Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2011 - 09 - Nyolcvan éve szólalt meg először a Vatikáni Rádió

A közelmúlt krónikája

Nyolcvan éve szólalt meg először a Vatikáni Rádió

Nyolcvan éve, 1931. február 12-én kezdte meg adását a Vatikáni Rádió, a Szentszék hivatalos „hangja”.

A rádió létrehozásának ötlete már 1925-ben felmerült, a Vatikán két évvel később lépett érintkezésbe a világhírű tudóssal, Guglielmo Marconival. A munkálatok azonban csak 1929. február 11. után kezdődtek meg, miután az Olaszország és a Szentszék közötti egyezmény aláírásával létrejött a Vatikánvárosi Állam.

Négy nappal később Marconi – aki nem tartott igényt fizetségre – már a vatikáni kertekben kereste a rádió számára megfelelő helyet. A munkálatokat személyesen XI. Pius pápa felügyelte, aki a híradás és az evangélizáció lehetőségén túl valószínűleg a Szentszék lelki, szellemi függetlenségének jelét is láthatta az adóállomásban. A rádió első igazgatóját 1930. szeptember 21-én nevezték ki Giuseppe Gianfranceschi jezsuita atya, tudós, a pápai egyetem rektora, Umberto Nobile északi-sarki expedíciójának résztvevője személyében.

A rádiót 1931. február 12-én délután fél ötkor avatták fel, az adóberendezéseket XI. Pius helyezte működésbe. Először a morzeábécé betűivel „Az Úr nevében, ámen” szavakat röpítették az éterbe, majd az egyházfő elmondta az első pápai rádióüzenetet. (Az épületben ma is őrzik az általa használt fehér mikrofont.) A helyszínen számos filmes stáb forgatott, Rómában városszerte hangosbeszélőket helyeztek ki, Londonban háromezer-ötszáz hívő várakozott órákig a Westminster-katedrálisban, hogy hallják a katolikus egyház fejét.

A rádiót alapítása óta a jezsuita rend vezeti, bár az adások előállításában sok nem jezsuita egyházi személy és még több világi is közreműködik. Az állomás főként egyházi és vallási híreket, a pápával és a Szentszékkel kapcsolatos információkat közöl, de politikai, gazdasági és társadalmi témákkal is foglalkozik. A liturgiai programok révén a magányos és elszigetelt hívőknek is lehetőséget ad az imára és a spirituális elmélyülésre. A programkészítők különös figyelmet fordítanak az ökumenikus és a vallásközi kapcsolatokat erősítő műsorokra.

A rádió, amely 1939-ben a Vatikáni Csillagvizsgáló volt épületébe költözött, ma már negyvenöt nyelven sugároz naponta a rövid- és a középhullámon, az URH-n, továbbá műholdon – így a világ szinte minden táját eléri. A hallgatók száma több tízmillióra tehető. Az adásokat egyre több helyi, zömében katolikus rádió ismétli meg, de újabban – a technika fejlődésének köszönhetően – már interneten is hallhatók, sőt olvashatók a műsorszámok. A híreket és műsorokat néhány éve digitális technikával, hírlevelekben, podcast formátumban is terjesztik, sőt a Vatikáni Rádiónak már van YouTube-csatornája, és jelen van a Twitteren is.

Magyar szó először 1939. március 2-án hangzott fel a rádióban, amikor bejelentették XII. Pius pápa megválasztását. A rendszeres magyar adás Mindszenty József bíboros szorgalmazására 1946-ban indult meg, akkor még hetente egyszer. 1949-től sugározzák naponta. Az adás már hallható a Magyar Katolikus Rádió és a Szent István Rádió hullámhosszain is.

MTI