Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2011 - 06 - Bemutatkozik a Budapest-Fasori Evangélikus Egyházközség

A közelmúlt krónikája

Bemutatkozik a Budapest-Fasori Evangélikus Egyházközség

A Budapest-Fasori Evangélikus Egyházközség története visszanyúlik a 19–20. század fordulójára, amikor a Pesti Evangélikus Egyház elhatározta, hogy szűkössé vált Sütő utcai iskolája számára új helyet keres. Az iskola és templom együtteséhez legalkalmasabbnak a Városligeti fasor bizonyult, ahol a felépült tanintézményben 1904-ben indult el az oktatás. A később világhírűvé vált „Fasorban” olyan tudósok, művészek tanultak, mint Balogh János, Doráti Antal, Faludy György, Kandó Kálmán, Neumann János, Stein Aurél, Tátrai Vilmos vagy a később Nobel-díjasok közül Harsányi János és Wigner Jenő.

A Pecz Samu műépítész tervei alapján készült épületegyüttes Bajza utca felőli szárnya a legszínesebb hazai evangélikus templom. Olyan jeles alkotók járultak hozzá az épület ünnepélyes és művészileg igényes összhatásához, mint Róth Miksa üveg- és mozaikművész vagy Angster József, akinek pécsi orgonaépítő műhelyében készült az orgonánk, illetve Benczúr Gyula festőművész, aki 1913-ra készítette el oltárképünket, melynek címe A napkeleti bölcsek hódolása a kisded Jézus előtt.

Az 1905. október 8-án felszentelt, egy oldalhajós neogótikus templomban – amely csaknem hatszáz fő befogadására alkalmas – elsőként indultak a fővárosban kizárólag magyar nyelven megszólaló istentiszteletek.

Gyülekezetünk jelenét színes hitélet jellemzi, melynek hatósugara ökumenikus nyitottsága miatt is túlmutat saját – a VI., a VII. és a XIV. kerületet érintő – körzetünkön. Szép számban tartunk esküvői és keresztelői alkalmakat, a szokásos vasárnap 11 órai úrvacsorai istentiszteleten minden korosztály együtt ünnepel mint az élő Krisztus népe. A hónap első vasárnapján családi istentiszteletekre várjuk a kisgyermekes családokat, a hónap második vasárnapján pedig két éve rendszeresen tartunk angol nyelvű istentiszteletet.

A kiváló akusztikának köszönhetően templomunk egyházzenei programoknak is kedvelt helyszíne: orgona-, kamarazenei és kórusprogramokat is rendszeresen szervezünk, befogadunk. A templomunk melletti közparkban létesült 2007-ben a Reformációi emlékpark a reformátori tanokat szimbolizáló emlékművel.

Gyülekezeti életünk fontos helyszíne a Damjanich utca 28/b-ben gyülekezeti központunk, ahol a hétközi hittanórák, konfirmandusfoglalkozások, fiatalfelnőtt- és bibliaórás alkalmak folynak. A két éve megújult központban rendszeresen tartunk kiállításokat, szeretetvendégségeket és közösségépítő programokat, helyet biztosítunk az Anima Musicae kamaraegyüttesnek és a szomszédos gimnázium cserkészcsapatának. Honlapunk, a fasor.lutheran.hu friss hírekkel szolgál. Február 13-ai istentiszteletünkön vendég igehirdetőnk Szabóné Mátrai Marianna, a Déli Egyházkerület püspökhelyettese. Az istentiszteleten szolgál Pelikán András beosztott lelkész, orgonán játszik Gálos Miklós kántor-orgonista, valamint közreműködik gyülekezetünk kórusa Nováky Andrea vezetésével.

Aradi György