Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2010 - 30 - Szarvas szent ko­ro­nás szob­ra

Kultúrkörök

Szarvas szent ko­ro­nás szob­ra

A Szél­ró­zsa ta­lál­ko­zó lá­to­ga­tói bi­zo­nyá­ra fel­fi­gyel­tek a Holt-Kö­rös med­ré­ből ki­emel­ke­dő em­lék­mű­re, amely a Szent Ko­ro­nát min­táz­za. Az Ez­red­éves em­lék cí­mű al­ko­tás a me­gyei kö­tő­dé­sű, Mun­ká­csy-dí­jas Mi­hály Gá­bor szob­rász­mű­vész mű­ve, me­lyet az ál­lam­ala­pí­tás ez­re­dik év­for­du­ló­ján, tíz éve ad­tak át. A mil­len­ni­u­mi em­lék­szo­bor azt a le­gen­da­be­li je­le­ne­tet örö­kí­ti meg, ami­kor Mi­hály és Gáb­ri­el ark­an­gyal át­ad­ja a ko­ro­nát.

Nagy ün­nep­ség ke­re­té­ben 2000 jú­ni­u­sá­ban Or­bán Vik­tor ak­ko­ri és mai mi­nisz­ter­el­nök lep­lez­te le a Kö­rös-holt­ág kö­ze­pén el­he­lye­zett nagy­mé­re­tű, ti­zen­öt mé­te­res osz­lo­pon ál­ló bronz és acél szob­rot, amely a Szent Ko­ro­nát áb­rá­zol­ja úgy, hogy alat­ta egy szö­kő­kút időn­ként víz­füg­gönyt húz az al­ko­tás elé. Az al­ko­tás má­ra a me­gye egyik jel­ké­pé­vé vált, ez fo­gad­ja a 44-es fő­úton Bé­kés­be ér­ke­ző­ket, il­let­ve bú­csúz­tat­ja a tá­vo­zó­kat.

Mi­hály Gá­bor szob­rász­mű­vész, szé­kely­hí­di szü­le­té­sű, de Csa­nád­apá­cán ne­vel­ke­dett és Oros­há­zán ta­nult al­ko­tó a ma­gyar tör­té­ne­lem mel­lett a sport vi­lá­gá­ból me­rí­ti té­má­it. Is­mert al­ko­tá­sa a Hun­ga­ror­ing jel­ké­pé­nek szá­mí­tó, Ka­nya­ru­la­tok cí­mű fes­tett acél­plasz­ti­ka és az utób­bi idők­ben ké­szült Ma­ri­an Coz­ma-em­lék­mű a veszp­ré­mi sport­csar­nok­ban. Mi­hály Gá­bor ké­szí­tet­te el A vi­lág leg­jobb spor­to­ló­ja dí­jat és a Ma­gyar­or­szág hír­ne­vé­ért dí­jat, a sváj­ci Lau­sanne-ban pe­dig ke­rék­pá­ro­so­kat áb­rá­zo­ló szob­ra áll az Olim­pi­ai Mú­ze­um park­já­ban.

Or­szá­gunk szá­mos pont­ján ta­lál­koz­ha­tunk Mi­hály Gá­bor köz­té­ri mű­ve­i­vel, dísz­kút­ja­i­val, bronz­port­ré­i­val. Ő ké­szí­tet­te – a tel­jes­ség igé­nye nél­kül – az M1-es au­tó­pá­lya Szé­che­nyi-em­lék­kö­vét, a vész­tő-mág­o­ri Szent Lász­ló ki­rály lo­vas szob­rot, Szent Ist­vánt for­máz­za dísz­kút­ja Csor­vá­son, Sal­gó­tar­ján­ban Ko­dály Zol­tán-, míg Szak­oly­ban Arany Já­nos-port­ré­ja áll.

  1. óta a Szá­za­dos úti mű­vész­te­le­pen él és dol­go­zik. Itt hoz­ta lét­re a Kék Da­ru Ga­lé­ri­át és Mű­vé­sze­ti Mű­helyt, ahol kor­társ ki­ál­lí­tá­so­kat szer­vez, kol­lé­gá­i­val szim­pó­zi­u­mo­kat tart kül­föl­di és ha­zai ér­dek­lő­dők­nek, ta­nít­vá­nya­i­nak; eze­ken az el­mé­le­ti kép­zés mel­lett le­he­tő­ség van a klasszi­kus szob­rá­sza­ti is­ko­la anya­ga­i­nak meg­is­me­ré­sé­re, a leg­kor­sze­rűbb tech­ni­kák gya­kor­lat­ban tör­té­nő el­sa­já­tí­tá­sá­ra is.

A Bé­kés me­gyé­hez sok szál­lal kö­tő­dő Mi­hály Gá­bor ta­valy ve­het­te át a leg­ran­go­sabb tér­sé­gi ki­tün­te­tést, a Bé­kés Me­gyei Köz­gyű­lés ál­tal ado­má­nyo­zott Bé­kés Me­gyé­ért dí­jat. Ezen a nyá­ron kis­plasz­ti­kái, Szent Ist­ván-, Szent Lász­ló-, Csa­ba ki­rály­fi szob­rá­nak és más mű­ve­i­nek ta­nul­má­nyai, fo­tói lát­ha­tók Bé­kés­csa­bán, a me­gye­há­za au­lá­já­ban.

SzK