Kultúrkörök
Az idő sodrában
Beszélgetés ifjabb Somogyváry Gyulával az író nagyapáról
Élt közöttünk egy nagyszerű író, akit Gyula diákként ismert meg az ország, s akinek népszerűsége a két világháború közötti időszakban volt a legnagyobb. Múzsája a legnehezebb időkben sem hallgatott, pedig életében számos megpróbáltatásban volt része: 1944–45-ben a Gestapo, 1950–53 között az Államvédelmi Hatóság fogságában raboskodott. Hazaszeretete és műveinek erkölcsi tartalma miatt évtizedeken keresztül elhallgatott, tiltott író volt.
Végigharcolta az első világháborút, Trianon iszonyú tragédiáját lázas versekben örökítette meg. Hazája sorsáért érzett aggodalma ott bujkál minden művében. Tagjai közé választotta őt a Petőfi Társaság. 1920-tól a Magyar Távirati Iroda osztályvezetőjeként dolgozott, majd a Magyar Rádió irodalmi igazgatója lett. 1935-től országgyűlési képviselő volt. Mivel leszavazta a zsidótörvényeket, elhurcolták Mauthausenbe. Somogyváry Gyula onnan még szerencsésen hazatért, de a kommunisták kezei közül nem szabadult ki élve. Sok szenvedés és mellőzés után 1953-ban hunyt el.
A száztizenöt éve született íróról életműve legjobb ismerőjével, az unokával beszélgettünk.
– Mit lehetne kiemelni legelőbb a jeles nagyapáról?
– A hazájáért a legjobb lelkiismerete és tehetsége szerint próbált mindent megtenni, akár irodalmi vonalon, akár a rádiónál vagy a politikai pályáján. És a filmjeiben, hiszen öt ragyogó forgatókönyvet írt. Életének a lényege egy szóval összefoglalva: a szolgálat – nem véletlenül jelentkezett önként katonának az első világháborúban. Ebben az értelemben is használhatjuk vele kapcsolatban a kifejezést: szolgáló ember. Emellett keresztény ember volt, aki nyíltan megvallotta hitét.
– Két diktatúra is meghurcolta.
– „Nem pártpolitikai célokkal léptem át az ország házának küszöbét, hanem hogy mélységes hittel, alázatosan és szerény erőm egész megfeszítésével szolgálhassam Magyarországot” – ezek a mondatok előlegezik azt is, hogy kormánypárti képviselőként nem szavazta meg a zsidótörvényeket. Titkos megbízatásként náciellenes – a Felvidék felé irányuló – rádióadásokat szervezett és irányított a rendelkezésére bocsátott mozgó katonai adóállomással, ezért a német megszálláskor a Gestapo letartóztatta. A háború befejezése után gyalog jött haza, olyan soványan, hogy felesége az Ybl Miklós téren csak a hangjáról ismerte föl…
A kommunista rendszer nem vette tudomásul érdemeit, humanista nézeteit. Nyugdíját megvonták, személyét teljesen elszigetelték, a Magyar Rádió igazolóbizottsága eltiltotta minden publikációs lehetőségtől. Időközben leányát koholt vádak alapján tíz esztendeig tartó Gulag-rabságra ítélték, fiát, az édesapámat hadifogolyként a Szovjetunióban tartották. 1950. november 6-án begyűjtötte nagyapát az Államvédelmi Hatóság (ÁVH), Kistarcsára internálták. Ott 1953-ban szívinfarktust kapott, és a pesti Mosonyi utcai ÁVH-kórházban halt meg február 12-én. A rákoskeresztúri temető 301-es parcellájában temették el.
– A Sopron megyei Fülesen született, és eredeti Freissberger vezetéknevét 1929-ben, vitézzé avatásakor magyarosította Somogyváryra. Bár kezdetben újságíróként dolgozott, eleinte mégis versei, majd regényei, hangjátékai, filmforgatókönyvei tették ismertté. Van valami titka írói népszerűségének?
– Nagyapámék családjában tizenhárom gyermek született, és nyolc érte meg a felnőttkort, tehát nagy családról van szó. Felmenői katonák és gazdászemberek voltak. A föld és a haza szeretete tehát innen ered.
Nagyapa nagy mesélő volt. Művei olvasmányos stílusban íródtak, az izgalmas cselekményszövés magával ragadja az olvasót. Emellett hitelesek a történelmi alapok, tehát egyúttal tanítanak is a könyvei. Az első világháborút végigharcolta, megsebesült, és főhadnagyként szerelt le. Ezt nagyon szépen megírja regényében, a Virágzik a mandulában. Háborús trilógiája nem született volna meg a közönség nyomása nélkül, egy 1941-es Új Időkben beszél is erről: „Úgy jártam vele, mint Arany János a Toldival, még kettőt kellett írnom.” Következett hát a Ne sárgulj, fűzfa!, majd az És Mihály harcolt, így lett teljes a háború poklát megszenvedett férfi vallomása.
– Írói módszeréről mit mondhatunk?
– Regényeiben mindig van egy szerelmi és egy történelmi szál. Nagyszerű az első világháborús trilógiája, amit az imént említettem. Van még egy magyar történelmi tetralógiája, amelyben a reformkor és a szabadságharc kel életre: A pirossapkás kislány, A hadtest hű marad, Katonacsillag megfordul. A befejező, 1947-ben írt, A Tűzoszlop című regénye Görgey tábornokra utal, csak 2007-ben jelent meg. Az alkotói listáján összesen tizennégy regény, négy-öt verseskötet, színdarabok sokasága szerepel. Mondhatjuk, Somogyváry minden műfajban maradandót alkotott. A hangjáték pedig az ő kedves gyermeke, hiszen a Hazatérés című, 1927-es művével a Magyar Rádióban ő honosította meg a műfajt, melynek a neve is tőle származik a Hörspiel szó magyarosítása révén.
– Melyik kiadó vállalta művei megjelentetését, és mikor kezdődött a reneszánszuk?
– Nagy Imre újratemetése jeladás volt. 1989-ben kiadók sora keresett meg bennünket, de olyan, amelyik életműben gondolkodott, csak egy volt: az Auktor Kiadó, egy tanár házaspár, Lothringer Miklós és felesége, L. Jeszenszky Ágnes vezeti. A Bálint úr rózsái című kötet előszavában írnak is vállalkozásukról: „Egy kedves rokon segített, ő ajánlotta figyelmünkbe Somogyváry Gyula munkáit. A két világháború között alkotó, egykoron népszerű író művei – a szocializmus nevében fellépő kommunista rendszerben – tiltólistára kerültek, sőt annak idején volt olyan rendelet is, amely összes könyve megsemmisítésére utasította a közkönyvtárakat. Valóban soviniszta, nacionalista író volt? Somogyváry összes műve a hazaszeretetről szól. Ráadásul a mindenkori szabadság mellett és a mindenkori diktatúra ellen lépett föl.”
– Ön mint az író életművének gondozója tervez-e valami új kiadást?
– Régóta gondolkodom egy Nagyapáról szóló monográfián. Sokáig úgy véltem: ezt nekem kell megírnom. Ma már látom: az életmű olyan gazdag, hogy csak egy kutatócsoport képes összehangoltan, igazul és igényesen megírni. Ha a Jóisten így akarja, előbb-utóbb el fog készülni…
Aztán az Auktor Kiadó sorban adogatja ki a műveket. Bízunk benne, hogy Nagyapa jótékony szellemisége és erkölcsisége egyre szélesebb körben fog hatni hazánkban…
Fenyvesi Félix Lajos