Keresztutak
Lelkigyakorlat orvosoknak
Idén Fabiny Tamás püspök tartott előadást a szári találkozón
Tizedik alkalommal rendezték meg a Romhányi-orvostalálkozót az ezerhétszáz lakosú, Fejér megyei Száron múlt szombaton. Minden év augusztus utolsó vagy szeptember első szombatján Romhányi György szári születésű orvos, patológusprofesszor és amiloidkutató emlékére gyűlnek össze volt tanítványai, valamint a szellemi-lelki feltöltődésre vágyó orvos kollégák, érdeklődők és helybéliek.
A 18. századi római katolikus templomban tartott egész napos lelkigyakorlat szentmisével kezdődött, melyet Erdő Péter bíboros celebrált.
Garán Éva polgármester üdvözlő szavai után Kellermayer Miklós egyetemi tanár, professor emeritus, az emlékünnepség szellemi atyja köszöntőjében elmondta, hogy évről évre egy katolikus és egy protestáns előadót kérnek fel az együttlét délelőtti, egyházi vonatkozású referátumainak megtartására. Ő maga a gyógyítással kapcsolatos hármas pillérre hívta fel a jelenlévők figyelmét: tudni, hinni és tenni.
A bevezető gondolatokat követően Erdő Péter bíboros A szenvedés és az emberi méltóság címmel tartott előadást az eutanáziáról és az emberi létről. Beszélt arról, hogy az ember értéke istenképűségében rejlik és abban, hogy Isten a világmindenség tulajdonosa.
Fabiny Tamás evangélikus püspök Fehér és fekete – A keresztény orvoslás bibliai gyökerei címmel Lukács evangélistáról, Jézus gyógyításairól és az irgalmas samaritánus példázatáról szólva fejtette ki gondolatait. Jézus szava a példázat végén – „Menj el, te is hasonlóképpen cselekedj” (Lk 10,37) – hitelesen hangzik fel, hiszen ő maga „útszélen és kicsiny házban, zsinagógában és tóparton egyaránt gyógyított. Amerre járt, kórházat alapított. Ő maga volt a kórház.” Fehér és fekete, a fehér köpenyes orvos és a fekete Luther-kabátos lelkész jól megférnek egymás mellett a gyógyítás területén.
Az ebéd előtti blokk utolsó előadója Balassa Sándor zeneszerző volt, aki az éltető zenéről beszélt mint a gyógyulás és a testi-lelki egészség egyik zálogáról.
A délutáni együttlét során tudományos előadások hangzottak el.
Az 1991-ben elhunyt Romhányi professzor emlékét – aki többek között Szár első díszpolgára, a Pécsi Orvostudományi Egyetem (ma Pécsi Tudományegyetem Általános Orvostudományi Kar) professzora és a Magyar Tudományos Akadémia tagja is volt – méltó módon eleveníti fel Szár kicsiny közössége, a tudomány és a keresztény hit értékeit szorosan egymás mellé helyezve.
Horváth-Hegyi Áron