Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2011 - 02 - Schmidt Egon varázskönyve

Kultúrkörök

Schmidt Egon varázskönyve

Két évvel ezelőtt ajándékba kaptam egy gyerekkönyvet. Fellapozva azonnal rabul ejtett, el is neveztem varázskönyvnek. A könyv páratlan oldalain ugyanis egy négyzet alakú keretben a két főszereplő figura fekete tollal fóliára rajzolt alakja látható. Ám ha a lap oldalán lévő fülecske segítségével kihúzzuk a fóliát, a rajzok élettel telnek meg: a fóliarajznak festett, színes háttere lesz…

Amikor néhány héttel ezelőtt kezembe vettem Schmidt Egon ornitológus legújabb kötetét, ez a varázskönyv jutott eszembe. Hiszen – napjaim jó részét nagyvárosban töltő átlagemberként – a körülöttem élő állat- és növényvilágot csak olyan töredékesen ismerem, mint amilyen színtelenül mutatják a fekete ceruzarajzok a főszereplőket a varázskönyvem alaphelyzetben lévő oldalain. De ha elkezdem olvasni a Négy évszak ösvényein című könyv rövid fejezeteit, az engem körülölelő, számomra egyszerűnek tűnő természet élettel telik meg.

A nyolcvanadik életévét taposó Schmidt Egon ugyanis nemcsak hogy páratlanul ismeri hazánk flóráját és faunáját, de olyan hangulatosan tudja elmesélni, amit a sétái során lát, hogy az olvasó azon kapja magát, hirtelen ott szemlélődik vele a Népligetben, a Kiskunsági Nemzeti Parkban vagy épp a Krisztina téri templom mellett, a hófödte utcán. És séta közben meg-megáll, hogy megcsodáljon egy gyönyörű pillangót, türelmesen kuporog egy bokor mögött, hogy meglesse az eső utáni tócsában fürdő szajkót, vagy épp maga is összerezzen, amikor egy ügyetlen mókus előtte pottyan le a fáról.

„Bármely évszakban járunk kint a szabadban, erdőn-mezőn vagy vizek, nádasok mentén, látni- és megcsodálnivaló mindig akad. Tavasszal talán több, mint egyébként, de a természet a ködös őszi vagy zimankós téli napokon is rengeteg élményt nyújthat azoknak, akik nyitott szemmel, értő füllel járják az ösvényt. Különösen sokat jelenthet ez a betondzsungelben, városok tülekedő, szmoggal terhes világában élőknek, számukra akár a fák között, tiszta levegőn eltöltött néhány óra is felüdülést, kikapcsolódást nyújthat” – írja a könyv fülszövegében a szerző.

A Bécsy László gyönyörű fotóival illusztrált írások eredetileg katolikus testvérlapunk, az Új Ember hasábjain jelentek meg 2005 és 2009 között. Most egy kötetbe összegyűjtve igazi felüdülést, kikapcsolódást nyújtanak, sétára ösztönzik azokat is, akik ebben a könyvben olvassák először a természet szerelmesének vallomásait.

Boda Zsuzsa