Keresztutak
Fabiny Tamás az Óbudai Egyetemen
Az ország legfiatalabb egyeteme ebben a formájában 2010. január 1-jén jött létre, a korábbi Kandó Kálmán, a Bánki Donát és a Könnyűipari Műszaki Főiskola összevonásával. Az intézmény azonban jogelődjének tekinti a Luxemburgi Zsigmond király által hatszáz éve alapított Óbudai Egyetemet. Az évforduló alkalmából augusztus 31-én és szeptember 1-jén nyilvános konferenciát tartottak Az államalapítástól az egyetemalapításig címmel. Ezen egyebek mellett Juliusz Janusz apostoli nuncius, illetve Fabiny Tamás püspök köszöntötte a résztvevőket (képünkön).
Az evangélikus egyházvezető párhuzamot vont az Óbudai Egyetem és a Bölcs Frigyes szász választófejedelem által 1502-ben alapított Wittenbergi Egyetem között. Részletesen szólt Luther ottani tevékenységéről, valamint Philipp Melanchthon oktatói és tudományos munkásságáról. Az Ágostai hitvallás szerzőjének, Melanchthonnak a négyszázötven évvel ezelőtti halála is okot ad arra, hogy széles körben megismerjék „Európa tanítójának” életművét. Fabiny Tamás hangsúlyozta, hogy Luthernak és Melanchthonnak több száz magyar tanítványa volt. Közülük a legkiemelkedőbb talán Dévai Bíró Mátyás, akinek emlékét egy óbudai tér is őrzi.
A tudományos konferenciához kapcsolódóan vették használatba az egyetem területén lévő kápolnát. A liturgiában a nuncius és a püspök mellett Pákozdy István egyetemi lelkész is szolgált.