Keresztutak
Vállalkozás Istennel
Találkozás „a legkisebb pénzérme közösségének” főtitkárával
Egy segélyszervezet, amelyet a világ szegényei támogatnak és tartanak fenn?! Elképzelhetőnek tartja ezt a kedves olvasó? A „The Fellowship of the Least Coin” (a legkisebb pénzérme közössége) több mint ötven esztendeje bizonyíték arra, hogy ez márpedig lehetséges. Az értéktelen fillérekből Isten áldásával csodálatos vállalkozásokat lehet beindítani. A Fülöp-szigeteki teológusnő, Corazon Tabing-Reyes beszélt nekem erről, aki 2008 óta tölti be a világméretű szervezet főtitkári posztját. Találkozásunkra az alsó-szászországi Loccumban került sor, az Európai Keresztény Nők Ökumenikus Fórumának nagygyűlésén, ahová vendégként érkezett.
– Corazon asszony tartotta a konferencia egyik reggeli áhítatát. Itt bemutatta, hogy szervezetüket nem egyszerűen az adakozás, hanem elsősorban a közös imádság köti össze.
– Kialakult rendje, mondhatnám, liturgiája van nálunk a pénzgyűjtésnek. Közösségünk mindegyik tagja először imádkozik. Napi elcsendesedését használja fel arra, hogy valamilyen konkrét kérést az Úr elé vigyen. Ebben segítséget kap tőlünk, körleveleinkben mindig megjelölünk imatémákat. Majd csak ezután dobja bele a pénzérmét a perselyébe. Ehhez ragaszkodunk. Úgy kerüljön hozzánk a pénzadomány, hogy tudhassuk, imádság kísérte.
– A könyörgés, a világért való közbenjárás fontosságára utal a szervezet logója is?
– A hongkongi művész, Rayann Ma által készített embléma lótuszvirágot formázó, imádkozó kezeket ábrázol. Mi ezt tartjuk a legfontosabbnak. Adományaink Isten segítségével válhatnak valóban áldássá. Nem a mi kezünk, hanem az ő keze tud gyógyítani, megszabadítani és megújítani. Mi csupán könyöröghetünk, és apró adományunkkal mellékszereplői lehetünk az ő nagy tetteinek.
Ázsiában a lótuszvirág képéhez több jelentés is kapcsolódik. Van olyan régió, ahol a termékenység jelképe. Sok helyen a múlt-jelen-jövő egységét szimbolizálja a virág. De szinte kivétel nélkül minden ázsiai országban úgy ismerik, mint a tisztaság jelét. A víz zavaros iszapjából táplálkozik ugyan, de fent a felszínen ebből nem látszik semmi. Csak a szirmok őszinte kitárulkozása. Szépsége, fensége elkápráztatja a rátekintőt.
A pénz világát sokan tartják zavaros, tisztátalan közegnek. A logónkban az is benne van, hogy Isten áldásával a világi javak szentté válhatnak.
– Beszélne arról, hogyan indult a mozgalmuk?
– Ezek szerint még nem annyira ismert a közösségünk az Önök hazájában? Pedig kapcsolatot tartunk fenn Magyarországgal is. Például a nagykőrösi református nőszövetség tagjai rendszeresen küldenek adományokat. Ám a kérdésére válaszolva, valójában ázsiai szegény asszonyok indították el a mozgalmunkat, mely az évtizedek nyomán világméretű szervezetté nőtte ki magát. Még 1956-ban történt, hogy az indiai származású Shanti Solomon missziói úton vett részt térségében. Amikor nem engedték be Koreába, s így a Fülöp-szigeteken kellett maradnia, imádkozni kezdett Isten vezetéséért. Kérte az Urat, hogy mutassa meg, hogyan lehetnének egymással közösségben a kulturális, politikai különbségek, az eltérő gazdasági helyzetük miatt egymástól annyira elszigetelten élő asszonyok. És akkor jelent meg előtte ez a kép: asszonyok egymásért imádkoznak földrajzi határokat átívelve, és félretesznek egy-egy pénzérmét az egymásért érzett felelősségük jeleként. A mozgalom 1970-ben vált nemzetközi szervezetté. A közösséget vezető főtitkárok sorában én vagyok a negyedik.
– Úgy tudom, főleg önkéntesek segítik a közösség munkáját.
– A The Fellowship of the Least Coinnak egyedüli, fizetett alkalmazottja csupán a főtitkár. Az adományok összegyűjtését Genfben, az Egyházak Világtanácsának pénzügyi osztályán végzik. Igyekszünk minden felajánlást karitatív célra felhasználni, hogy az „özvegyasszonyok két fillérjéből” semmi se vesszen kárba.
– Igaz, hogy a szegényebb ázsiai országokból több adomány érkezik Önökhöz, mint a gazdag Nyugatról?
– Erre a kérdésre sohasem fog választ kapni tőlünk. Nem teszünk különbséget kis és nagy adományok között. Mert Isten szemében is minden hozzájárulás egyformán fontos és értékes. Az éves jelentéseinkben sem adjuk közre, hogy melyik országból mekkora összeg folyt be. Azt természetesen sejtheti, hogy vannak a világnak olyan térségei, ahol az aprópénz a fölöslegből kerül a perselybe. És vannak olyanok is, ahol nem egyszerűen a legkisebb érmét, hanem talán a legutolsó pénzdarabot, a mindent dobják be a közösbe, tudván, hogy Istennek semmi sem lehetetlen.
– Mondana erről az „Istennek semmi sem lehetetlenről” konkrét számadatokat is?
– Évente 35–50 projektet tudunk támogatni ötezer dollár értékben a világ különböző pontjain. Építkezésekre nem adunk, de arra igen, hogy a nők és a gyermekek emberibb körülmények között élhessenek. Néhány hónapja érkezett egy levél Nicaraguából, amit be is tettem az éves körlevelünkbe. Beszámoltak, hogy a mikrokölcsönökből az asszonyok hogyan kezdhettek vállalkozásokba. Az egyikük például gyümölcsösboltot nyithatott. Most havonta pontosan fizeti vissza a kölcsönöket. Egy másik asszony meg a kisvárosukban taxizásba kezdett, ami sikeresen működik. Mások használt ruhákkal kezdtek el kereskedni. De a lényeg az, amivel nicaraguai barátaink a levelüket zárták: „(…) köszönjük a lehetőséget, amit kaptak ezek az asszonyok, hogy önállóak lehessenek, hogy megélhessenek, s így méltó emberi körülmények között élhessenek. Pénzadományotok és imádságaitok megváltoztatták az életüket.”
– Ezekért az eredményekért hagyta ott Corazon asszony a teológiai tanári széket, s lett a szervezet főtitkára?
– Ezekért a csodákért érdemes. Nagyszerű érzés – ha csak aprócska, jelentéktelen eszközként is – részt venni Isten vállalkozásában, amelynek célja az ember felemelése. S ezzel nem csupán a földi körülményeinek javítására gondolok, hanem elsősorban arra, hogy Isten mindezeken keresztül is mentő, irgalmas szeretetét tárja a világ elé.
B. Pintér Márta