Oldott kéve Isten szérűjén
A harmincas évek derekán egy kis, fehér fedelű könyv jelent meg a magyar könyvpiacon. Ez a kiadvány viselte fedőlapján a fenti címet. (Szerzője Túróczy Zoltán. – A szerk.) Bizonyára kevesen emlékeznek ma már erre a könyvecskére, mint ahogy megjelenése idején is kevés ember figyelt fel mondanivalójára. Pedig sűrű sorokkal és statisztikai táblázatokkal telehintett oldalain a magyar protestantizmus egyik vezéralakja a magyar sorskérdések egyik legjelentősebbikét, az idegen országokban, szórványsorsban élő magyarság kérdését tárgyalta.
Közel két évtized elmúlott már e könyvecske megjelenése óta. Azóta a magyarság szétszórtsága nemcsak hogy nem csökkent, hanem még inkább fokozódott. Venezuela nevét az a kis könyvecske emlékezetem szerint meg sem említette; ma már nem lehetne írni a világ minden táján szétszórt magyarságról anélkül, hogy ennek az országnak a nevét meg se említenénk sok más ország neve mellett.
Volt ennek a kis könyvnek egy másik megállapítása is. Sajnos, ennek az igazsága sem lett általánosan ismertté mind ez ideig. Ez az adatokkal alátámasztott igazság pedig a következőkben foglalható össze: az oldott kévének részei, az egyes búzakalászok, bármilyen értékesek is önmagukban, a gazda szemét gyönyörködtető áldássá sohase válnak, csak akkor, ha ismét közösségbe kerülnek más búzakalászokkal. Ha ismét kévévé válnak. Viszont a tapasztalat mind ez ideig azt mutatta, hogy semmiféle más erő nem tudja olyan eredményesen közösségbe tömöríteni a szétszórt búzakalászokhoz hasonlítható szórványmagyarságot, mint éppen a keresztyénség ereje. Csak ha az Isten szérűjére, azaz oda kerül a magyarság, ahol az Úr az evangélium által munkálkodik, van remény arra, hogy a szétszórt búzakalászokból ismét kéve, a világ különböző pontjaira került magyarságból ismét közösség lehessen. Ezért volt és van a világ minden országában feltalálható magyar gyülekezeteknek olyan felmérhetetlenül nagy jelentőségük: ezek a közösségek képezik azokat a végvárakat, amelyekben megtarthatók a magyarság lelki és szellemi kincsei nem csupán magunk és utódaink, hanem a világ számára is. Sőt ezek a végvárak támaszpontokká válhatnak, ahonnan segítséget, biztatást nyerhetnek azok, akikre egészen rászakadt a szórványsors sötét éjszakája, és akik vágynak a közösség melegsége után. Ezért Istennek tetsző szolgálat egy ilyen végvár katonájának, egy idegenbe szakadt magyar gyülekezet munkás tagjának lenni!
Hogy az oldott kévéhez hasonló magyarság egy része legalább Isten célhoz jutást ígérő szérűjére kerülhessen, e sorok írója fontos feladatának tekinti a vidéken élő hittestvérek felkeresését is. Isten segítségével ezt a munkát elkezdhette, és október végétől kezdve havonta több vidéki utat tehetett, felkeresve otthonaikban a nyilvántartásban szereplő és az ország belsejében lakó hittestvérek jelentős részét.
(Megjelent a caracasi magyar gyülekezet Üzenet című lapjának 1953. márciusi számában)
Pósfay György