünk, azután ugyanaz a levegő hatalmas erővel mutatja meg magát. Jézus ezzel a természeti jelenséggel magyarázza meg Nikodémusnak a Szentlélek munkáját, hiszen ilyen a Szentlélek is – olykor nem érezzük, de akkor is belőle élünk, máskor pedig végigsöpör az életünkön vagy közösségeinken, és kiforgat a helyéről mindent. Mindezt nem rombolásként teszi, hanem éppen ellenkezőleg: ezzel épít Istennek tetsző életeket és gyülekezeteket.
Péntek
Áldjátok Istent a gyülekezetekben! Zsolt 68,27 (ApCsel 2,44.46–47a; Jn 19,31–37; Jn 5,19–23) Az elmúlt hetekben készült el gyülekezeti termünk felújítása. Elkészült a szigetelés, megújultak a nyílászárók, és új parketta került a padlóra. Ezzel megvalósult a munka kisebbik része – a nagyobb mindig ezután jön: mindazon dolgok „megújítása”, amelyek a falak között történnek. Megújuló igehirdetés, igehallgatás, imádság, közösség, úrvacsoravétel. Mindezek abban a pillanatban válnak igazán élővé, ha a közösség Istent áldja és dicsőíti. Gyülekezeti életünk akkor kezd megújulni, amikor hálát tudunk adni Istennek mindazért, amit tőle kaptunk. Kezdjük el bátran, és valóban áldjuk Istent a gyülekezeteinkben!
Szombat
Vizsgálj meg, Istenem, ismerd meg szívemet! Próbálj meg, és ismerd meg gondolataimat! Nézd meg, nem járok-e téves úton, és vezess az örökkévalóság útján! Zsolt 139,23–24 (Jel 2,23; Jel 3,1–6; Jn 5,24–30) Bátor kérés ez az ige a régen élt zsoltárostól! Sok ember inkább bujkálni szeretne az Isten elől, elrejteni mindazt, ami a szívében van. Ez az ember máshogy gondolkozik, kész vállalni a szívében levő rosszat is, azért, hogy ezáltal meg tudjon tisztulni. Nagy szükségünk van nekünk is arra, hogy az Isten nézzen rá az életünkre, ő próbáljon meg minket, vizsgálja meg gondolatainkat, mert mi magunkat könnyen becsaphatjuk. Az önbecsapásnak komoly ára lehet: letérés az örökkévalóság útjáról, vagyis kárhozat. Ettől akar megmenteni minket az Isten azzal, hogy igéjével naponként megvizsgál minket, tükröt ad elénk, megpróbál, segít és vezet, hogy ne legyünk (örök) célt tévesztett emberek.
Deák László