Cantate
Oda vágyunk
Amikor megjelent az énekeskönyv, kicsit idegenkedve néztük, próbálgattuk ezt az éneket. Talán a közepén található oktávváltás vagy egyszerűen az új volta miatt. Azóta nagyon megszerettem; ennek az oka bizonyára a szöveg mély, vigasztaló, reményt ébresztő tartalma.
A keresztény ember nagy lehetősége, hogy távlatokban gondolkodhat. Nemcsak bandukolunk az életúton, hanem haladunk előre. Ez az előre nem valami felé tart – bizonyos célok, majd végül a végső nyughely, a sír felé –, hanem valaki felé. És ez a valaki a názáreti Jézusban megismert Isten. „…helyet készítek nektek, hogy ahol én vagyok, ott legyetek ti is.” (Jn 14)
Az egyháztörténészek a mártírokkal kapcsolatos legfontosabb adatként „mennyei születésnapjukat” rögzítik. A világi történetírásban ez az elhalálozás évszáma lenne: az a dátum, amikor véget ért egy élet. Mi, keresztény emberek azonban teljesen más szemszögből nézhetjük az eseményeket, még a földi pályafutás végét is. Mi is szomorkodunk, amikor el kell engednünk szeretteink kezét, de nem úgy, mint akiknek nincs reménységünk. Pál apostol is erre biztatja olvasóit (1Thessz 4,13–18). Ez a kereszténység egyik nagy titka, ez a döntően más látás és hozzáállás: a halál a mennyei születésnap, a távozás a megérkezés. „Kik Jézushoz hazatértek, célhoz értek…”
Itt és ott, két külön világ – gondolják sokan, gondoljuk néha mi is. Itt és ott – két összetartozó világ. Ami itt rossz, az véget ér, és jóra fordul; ami itt áldás volt, az beérik és kiteljesedik; ami itt nehéz volt, az eléri célját és értelmét. Ami ott teljes, szép, örömteli, az itt kezdődik; ami itt szomorú, fájó és kellemetlen, az ott véget ér, mert kiteljesedik; ami itt töredékes, láthatóvá lesz; ami itt még csak sejtés, kinyílik, mindaz, amit itt még csak egy apró reménysugárban szépnek vágytunk. Hálaadás, könyörgés, vigasztalás és biztatás.
Az ének itt még csak ráhangolódás, de ott megszólal a mennyei kórus, s akik már előrementek és megérkeztek, beállhatnak a Bárány énekét éneklők közé.
Jó reménységgel búcsúzhatunk hát azoktól, akik átlépnek a halál kapuján, hiszen a Krisztusban való hit útja nem a sír mélyére, hanem a menny magasságába vezet. Ezért hangzik az éneklő egyház ajkáról a kérés: „Segíts, Jézus, hitben járni, nem hátrálni!”
Énekeskönyvünk egyik mély imádsága cseng a fülembe: „Uram, emlékeztess halálomra gyakran és örök életemre még gyakrabban.” Így csendüljön fel az ének az egyházi esztendő vége felé templomban és az otthonom csendjében, ravatalnál vagy temetői megemlékezésnél.
Összetartozunk mindannyian, akik Jézus Krisztusért Isten gyermekeinek tudhatjuk magunkat. Akik itt jártak, de már előrementek, s akik itt járnak, és el kell majd menniük. Nem a semmiben, hanem Isten szeretetében találkozunk, ahova egyedül Krisztus kegyelme nyithat utat.
Nem halálvágy ez, éppen ellenkezőleg: vágy a kiteljesedő, örök életre. A mennyei Atya hazavár.
Hafenscher Károly