Kultúrkörök
Kiránduló gyülekezetek figyelmébe!
„Naiv néprajzóra” Manci néninél
Az ősz beköszöntével a gazdák biztonságba helyezik a terményt, rendbe teszik, kijavítják elhasználódott, megsérült eszközeiket, szerszámaikat. S természetesen itt az ideje a szüretnek, az újbor elkészítésének is. Szorgos kezek végzik a fárasztó munkát a szőlőben és a pincékben egyaránt.
Nincs ez másként a Bükk hegység lábánál, a Mezőkövesdtől tíz-egynéhány kilométerre északra megbúvó községben, Bogácson sem. A ma már egyre nagyobb részben az idegenforgalomból élő település korábban szinte kizárólag a mezőgazdaságnak köszönhette létét. Lakosai egy része summásként dolgozott, más része pedig hagyományos paraszti gazdálkodást folytatott a saját földjén. (A summások föld nélküli parasztemberek, akik tavasztól őszig családostul az uradalmi birtokra költöztek, és bérért, fizetségért végezték el az aktuális mezőgazdasági munkákat.) Egy azonban közös volt bennük: a Bükk magasba szökő csúcsai előtt húzódó szelíd dombok között mindig szorgos, dolgos emberek éltek. Soha nem volt könnyű Bogácson az élet, nagyon keményen meg kellett dolgozni a mindennapi betevőért, hiszen a természet nem adta olcsón a javait.
Ennek a küzdelmes életnek az ismerete ihlette meg a Bogács község Szent Márton-templomának plébániáján élő Kovács Sándornét, Manci nénit. Az idős asszony, aki már évtizede végzi a templom körüli mindennapi teendőket, úgy gondolta, megörökíti emlékeit. Textíliákból babákat készített, és korabeli viseletbe öltöztette őket – a babák különböző élethelyzeteknek, életkoroknak vagy éppen a végzett munkának megfelelő ruhákat viselnek. Ezekből aztán jeleneteket állított össze, s az érdeklődők okulására egy-egy életképpé rendezte a csoportokat, a templom szomszédságában rendelkezésére bocsátott helyiségben pedig takaros kis kiállítást hozott létre belőlük. S hogy még teljesebb legyen a látvány, megkérte testvérét – „aki már gyermekkorában is ügyesen rajzolt” –, hogy készítsen a jelenetekhez illő festményeket mögéjük.
Az elkészült képek igazi naiv festmények lettek, amelyek kiválóan szolgálják a kitűzött célt. Látható a summásélet egy jelenete, megnézhetjük, hogyan élték mindennapjaikat a múlt század eleji emberek, majd – egyebek mellett – láthatunk lakodalmas készülődést, temetést, szüretet és egyházi ünnepre összegyűlt sokadalmat is.
Manci néni az emlékeire, az idősek elbeszéléseire és a padlásokon vagy a régi ládafiákban fellelhető dokumentumokra hagyatkozva készíti a ruhákat, öltözteti fel kis kedvenceit, majd teszi melléjük a korabeli – vagy az azokra emlékeztető – eszközöket.
S akinek a látvány nem elég, az az ízes magyarsággal előadott történeteiből tudhat meg még többet. Készséggel elmagyarázta például, mi az a lapátos konty, „amely nélkül még a kapuba sem ment ki a palóc asszony”, de szívesen mesélt arról is, hogy milyenek voltak a korabeli ételek, és hogy melyiket hogyan készítették el, vagy hogy milyen házban éltek a családok.
Jó szívvel ajánlható gyülekezeti kirándulások egyik állomásaként e különleges kiállítás. Hiszen ha nem ismerjük, őrizzük, ápoljuk hagyományainkat, lassan feledésbe merülnek a régi szokások, s közös múltunk, történelmünk egy újabb darabja vész el.
Aki felkeresi Bogácsot, annak kár lenne kihagyni a falu Árpád-kori alapokon nyugvó templomának megtekintését. A gyönyörűen felújított hajlékot nem kis büszkeséggel – mint kedves ismerősöknek – mutatja meg Manci néni.
Bejelentkezéssel bármikor látogatható mindkét helyszín. A római katolikus plébánia Bogácson, az Ady Endre utca 18. szám alatt található. Telefonszámuk: 49/534-032. A látogatás ingyenes, de a fenntartásra szívesen fogadnak el támogatást.
Gyarmati Gábor