evél&levél
Köszönetnyilvánítás
Ez úton köszönöm Gáncs Péter püspök úr és egyházunk vezetőségének segítségét abban, hogy a pécsi gyermekklinikán, az onkohematológiai osztályon lelkigondozó státus jött létre. 2010. október 1-jén Némethné Tóth Szilvia munkába állt osztályunkon.
Nyugat-Európában a gyermekonkológiai osztályon szolgálatot teljesítő lelkigondozó teológiai, etikai, mentálhigiénés, interdiszciplináris (az adott betegségekre vonatkozó orvosszakmai) ismeretekkel rendelkező személy, aki a diagnózisközléstől kezdve a kezelés és az annak szövődményei kapcsán újra és újra jelentkező fenyegetettség jelenléte idején segít a szülőknek és gyermekeiknek. Munkájának része a (betegeink jóval kisebb részét kitevő) gyógyíthatatlan gyermekek és szüleik segítése – ameddig lehetséges – az élet megélésében, később a búcsúzásban, majd a gyászban.
A lelkigondozó egy pozitív, szerető, transzcendens erő lehetőségét veti fel a beszélgetések során, természetesen hozzátéve saját emberi érzéseit, gondolatait. Része az élni akarást segítőknek. Idetartoznak a tanárok, a pszichológusok, a mentálhigiénikusok, a gyógytornászok, a művészetterapeuták, a bohócdoktorok, a mesemondók, a szülőszállót vezetők stb.
A lelkigondozó nem azonos a kórházlelkésszel. Utóbbi az evangéliumot hirdeti a hozzá forduló rászorulóknak, személyes beszélgetések, kórházi istentiszteletek során. Mivel azonban jelenléte nem folyamatos, illetve elnevezése az egyházhoz erősen kötődő, így korunkban az Istentől eltávolodott emberek nehezebben kérik segítségét. A szülők ilyen irányú „fogyatékossága” azonban nem szabad, hogy gátja legyen a gyermekek lelki felszabadulásának, az életbe való vezetés lehetőségének, illetve ennek tudatosításának.
Évente néhány gyermek nem tud osztályunkról egészségesen hazamenni. Lelkigondozónk egyik munkatársa a már elindult, de reményeink szerint később alapítványi keretek között működő dél-dunántúli otthoni gyermekhospice-szolgálatnak. Segít, hogy ameddig lehet, gyermeki hittel, bizalommal élhessék az életet otthonukban a gyermekek. Segít észrevenni az általunk is sokszor elfelejtett örömét az evésnek, ivásnak, alvásnak, játéknak, tanulásnak. Annak tudatában, hogy további gyógyító kezelés már nem lehetséges, segít látni az élet örömeit. Ahogy egy barátom (volt betegem) mondta: látni, ahogy nő a fű.
Örömmel tölt el a lelkigondozói jelenlét a betegeket ellátó személyzet (nővérek, orvosok) szempontjából is. Ismert, hogy a segítő szakmákban a kiégés elkerülésére számos pszichológiai módszer létezik. A pszichológia tudományának gyakorlása egy gyermekonkológiai osztályon elengedhetetlen, annak módszereit nem helyettesítheti a lélekápoló munkája. Ugyanakkor meggyőződésem, hogy a szülők és a gyermekek mellett az itt dolgozóknak is szükségük van – függetlenül attól, hogy a vallásról, az egyházról mit gondol az illető – egy pozitív transzcendens erő lehetőségéről való gondolkozásra, beszélgetésre.
Még egyszer köszönöm a segítséget. Tudom, hogy Szilvia munkáját, mint ahogy mindannyiunkét, a Lélek ereje segíti.
Dr. Ottóffy Gábor osztályvezető, Pécsi Tudományegyetem Klinikai Központ (Gyermekklinika, Onkohematológiai Osztály)