Kultúrkörök
Magyar Mikulás és a nagykarácsonyi szeretetposta
A Magyar Posta immár huszonkettedik alkalommal nyitotta meg advent első vasárnapján a nagykarácsonyi „szeretetpostát”. Az ünnepi programok sorában kiemelt szerepet kapott a helyben feladott levelek, képeslapok karácsonyi bélyegzése. A karácsonyi posta szolgáltatás – csekély felár ellenében – valamennyi postahelyen igénybe vehető. Lényege, hogy az ünnepi küldeményeket a posta először Nagykarácsony településre továbbítja, ahol az ottani „szeretetposta” minden héten más-más grafikus lenyomattal látja el őket, így juttatja el a címzettekhez. A november 28. és december 26. között használatos nagykarácsonyi bélyegzők tervét ezúttal Kara György grafikusművész készítette.
Ausztriában található egy Christkindl nevű falucska. Ott 1950 óta üzemel minden évben karácsonyi posta; ebből a faluból – nevéhez illően – különleges karácsonyi bélyegzéssel látnak el minden karácsonyi küldeményt. 1988 végén egy magyar származású osztrák állampolgár, Tóth István javasolta, hogy hasonló alkalmi karácsonyi bélyegzést lehetne végezni a Fejér megyei Nagykarácsony postáján is – a település nevéből és irányítószámából (2425) adódóan.
A Magyar Posta elfogadta a javaslatot, és 1989 óta látja el a Nagykarácsonyon keresztül küldött küldeményeket alkalmi bélyegzéssel. (Idén az adventi vasárnapokon egyébként a budapesti Mammut Üzletházban működő Mesepostán is fel lehet adni ünnepi alkalmi bélyegzéssel leveleket, képeslapokat.)
Nagykarácsony településen – ahol 1992-ben „hivatalosan” is Szeretetpostaként nyitotta meg kapuit a postahivatal – időközben felépült a magyar Mikulás háza, illetőleg a magyar betlehem is.
A Magyar Posta 1994-ben alkotópályázatot hirdetett általános iskolásoknak Tervezz karácsonyi bélyeget! címmel. A nyertesek jutalma – a díjak mellett – nagykarácsonyi táborozás volt a következő esztendőben. Ekkor született meg az ötlet: miért ne lakhatna a magyar Mikulás Nagykarácsonyban? Így – a nagykarácsonyi önkormányzat és a Magyar Mikulás Alapítvány összefogásával – egy üresen álló épületet béreltek, ahol 1995-ben megnyílt a Mikulás-ház.
2003-ban megalakult Nagykarácsonyban a Mikulásfalva Látványfalu-üzemeltető, Hagyományőrző és Természetvédő Kht. A társaság feladata a Mikulás-program folytonos fejlesztése és egy mesefalu, Mikulásfalva felépítése.
Forrás: Magyar Posta