Kultúrkörök
Legyen hited és lészen országod!
Mindaz, ami az első világháború után Magyarországgal történt, szinte egyedülálló a történelemben. Ezért nem tudta feldolgozni a nemzet emlékezete. Az 1920-ban megkötött trianoni szerződésről a második világháború után alig eshetett szó, némaság és elnémítottság jutott az egymást követő generációknak.
Ezt a trianoni hallgatást most, az évfordulón több kötet és antológia is meg akarja törni. Közülük az egyik legszebb-legfájóbb az Árgyélus Kiadó tisztelgése.
A Legyen hited és lészen országod! című album összefoglalóan szól a nem gyógyuló sebről, amelyet a magyar nemzet testén ejtett a békeszerződés. Mindaz benne van, amit öregnek és fiatalnak egyformán tudnia kellene, hiszen tankönyveinkből régóta kimaradt.
Nem élt olyan magyar család, amelyet nem érintett a békediktátum kegyetlen ítélete. Az ország területének kétharmadát az ott élő magyarokkal együtt megkapták szomszédaink; mintegy 3,2 millió magyart szakítottak el tőlünk…
Plakátok, kis fémdomborítások, poharak, szódásüvegek a gyűjteményben, rajta a fölirat: „Nem! Nem! Soha!” Metszetek, érmek, fölállított szobrok és emlékművázlatok; bélyegsorozatok történelmünk nagyjaival… Megkopott fényképek: a megszállt területekről kiűzött magyarok várakoznak a zsúfolt vagonokban. Megsárgult újságcikkek: a Pesti Hírlap 1920-as összeállítása… Versek, megzenésített kesergők, jeles zeneszerzőnk, Dohnányi Ernő drámai megemlékezése.
Persze nem maradnak el az irredenta hangok sem. Ebből is van bőven. Elkeseredett düh árad ezekből a szövegekből, a leszámolást türelmetlenül követelő, vad, pogány magyar harag. Nem kell csodálkoznunk, hiszen Trianon – Mohács óta – a legfájóbb sebünk. És természetes volt, hogy a közvélemény és a hivatalos politika sem fogadta el, nem fogadhatta el a diktatórikus békerendszer követelményeit.
„Amikor a győztesek elunták a szűnni nem akaró panaszáradatot – írja a kötet előszavában Nemeskürty István –, kijelentették, hogy kár jajgatni, mert Magyarország nincs, és nem is volt. Néhány Ázsiából idekeveredett pusztai kóborló találta ki a magyar nemzetet, hogy kizsákmányolhassa az itt talált szlávokat.”
Szakály Sándor tanulmányában részletesen elemzi vesszőfutásunkat. A hatalmas anyagot Vertel Beatrix gyűjtötte Acsády György segítségével, a tárgy- és helyszínfotókat Püspöki Apor készítette.
Talán nem szégyen bevallani: a szomorú albumot megkönnyeztem, megalázottságunk bizonyítékait nehéz szívvel lapoztam. Bizony elgondolkodtató: kilencven év elteltével még mindig, mégis élünk! A képek a megcsonkított országot mutatják. Fáradt, elkeseredett, csüggedt embereket látunk legtöbbször, akik vártak és vártak. Hátha történik valami kifosztott életükkel. De nem történt. Elvettek, elvittek mindent a győzők, közel, a szomszédba. Jóvátehetetlen magyar tragédia.
De az örök kesergés mit sem ér, inkább a tenni akarás és az építés. A remény, hogy lassan eltűnnek az elválasztó határok, a kereső kezek megtalálják egymást, s a múltat „békévé oldja az emlékezés”.
Fenyvesi Félix Lajos