A vasárnap igéje
ADVENT 4. VASÁRNAPJA – ZSOLT 100,1–5
Örömre hangolva
Jó lenne valami frappáns, egyedi, megragadó. Egy kezdőmondat, amely kiemel az átlagosból, felkelti a figyelmet és elindítja a gondolatok sorát, hogy aztán közelebb vigyen ahhoz, amit így nevezünk: „öröm”. Hiszen most gyújtjuk meg adventi koszorúnk utolsó gyertyáját, amely hirdeti, hogy közelednek a karácsony örömteli napjai.
Ránéztem tehát az egyik kedvenc internetes idézetgyűjteményem lapjaira, ahol annyi jó gondolatot találtam már, és biztos voltam benne, hogy nagyon sok lehetőség közül választhatok majd. Begépeltem tehát a keresett szót: „öröm”. „Amit szerettél volna, nem található” – szólt a rövid, félreérthetetlen válasz. Már majdnem új keresésbe kezdtem egy másik honlapon, amikor megállított a felismerés, hogy ebben a váratlan, minden irodalmiságot nélkülöző közlésben mégis ott van valami, ami jellemez minket a tekintetben, ahogyan az örömről gondolkodunk.
„Amit szerettél volna, nem található.” Mennyire magunkra ismerhetünk, ünnepre készülve, elvárásaink, teendőink, vágyaink között. Igen, gyakran kiderül, hogy amit keresünk, amire vágyunk, az nincsen, lehet, hogy abban a formában, ahogyan szeretnénk, nem is volt, és nem is lesz soha.
De van valami más. Valami, ami örömre hangol, ünnepre készít, és független az embertől. Nem zárja keretek közé idő, tér, lelki- és fizikai állapot, sem anyagi helyzet vagy más körülmények.
„Ujjongjatok az Úr előtt!” – szólít fel a zsoltáros. A felszólítás mögött pedig ott a ki nem mondott kérdés: valóban igaz, hogy örömünk csak akkor lehet teljes, ha azok a feltételek, amelyeket magunk állítottunk fel, teljesülnek, és nem is akárhogyan, hanem lehetőleg maradéktalanul?
Vár minket a lehetőség, ünnep előtt és ünnep alatt. A keresztények karácsonyának a középpontja és lényege, hogy az emberré lett Isten és az Isten-hiánytól szenvedő ember végre találkozhat, valóságos közösségre léphet. Ebben a közösségben az ember átélheti az Istenhez tartozás és benne az egymással való összetartozás örömét, a gyógyulás örömét.
Az örömujjongás az eredeti szövegben azt a képet idézi fel, amikor a nép találkozik uralkodójával, és felismerve őt, ünneplésben tör ki. Mint amikor valaki felismeri azt, akivel szeretetkötelék fűzi össze, és megörül neki. Nem tud nem ragyogni, nem kiáltani, nem közel menni, nem megszólítani. Ez az a pillanat, amikor az egymáshoz tartozók találkoznak. Így találkozik Isten és ember.
Gyakran nevezzük a karácsonyt a „szeretet ünnepének”, ami így is van, Isten emberszeretetének az ünnepe. Erre készülünk. Ma talán éppen azzal, hogy felülvizsgáljuk az elvárásainkat és azokat a mércéinket, amelyekkel valamit tökéletesnek, boldogítónak, jónak minősítünk, vagy éppen hiányosnak, nem megfelelőnek vagy egyenesen rossznak. A mércéinket, amelyekkel gyakran éppen annak a lehetőségétől fosztjuk meg magunkat, hogy az örömünk teljessé legyen.
Ezt a zsoltárt – a 15. és a 24. zsoltárral együtt – akkor énekelték, amikor az ország különböző részeiről érkezett zarándokok bevonultak a jeruzsálemi templomba. A már bent lévők és az ajtó előtt állók a zsoltár sorait felváltva énekelve mintegy párbeszédet folytattak egymással. A kapu előtt állók ajkáról a hála szava hallatszott, hogy milyen jó megérkezni Isten házába, milyen jó az ő közelében lenni. Az udvarról pedig megszólalt a megerősítés hangja: „Menjetek be kapuin hálaénekkel, udvaraiba dicsérettel!”
Isten kaput tárt a népének Jézus Krisztusban, és ez a kapu nyitva van. Azért van nyitva, „mert jó az Úr, örökké tart szeretete, és hűsége nemzedékről nemzedékre”. Hűsége szavahihetőséget, megbízhatóságot jelent. A megígért Messiás megérkezett.
Elképzelhető, hogy az idei karácsonyunk nem lesz minden részletében tökéletes. Mégis ott lesz benne a találkozás öröme, a felismerés öröme, az Istenhez tartozás öröme. Ha ezt meglátjuk, talán már nem is olyan fontos az, amit terveztünk, amit akartunk, amit megtettünk az ünnepért – és megértjük azt, amit Isten tervezett, akart, cselekedett és készített el, és ami felülmúlja még a legmerészebb álmainkat is!
Ezért nekünk szól ma a zsoltáros felhívása: „Ujjongjatok az Úr előtt!”
Túri Krisztina