Legyünk híd!
Lelkésziktatás a szlovákiai Alsószeliben
Népes gyülekezet sereglett össze június 14-én az alsószeli evangélikus templomban. Legutóbb harminc évvel ezelőtt volt itt ilyen esemény, így hát Nagy Olivér lelkész beiktatása történelmi mérföldkőnek számít a helyi evangélikusok életében.
A fiatal lelkipásztor dinamikus lendülete új tempót, illetve ritmust hozott nemcsak a helyi gyülekezet életébe, de túlzás nélkül állítható, hogy a szlovákiai magyar evangélikusok életébe is, segítve öntudatra ébredésüket, aktivizálódásukat.
Az ünnepélyes szertartás légkörét, tartalmát és üzenetét a kétnyelvűség határozta meg. Az iktatási igehirdetést Boris Misina, a pozsonyi egyházmegye esperese, az istentiszteleti prédikációt pedig Bándy György professzor, a pozsonyi Comenius Egyetem Evangélikus Teológiai Kara Ószövetségi Tanszékének vezetője mondta. Minden elhangzott magyarul és szlovákul is.
Az lenne az ideális, ha a kétnyelvűség az összegyházi eseményeken is megvalósulna, és nem az lenne a kiindulópont, hogy a magyarok értenek szlovákul. Az alsószeli gyülekezetben – és hozzá hasonlóan másutt is több helyen – senki sem tartja időrablásnak, ha ugyanaz a felszólalás a másik nyelven sűrítve elhangzik, kiegészítve esetleg más gondolatokkal. A kétnyelvű gyülekezetekben a szlovákok is értik vagy legalábbis passzívan ismerik a magyar nyelvet.
A szlovák–magyar liturgiában Trencsényi Andrea gömörhosszúszói (Dlhá Ves, Gömör vidéke), Andrea Lukacovská diószegi (Sládkovicovo, pozsonyi egyházmegye) és e sorok írója farnadi (Farná, duna-nyitrai egyházmegye) lelkész is szolgált.
A Magyarországi Evangélikus Egyház és a Magyar Evangélikus Konferencia (Maek) nevében a szervezet főtitkára, id. Zászkaliczky Pál nyugalmazott lelkész mondott köszöntőt. Kifejtette, hogy fiatal lelkészként húsz évig szolgált Baranyában. A volt gyülekezetéhez tartozó Szederkényben és Villányban Felsőszeliből, Babarcon, Székelyszabaron, Dunaszekcsőn pedig Alsószeliből származó evangélikus hívők is élnek. Az istentisztelet résztvevői hallhatták távolabbra szakadt családtagjaik nevét. Családlátogatásai alkalmával – mondta a lelkész – a hívek könnyes szemmel emlegették falujukat, egykori papjaikat és a legendás Boros Béla kántortanítót.
Zászkaliczky Pál emlékezésének kulcsgondolata az volt, hogy a Magyarországra telepített idősebb nemzedék tagjai, akárcsak a felsőszeliek, két hazát szeretnek, „ezt, ahonnan a történelem forgószele felkapta őket, s azt a másikat, ahol hosszú vergődés után sikerült meggyökerezniük”. Ha a szlovák társadalom egy része nem élne önáltató, hazug és demagóg szellemiségben, szintén két hazát szerethetne. Sőt ez befolyásolja titkon a harmadik, az örök mennyei haza szeretetét is.
A köszöntő után az újonnan beiktatott lelkész szavai következtek. Nagy Olivér mindazokat a lelkes, reményteli, biztató és nemegyszer önkritikus gondolatokat elmondta, amelyeknek az alkalomhoz illően el kell hangozniuk minden vegyes ajkú gyülekezet ünnepélyén, hiszen a kisebb közösség – mint például az evangélikus gyülekezet – békessége, nyugodt élete hozzájárul a nagyobb közösség, a falu jó légköréhez. A fiatal lelkész azonban a falu határain túlmutató misszióra kapott elhívást az Úrtól. Vezető szerepet vállalt – Srna Zoltán százd–ipolyszakállosi felügyelővel együtt – a szlovákiai magyar evangélikus lelkészek és gyülekezeti munkatársak munkaközösségében.
A beiktatási ünnepély szellemisége e sorok íróját – mint e munkaközösség tagját – hozzásegítette ahhoz, hogy saját maga is körvonalazza az említett szervezet programját, ezért kapta e tudósítás a Legyünk híd! címet. Legyünk híd a két haza között azzal, hogy a harmadik, mennyei haza polgárai vagyunk. Talán nem kell olyan súlyú terheket is vállalnunk, amelyekhez kevés az erőnk, s amelyek cipelésének – egyelőre – túl sok az akadálya.
„Krisztusban tehát nincs zsidó, sem görög…” (3,28) – idézte a Maek főtitkára Pál apostol galatákhoz írt levelének jól ismert részét. Quo vadis, szlovákiai magyar evangélikusság? Történelmi és földi küldetésünk még nem ért véget. A történelmi múlt és Jézus Krisztus tanúi vagyunk addig, ameddig erre az Úrnak szüksége lesz, mert hiszen ítél és ítélni fog. Utat keresünk és lelki fennmaradást. Munkaközösségünk nevében szeretném megköszönni ezúttal a Magyarországi Evangélikus Egyház kéznyújtását és jövőbeni programként úgy értelmezni kapcsolatunkat, mint hidat. Áthidalni a jelenkor zűrzavarát, zavaros folyóját.
Legyünk híd, kérjük az illetékeseket a dolgok orvoslására. Csak ennyi a dolgunk. Csak ennyi? Isten mindent hall és mindent lát.
Kívánom Nagy Olivérnek és munkaközösségének, hogy kapjon ehhez áldást Istentől és mindennemű segítséget az anyaországtól.
Kováts Róbert