Evangélikusok
Szépfalusi István emlékezete
(1932–2000)
Hogy tisztelői vannak-e többen vagy a tisztelendőségét kétségbe vonók – az nem kérdés. Ha akadnak is páran, akik – ilyen-olyan okból – nem képesek túllátni az 1956-tól haláláig Bécsben szolgáló, nagy formátumú evangélikus lelkész, Szépfalusi István „árnyékán”, a helyzet mégiscsak az, hogy az általa alapított Bornemisza Péter Társaság elnökeként százakat, az Ausztriai Magyar Lelkigondozó Szolgálat vezetőjeként ezreket (!) kötelezett segítőkészségével őszinte hálára. Miközben azonban a hozzá így viszonyulók többsége külföldön él (vagy élt), a rendszerváltás hajnaláig hazalátogatni (Illyés Gyula temetésére kapott hetvenkét órás vízumától eltekintve) soha nem engedett Szépfalusi István magyar földben nyugszik.
Három fiúgyermekének mégsem csupán családi körben kellett megállnia múlt vasárnap a „diaszpóra mindenesének” budapesti sírjánál. Halálának tizedik évfordulója alkalmából a Kerepesi temetőben elhelyezték koszorúikat a Magyarországi Evangélikus Egyház vezető képviselői is, délután pedig a Deák téri egyházközség tanácstermébe hívta emlékezésre híveit D. dr. Harmati Béla nyugalmazott püspök.
Illő helyszín volt emlékezésre a Deák téri lutheránus sziget, hiszen az ékszerésznek tanult Szépfalusi István ebben a gyülekezetben konfirmált, és – Ordass Lajos egyik nagypénteki igehirdetésének hatására – itt határozta el, hogy a teológián folytatja tanulmányait.
Nehéz nem meglátni az Úristen tervét is abban, hogy a családi gyökerei révén osztrák állampolgársággal bíró Szépfalusi 1955 nyarán (lelkésszé szentelése után néhány nappal) távozott Ausztriába, ahol alig egy esztendő múltán (1956. november 5-én) az ottani evangélikus egyház országos menekültgondozó lelkésznek nevezte ki… Új szolgálati területére egyik napról a másikra magyarok tízezrei kényszerültek.
Szépfalusi Istvánnak egészen a vasfüggöny lehullásáig adott munkát a Kárpát-medencéből disszidáltak segítése. Bár elsősorban a protestáns felekezetekhez tartozókat volt hivatva gondozni, valójában vallási hovatartozástól függetlenül támaszkodhattak rá és hitvesére – Wanner Mártára – a Lajtán túlra jutott magyarok.
Isten soktalentumos szolgája a magyar nyelv ápolását, a magyar kultúra népszerűsítését is hivatásának tekintette. A Bornemisza Péter Társaság elnökeként a magyar irodalom olyan kiválóságait juttatta „nyugati reflektorfényhez”, mint Csoóri Sándor, Sütő András, Jókai Anna… Folytathatnánk hosszan a sort, ám e tudósítás most csupán a november 28-i méltó megemlékezést kell, hogy hírül adja. Szépfalusi István sokoldalú szolgálatának méltatása azonban a jövőben is azon tisztelőinek kötelezettsége marad, akik az általa megsegített százakhoz vagy ezrekhez tartoznak…
T. Pintér Károly