A hét témája
Püspökjelöltek expozéja: a Nyugati (Dunántúli) Evangélikus Egyházkerület jövőképe és a püspöki szolgálat koncepciója
Kedves Testvéreim!
Rövid előadásomat két gondolat köré szeretném építeni.
Az első az egyházkerület első tíz éve – mert ha a jövőt szeretnénk megrajzolni, ahhoz az eddig megtett út ívét mindenképpen szükséges látnunk. Ehhez kapcsolódóan beszélek az azóta történt változásokról, amelyek meghatározzák tennivalóinkat.
A második gondolatkörben az eddigi bemutatkozások alkalmával feltett kérdések alapján mutatom be, mit látok fontosnak a püspöki szolgálatban.
Egyházkerületünk történetét tekintve emlékezzünk vissza, hogy Ittzés János püspök beiktatásakor felidézte Kapi Béla püspök látomását a Dunántúli Egyházkerület temetéséről. Tizenegy esztendővel ezelőtt tehát a kerület feltámadásán is örvendeztünk. Az első években még komoly küzdelmeket kellett vívnunk kerületünk elfogadottságáért.
Ma már a Nyugati (Dunántúli) Egyházkerület természetes része honi lutherániánknak. Azért a Kapi püspök által „egységes történelmi személyiségnek” nevezett kerületben még sokat kell munkálkodnunk azon, hogy gyülekezetei, amelyek különböző kegyességűek és különböző nemzetiségi gyökerűek, egymást mint a Krisztus-test tagjait figyelemmel hordozzák.
Isten iránti hálával emlékezem meg egyházkerületünk első felügyelőjéről, Weltler Jánosról, akinek a kerület újraépítésében elévülhetetlen érdemei vannak.
Az egyházkerület lendületét mutatják a kerület által szervezett programok, a Dunántúli Harangszó, a hittanos tananyag, amelyet Ittzés János a püspöki székfoglalójában még csak reméltként említett, és a kerület önálló kiadványai. Megítélésem szerint sokat léptünk előre a lelkészi karban is az őszinte beszéd tekintetében, országos egyházunkban pedig az átláthatóság és a tiszta törvényesség tekintetében.
Az első tíz év által kijelölt úton még tovább kell haladnunk: szeretnénk a másik két egyházkerület számára jó példát adni sajátságos arculatunkkal és jól működő intézményeinkkel. Eközben figyelmet fordítunk a három egyházkerület összetartozására is. Tehát őrködnünk kell afelett, hogy a kerület önálló arculata ne ejtsen csorbát egyházunk egységén. Ezért is tartom helyénvalónak püspökjelölti jelmondatomat: „Jó Jézus körül közösségben lenni.” A bizalmat ugyanis leginkább a Krisztussal való élő közösség teremti meg bennünk.
Egyházkerületünk történetének ívét rajzolva látjuk meg új kihívásainkat is. Döbbenten látjuk, hogy miközben a minket körülvevő világ egyre inkább értékeit, tartópilléreit veszti, a világ szemében az egyház lényegtelenné, súlytalanná válik.
Látjuk azt is, hogy míg a római katolikus egyháztest igyekszik teret nyerni – erre társadalmi helyzete és tanítási rendje predestinálja –, addig a protestáns felekezetek szinte megbújnak a katolicizmus árnyékában.
Látjuk, hogy a rendszerváltáskor még egységesnek remélt társadalom mennyire polarizált. Ezért törekedni szeretnék az evangélikusság lényegének és jellegzetességének kidomborítására. Most három ilyen jellegzetességet említek:
Három régi evangélikus érték, amelyet hivatottak vagyunk felmutatni. Mit lehet ezért tenni? Vegyük számba először eszköztárunkat!
Hogy ezek az eszközök tényleg hasznosak az egyházépítésben, azt megtapasztaltam a Székesfehérvári Evangélikus Egyházközség és a Fejér-Komáromi Egyházmegye életében, amelynek esperese voltam. Ezeknek a közösségeknek életén kicsiben látható, hogy az ige, az imádság és a közösség valóban hiteles, tiszta, lendületes életet biztosít.
Ígértem, hogy szólok azokról a kérdésekről is, amelyek eddigi bemutatkozásaink alapján kulcskérdéseknek tűnnek.
A félelem káros hatásai ellen evangélizációs körutak szervezését tervezem, mert hiszem, hogy Isten igéje lendítő, bátorító erő. A lelkészevangélizációkat „Predigerseminarrá” – azaz igehirdetői szemináriummá – formálnám, hogy mi, lelkészek közösen készüljünk a prédikációra. A kerületi munkatársképzőn pedig a gyülekezetek előtt álló lehetőségeket ismerhetnénk meg, ahogy ez eddig is rendszeres témája volt ezeknek a napoknak. Nyomatékosítani szeretném, amit előző bemutatkozásainkban már mondtam, hogy minden jelenlegi gyülekezetet szeretnék önállóságában megtartani.
Személyesen is szeretnék gondot fordítani a lelkészekre, különösen szolgálati hely változásakor, és amikor egyéni életük krízisbe kerülhet. Meg vagyok győződve arról, hogy Isten elhívása és ajándékai visszavonhatatlanok, ezért törekszem arra, hogy minden lelkész megtalálja helyét, ahol otthon van.
Több más kérdés is előkerült a bemutatkozások során. Most azonban az időkeret miatt azokat vettem elő, amelyekkel kapcsolatban eddig nem fejtettem ki részletes véleményemet és tervemet.
Szeretném újra hangsúlyozni, hogy a kerületben előkerülő feladatok sorrendbe állítása, súlyozása, a megoldások részletes kidolgozása nem egyszemélyes vállalkozás, hanem közösségi munka. Hálát adok Istennek, hogy kerületünk gazdag tenni kész, kreatív szellemi-lelki erőben. Eddigi élettapasztalatom azt mutatja, hogy Isten mindenkor ad megoldást és megfelelő embert az előttünk álló feladatokhoz. Csak engedelmes hittel hallgassunk rá!
Köszönöm megtisztelő figyelmüket! Erős vár a mi Istenünk!
Bencze András