Evangélikusok
Így emlékezem…
Egy evangélikus lelkész Kemenesalján megtért teremtő Urához. Azok számára, akik nem ismerték Kovács Imrét, a gyászjelentésből talán ennyit lehetett megtudni róla.
Nekünk, kemenesieknek azonban egészen mást jelentett e hír. Mi tudtuk: a tájékozódás biztonságát adó, előttünk járó lelki vezetőnk távolodott el látómezőnkből, érzékszerveink teréből. Árván marad a gyülekezet. Ez akkor is igaz, ha mindvégig hűséges felesége, Márti szolgál tovább a közösségben, akinek életében és gondolataiban, a gyülekezetekhez való viszonyában nap mint nap jelen lesz az elválaszthatatlan társ, Imre.
Nem igaz a mondás: nincs pótolhatatlan ember. A fordítottja igaz. Minden ember pótolhatatlan, és amikor eltávozik ebből a világból, az utána keletkező űrt csak az töltheti be, akinek az akaratából végső soron itt élhetünk e földön, akinek „jelen létében” nem létezik űr, aki a lét, az élet forrása.
Tudtunk szenvedése mélységeiről, de valahol menekültünk tudomásul venni mindezt, mert a botránykérdés: „Miért hagyja ezt a jó embert?” – oly sokat hallva gyermekkorunktól nagyszüleink és szüleink szájából – kitörölhetetlenül belénk égett. Mi féltünk, hallgattunk és sokszor kerültünk. Kerültük a témát, a jövő firtatását és – ami a legfájóbb – többször a találkozást is.
Az ő betegsége az emberek tudatában összekapcsolódott a végzetes, a megváltoztathatatlan, az elkerülhetetlen, a visszavonhatatlan, azaz a halál képzetével. Nem vettük észre, hogy a bennünk élő félelem nap mint nap gyengítette, próbára tette hitünket, távolabb vitt a szeretet forrásától. Annak ellenére így történt, hogy minden személyes találkozáskor, levélbeli érintkezésben vagy általa küldött üzenetben ő erősítette hitünket, próbálta tartani bennünk a lelket.
Minden kézfogása, gesztusa, mondata, mosolya biztatás volt: Ne féljetek, én sem félek! „Ha szólítanak, és eljön az idő, menni kell”– mondta egyszer. Egy levelében pedig így írt betegségéről: „El tudom fogadni. A szokásos kérdéssel (»Miért éppen én?«) szemben azt szoktam mondani: »Miért éppen én ne?« Mindig is teológiai »bónám« volt a participáció, nekem most a rákbetegek sorsában való részesedés adatott. Egyfajta megtiszteltetésként is tekinthetek rá. Mintha az Úristen azt mondaná: ki fogod bírni. Megmaradva a hozzám való hűségben, ki fogod bírni. Igyekszem megfelelni ennek a bizalomnak.”
És valóban igyekezett élete utolsó percéig; és talán azon túl is. Nem saját betegsége, fájdalmai okozták számára a nagy próbatételt, hanem a hátramaradókról való gondolkodás. Márti, a gyermekek, a rokonok és a barátok, gyülekezeteinek minden egyes tagja. Hiszem és tudom, hogy imáiban elsősorban értünk, a hátramaradókért könyörgött. Kerülhet valaki közelebb a kereszténység lényegéhez? – kérdezhette volna a számára oly kedves Pilinszky János.
Emlékeinkben mindig életerős. Szenvedése és tanúságtétele még láthatóbbá tette életének fontosságát és jelentőségét. Juhász Gyula Testamentom című versének gondolataival búcsúzunk és emlékezünk:
Szeretnék néha visszajönni még,
Ha innen majd a föld alá megyek,
Feledni nem könnyű a föld izét,
A csillagot fönn és a felleget.
Feledni oly nehéz, hogy volt hazánk,
Könnyek vizét és a Tisza vizét,
Költők dalát és esték bánatát:
Szeretnék néha visszajönni még.
Ó, én senkit se háborítanék,
Szelíd kísértet volnék én nagyon,
Csak megnézném, hogy kék-e még az ég,
És van-e még magyar dal Váradon?
Csak meghallgatnám, sír-e a szegény,
Világ árváját sorsa veri még?
Van-e még könny a nefelejcs szemén?
Szeretnék néha visszajönni még!
És nézni fájón, Léván, Szigeten,
Szakolcán és Makón a hold alatt,
Vén hárs alatt az ifjú szerelem
Még mindig boldog-e és balgatag?
És nézni: édesanya alszik-e,
S álmában megcsókolni a szivét,
S érezni, most is rám gondol szive:
Szeretnék néha visszajönni még!
Guóth Emil