A hét témája
Túl a kezdőkörön – mit kaptunk Szarvason?
Ha azt a szót halljuk: Szélrózsa, akkor egyházunkban ez idő tájt mindenki egyértelműen a kétévente megrendezett ifjúsági találkozóra gondol, amely immár nyolcadszor is lezajlott – ezúttal július 14. és 18. között a Békés megyei Szarvason.
Evangélikus és hagyományos rendezvényről van tehát szó, azt pedig tudjuk, hogy a védjegy, a jó hagyomány kötelez. Ezért megkerülhetetlen a kérdés: miben gazdagított, mit adott a résztvevőknek az idei találkozó? Milyen is volt ez a középkezdés Jézus Krisztussal és egymással?
Biztos, hogy a válasz nem lehet teljes, hiszen éppen a fesztiváljelleg nem tette lehetővé, hogy mindenki minden programon jelen legyen. Többnyire választásra kényszerültek a résztvevők. Így voltam ezzel én magam is…
Külső szemlélőként egy gondolat mindenképpen előre kívánkozik: csodálatra méltó, hogy egy ekkora találkozó szervezését a munkatársak nagyrészt egyéb feladataik mellett végzik. Így szinte igazságtalannak éreztem minden – egyébként jogos – kritikát, amely az előzetes kapcsolattartásra, a regisztrálás nehézségére vagy más formai dolgokra vonatkozott. Ezért legelőször a köszönet szava kell, hogy megszólaljon minden szervező felé, amiért ilyen hátteret adtak a találkozónak, s ilyen megbízhatóan kézben tartották az egész folyamatot.
Sokaknak talán meglepetést kiváltó, mások számára éppen hogy megerősítő volt nyugtázni, hogy amit a Szélrózsán tapasztaltunk, az is a Magyarországi Evangélikus Egyház. Hogy egyházunk olyan közösség, amely történelmi hagyományait és jelenét is meg tudja közérthető módon jeleníteni és szólaltatni a fiatalabb generációk számára.
Mondom, mindannyian válogattunk. Mégis lehetőség volt arra, hogy rövid „bemelegítés”, ráhangolódás után egy-egy bibliatanulmánnyal együtt kezdjük a találkozó napjait. Értékes és aktuális, lendületet adó mondanivaló hangzott el mindhárom délelőttön. A nap liturgikus lezárására is adódtak lehetőségek, bár ezeket sajnos többnyire más programok keresztezték.
A találkozó során végig egyértelmű volt, hogy az egész egyház ügyéről van szó akkor, amikor fiataljaink – és általában a fiatalok – megszólítására törekszünk. Egyházunk vezetőinek, a különböző munkaágak képviselőinek jelenléte és aktív közreműködése – igehirdetőként, beszélgetőpartnerként, moderátorként vagy éppen a közönség soraiban ülve – mindvégig erősítette ezt a meggyőződést.
Öröm volt látni, hogy szívesen fogadták el meghívásunkat neves tudósok, politikusok, különböző szervezetek képviselői és vezetői, és ezzel megerősítették, hogy az egyházaknak – köztük a mi egyházunknak is – van küldetésük, feladatuk. Hitből fakadó szolgálatunkra számít a társadalom, a környezet, a világ. Reméljük, hogy sokan meghallották az idei Szélrózsa-mottó biztatását, és mernek majd olyan területeken is kezdőrúgást végezni, meccset kezdeni, ahol eddig nem is gondolták volna, hogy lehetséges…
A nyolcadik Szélrózsa találkozó vonzó programmal várta a Szarvasra érkezőket. Legfőképpen az volt benne a vonzó, hogy sok minden belefért, ami fiatalokat és idősebbeket, egyházunk tagjait és kívülállókat, hívőket és keresőket egyaránt megszólíthatott. A kultúra sok területén mutattuk meg a magunk és meghívott vendégeink értékeit, lehetőségeit, kreativitását, tehetségét.
S hogy maradhatott-e hiányérzetünk? Azt hiszem, elkerülhetetlen, hogy maradjon, ugyanakkor hogy ki-ki mit hiányol, az szubjektív, és semmiképpen sem kisebbíti a találkozón szerzett pozitív tapasztalatokat.
Örültem volna, ha az igei alkalmak, áhítatok, istentiszteletek központibb, védettebb helyet kaptak volna a programban, mint stabil pontok a napok folyamán – gondolhatunk a Tamás-misére vagy az esti áhítatokra. Örültem volna, ha a „közös hallgatás” helyett sokkal többször bekapcsolódhattam volna közös éneklésbe – akár mert ismerem az énekeket, akár mert megtanították… Örültem volna, ha a záró istentisztelet liturgiájával fiataljaink az ország különböző gyülekezeteinek templomaiban újra találkozhatnának…
S egyházzenészként nem állom meg, hogy le ne írjam: örültem volna, ha egy odacipelt orgonautánzat – és az ezt ideálisnak tartó orgonista – helyett a szép ótemplomi orgona szólalt volna meg sok kiváló orgonistánk egyikének keze alatt – ahogyan ez pénteken meg is történt. Örültem volna, ha kevésbé tűz a nap, mert ez megkönnyítette volna a koncentrációt, és nem terelte volna el sokszor a figyelmet a megjegyzendő üzenetről…
Rajtunk múló és rajtunk kívül álló lehetőségek és körülmények között zajlott le a 8. Szélrózsa találkozó. Köszönet érte!
Dr. Wagner Szilárd